ODTÜ Geliştirme Vakfı Denizli Okulları “Model Birleşmiş Milletler Konferansı” başladı

Kentte bir ilke imza atan ODTÜ Geliştirme Vakfı Denizli Okulları’nın organize ettiği ‘Model Birleşmiş Milletler Konferansı’, Nort Point Otel’de düzenlenen programla başladı. 14-17 Şubat 2019 tarihlerini kapsayan etkinliklerin ilk gününde Türkiye’nin dört bir tarafından gelen 200 lise öğrencisi belirledikleri ülkelerin sorunlarını İngilizce olarak katılımcılara aktardı.

ODTÜ Geliştirme Vakfı Denizli Okulları “Model Birleşmiş Milletler Konferansı” başladı

ODTÜ Geliştirme Vakfı Denizli Okulları’nın, kentte bir ilke imza atarak düzenlediği ‘Model Birleşmiş Milletler Konferansı’ başladı. 14-17 Şubat 2019 tarihlerini kapsayan ve Birleşmiş Milletler’in bir simülasyonu olan konferansta; Türkiye’nin 4 bir tarafından 200 lise öğrencisi yer alıyor. Konferansın ilk programı North Point Otel’de gerçekleştirildi. Programa; Denizli Valisi Hasan Karahan, Merkezefendi Kaymakamı Adem Uslu ve Denizli İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz da katıldı. Programda konuşan Vali Karahan; “Gençlerimizin geleceğe dair fikirlerinin olması, yönetimde olacak olmaları, bizi mutlu ediyor. Şuan ki yöneticiler olarak sizleri yüreklendirmek istiyoruz. Ayrıca sizlerin işlerini de kolaylaştırmak için de sizlerden gelen fikirleri değerlendirip uygun olabilecek olanları yapıyoruz. Sizlerin fikirleri bizim için de ufuk açıcı olacak. İstikbal gençlerindir, onların önünde engel olmayalım yeter” dedi.

“DENİZLİ BİR EĞİTİM ŞEHRİ”

Denizli İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz ise; “Okulun gelişim modeli olarak 2023 vizyonu aklıma geldi. Paralı okul olmak, zengin okul olmak çok güzel bir şey. Yurtdışından ve yurtiçinden gelen öğrencilerimizin burada Model Birleşmiş Milletler Konferansı’nda bir araya gelmeleri bizi çok mutlu ediyor. Bu tarz konferanslara ev sahipliği yapabiliyorsak demek ki; eğitim ve öğretim de çok başarılıyız. Denizli zaten bir eğitim şehri” ifadelerini kullandı.

ÜYE ÜLKELERİN SORUNLARINA ÇÖZÜM ÜRETECEKLER

Konuşmaların ardından öğrenciler belirledikleri ülkelerin sorunlarını 1’er dakika boyunca İngilizce olarak aktardılar. Konferansın diğer günlerinde ise bu sorunlara çözüm önerileri sunulacak. Ayrıca konferans sayesinde öğrenciler, hem diğer ülkeleri tanıma, ülkelerin sorunlarını anlama ve çözüm üretme ile yabancı dillerini geliştirme fırsatı yakalıyor.

PINAR ÇANKAYA- ALPER PARLAK

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2019, 15:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221