ÖĞRETMENLERİNE KİTAP YAZDI, AĞAÇLANDIRMA PROJESİNE İLHAM OLDU

‘Bir Başkadır Denizli’nin Öğretmenleri’ isimli kitabın yazarı Denizli Valiliği İl Planlama Uzmanı Nesrin Öz, DRT Denizli ve Denizli Gazetesi’ne hem kitabını tanıttı hem de 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde hayata geçirilen ağaçlandırma projesi hakkında bilgiler verdi.

Denizli Valiliği İl Planlama Uzmanı Nesrin Öz, DRT Denizli ve Denizli Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulundu. Öz, 2009 yılında çıkardığı ‘Bir Başkadır Denizli’nin Öğretmenleri’ isimli kitabını tanıtırken, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB) Ortaokulu’nda hayata geçirilen ağaçlandırma projesi hakkında da bilgi verdi. Hayatında iz bırakan öğretmenlerinden yola çıkarak kitabını oluşturduğunu belirten Öz; “Bir Başkadır Denizli’nin Öğretmenleri isimli eserim; 1996-2003 dönemi Acıpayam Anadolu Lisesi’nde konu aldığım öğretmenlerimle, 2003-2007 arası İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi idari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’ndeki akademisyen öğretmenlerim ve her bölümden şuan görüştüğüm diğer akademisyen öğretmenlerimi kapsamaktadır. İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi’nin benim için özel bir anlamı var. İktisadi idari Bilimler Fakültesi’nden kitabımın kapağını da yazan emektar hocam sayın Prof. Dr. Hüseyin Avni Egeli ve Prof. Dr. Yusuf Kıldiş öğretmenlerime çocuk ruhumda bıraktıkları eğitim izinin, kalbimde önemli bir yer edinerek okulumuzu yeşillendirdiği için sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

“HATIRA ORMANI FİKRİYLE YOLA ÇIKTIM”

2018-2019 eğitim öğretim yılında eğitim hayatına başlayan TOBB Ortaokulu’nda gerçekleştirilen okul bahçesine bin adet ağaç dikimi ile ilgili projesini anlatan Öz; “Hayatımda önemli bir yer edinen öğretmenlerime Öğretmenler Günü kapsamında isimlerini taşıyan bir hatıra ormanı hediye etme düşüncesiyle yola çıkmıştım. Ancak ağaçların korunması ile ilgili birtakım endişelerim oldu. Merkezefendi Eski Kaymakamı Şükrü Görücü projemi duymuş ve kendisiyle konuştuğumuzda TOBB Ortaokulu’nun bahçesinde ağaçlandırma projemi yürütebileceğimi söyledi.  Okulumuzun zemin yapısı ağaçlandırmaya hiç müsait değildi. İlk olarak inşaat artıklarının temizlenmesi gerekiyordu. Bununla ilgili olarak kurumlarla, yetkililerle görüştük. 50 metre toprak taşınması gerekiyordu. Zemininin toprakla doldurulması gerekiyordu. Kuyuların açılması, çapalanması, gönüllü olarak peyzaj çiziminin yaptırılması lazımdı. Bin adet fidanı Orman Bölge Müdürlüğümüzden temin ettik. 8 aylık program çerçevesinde TOBB Ortaokulumuzun peyzaj düzenlemesi ve ağaçlandırma etkinliğini başarıyla yaptığımız için de çok mutluyuz” diye konuştu.

ÖĞRETMENLERİN İSİMLERİ MEZUNİYET KÜTÜĞÜNE ÇAKILDI

“Bu kapsamda öğrencilerimizin öğretmen sevgisini açığa çıkartacak ‘Bir Başkadır Denizli’nin Öğretmenleri’ kitabında yer alan alıntıları hazırladığımız bir mezuniyet kütüğüne metal levha üzerine hazırlayarak çaktık” diyen Öz, sözlerine şöyle devam etti: “Aynı şekilde öğretmenlerimin adını da kütüğe çaktık. Çocuklarımız ortaokul öğrencisi olduğu için üniversite bilincinin oluşması, ufkunun açılması için bu düşüncem oluştu. Bununla birlikte öğretmenlerin de şunu anlamasını istedim; ‘çocuklarımızın ruhunda önemli bir yer teşkil ediyoruz ve onlar için önemliyiz.’ Ağaçlarımızın korunması için de protokol üyelerimizin isimlerini kütüğe çaktık. Projeden başarıyla çıkmış olmanın kıvancını yaşıyorum.”

PINAR ÇANKAYA- ALPER PARLAK

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2018, 16:09
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ramazan-Hayriye Gökçe
Ramazan-Hayriye Gökçe - 2 yıl Önce

Böyle güzel bir projeyi gerçekleştiren ve Acıpayam Anadolu Lisesinde öğrencimiz olan Nesrin Öz'le gurur duyuyor, kendisine teşekkür ediyoruz.

SIRADAKİ HABER