“Öğretmenlerimiz, sorunlarına acilen çözüm bekliyor”

Öğretmenlerin ve öğretmen adaylarının akademik takvimden atamalara, güvenlik soruşturmalarından vergi oranlarına kadar karşılaştıkları sorunları aktaran Eğitim İş Denizli Şube Başkanı Namık Kemal Aydoğan, Milli Eğitim Bakanlığı’na çağrıda bulunarak belirtilen sorunlara acilen bir çözüm bulunmasını istedi.

“Öğretmenlerimiz, sorunlarına acilen çözüm bekliyor”

Eğitim İş Denizli Şube Başkanı Namık Kemal Aydoğan, öğretmenlerin ve öğretmen adaylarının karşılaştıklarını sorunlar ve taleplerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Akademik takvimden atamalara, güvenlik soruşturmalarından vergi oranlarına kadar karşılaşılan sorunları aktaran Aydoğan; “Biz her şeyden önce saygınlık istiyoruz. Okul- eğitim-öğretim üçgeninde en temel bileşen öğretmendir. Milli Eğitim Bakanlığı, hiçbir şekilde salgınlığını, itibarını düşürecek konularda velilere, öğrencilere açıklama yapmamalı. Çocuklar bizim çocuklarımız. Çocuklarımızın daha iyi bir gelecek kazanmaları için çalışıyoruz. Dünyada da hiçbir okulun, öğretmenin karar süreci keyfiyete bırakılmamıştır. Ama ülkemizde maalesef bu durum çok büyük bir çelişkiyle iç içedir. Biz bu durumdan şikayetçiyiz “dedi.

“OKULLARIMIZIN YÜZDE 90’I EKSİK KADROLARLA EĞİTİME BAŞLIYOR”

Eğitim-öğretim sürecinin her yıl olduğu gibi bu yıl da çok büyük bir plansızlıkla başladığını söyleyen Aydoğan; “Okullarımızın yüzde 90’ı eksik kadrolarını geçici görevlendirmelerle eğitim-öğretim yılına başlıyor. Bu çok büyük bir çelişkidir. Milli Eğitim Bakanımız, önceki bakanlardan süre gelen bu yanlışlığı düzeltmedi. Bu konuda bir irade göstermedi. Okullarımız eksik kadrolarla, 2-3 ay sonra değişecek öğretmen kadrosuyla eğitim-öğretime başlıyor. Denizlimizde ve pek çok şehirde okullarımızda hangi öğretmenimiz hangi derse girecek henüz kesinleşmiş değil. Okul müdürleri Milli Eğitim’de öğretmen araştırıyor. Bu çok büyük bir handikap. Eğitim-öğretime böyle başlamamalıyız. Öğretmen ihtiyacı bu şekilde planlanmaz” diye konuştu.

“MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI SESİMİ DUYMALI”

Mazeret atamalarına ilişkin de sorunları dile getiren Aydoğan; “Geçtiğimiz hafta mazeret atamaları yapıldı. Ancak hala atamalar sonuçlanmadı. İtiraz süreci devam ediyor. Öğretmen arkadaşlarımız göreve başlayacak mı başlamayacak mı belli değil. Ancak okullar açılıyor. Öğretmen arkadaşımız gidecek, görevli olduğu bölgede evini kuracak. Çocuğunun eğitim-öğretim sürecini hazırlayacak. Gittiği okulda planlama yapıp sürece katkı koyacak. Bu kadar hazırlıksız, yanlış bir takvimle eğitim-öğretime başlamamalıyız. Başta atama sıraları olmak üzere, Milli Eğitim Bakanlığı’nın kesinlikle bu akademik takvimi yaz tatili içerisinde bitirmesi ve seminer haftasına başladığımız süreçte bu işin tamamlanmış olması gerekiyor. Bu konuda çok ciddi sıkıntılarımız var. Milli Eğitim Bakanlığı’nın sesimizi duyması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“BÜTÜN ÖĞRETMENLER KADROLU ATAMA HAKKINA SAHİPTİR”

“Atanamayan öğretmenlerimiz bizim gerçekten içimizi acıtıyor” diyen Aydoğan sözlerine şöyle devam etti: “Arkadaşlarımız yıllarca eğitim aldılar, sınavlara girdiler. Sınava girdikten sonra da öğretmen olabilmek, kamuda hizmet verebilmek için ayrı bir engelle karşılaşıyorlar. Karşılarına bir güvenlik soruşturması çıkıyor. Son derece yapay ve hukuki olmayan bir süreç içeriyor. Bu süreçte de arkadaşlarımız çok ciddi mağduriyetle karşılaşıyorlar. Ülkemizde devletin ‘ben seni tanıyorum’ dediği vatandaşına, öğretmen olacağı süreçte bin bir dereden su getirtiyoruz ve onları mağdur ediyoruz. Görev yeri belli olup aylardır göreve başlayamamış, halen güvenlik soruşturması devam eden öğretmenlerimiz var. Atamalar tamamen sözleşmeli yapılıyor. Sözleşmeli yapılması demek; ciddi anlamda özlük haklarının kaybı demek. Aynı işi yapıyoruz ama baktığımızda, ücretliler bir tarafta sözleşmeliler bir tarafta, kadrolular bir tarafta. Özlük haklarımız ve aldığımız paralar çok farklı. Burada ciddi bir emek kaybı söz konusu. Devlet kendi öğretmenini 2’nci 3’üncü sınıf statüye koyamaz. Bunu son derece kınıyorum. Bütün öğretmenler adaylık süreci bittikten sonra kadrolu atama hakkına sahiptir. Yoksa bu öğretmen arkadaşımızdan verim beklemek doğru değildir.”

“ÖĞRETMENLERİMİZ SORUNLARINA ACİLEN ÇÖZÜM BEKLİYOR”

Eğitim İş Denizli Şube Başkanı Namık Kemal Aydoğan, açıklamalarının devamında şunları aktardı: “Ücretli öğretmenlik daha da sıkıntılı bir durum. Ücretli öğretmen arkadaşlarımızın sigortaları eksik yatıyor. Maaşları asgari ücret bile değil. Haftanın 7 günü 30 saat derse giriyorlar. Buna rağmen asgari ücret bile kazanamıyorlar. Bu arkadaşlarımız aile geçindirecekler. Ülkenin eğitim-öğretim sistemine katkı sunacaklar. Ücretli öğretmenlik bir istihdam modeli olamaz. Milli Eğitim Bakanlığı derhal bu düşünceden vazgeçmeli. Anasınıfı öğretmenlerimizin ciddi mağduriyetleri var. Her gün 2-3 saat bedava çalışıyorlar. Öğretmenlik bir özveri, fedakarlık mesleği. Ancak emeğimizin de karşılığını almamız gerekiyor. Bugün bir esnaf, bir fabrikatör bütün masraflarını vergiden düşebiliyor. Ancak öğretmenlerimiz kırtasiye alışverişi yaptıklarında vergiden düşemiyor. Gelirimiz sabit olmasına rağmen bizim maaşımız sürekli azalıyor. Çünkü artan vergi oranlarıyla sürekli kayıptayız. Bunun derhal çözüme kavuşması gerekiyor. Öğretmen arkadaşlarımız tüm bu sorunlara acilen çözüm bekliyor.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER