“OLASI DENİZLİ DEPREMİ YAKLAŞIYOR, HAZIRLIKLI OLMALIYIZ”

Denizli’de büyük bir depremin gerçekleşeceğini söyleyen Pamukkale Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil Kumsar, “Olası Denizli depremi yaklaşıyor, hazırlıklı olmalıyız” dedi.

“OLASI DENİZLİ DEPREMİ YAKLAŞIYOR, HAZIRLIKLI OLMALIYIZ”

1509 yılında meydana gelen İstanbul depreminin 509’uncu yıl dönümünde DRT Denizli Televizyonu ve Denizli Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulunan Pamukkale Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil Kumsar, “Türkiye’nin mega kenti olan İstanbul, dünyanın en büyük faylarından birisi olan Kuzey Anadolu Fayı üzerinde yer alıyor. Tabi bu akıllara ‘İstanbul büyük depremi ne zaman yaşayacak?’ sorusunu getiriyor. İleriki süreç için bu konuda çalışan öğretim üyesi arkadaşlarımız, Marmara Denizi açıklarında yaklaşık 7.4 büyüklüğünde deprem olacağından söz ediyor. Burada tarihsel dönemlere de baktığımızda ‘Küçük Kıyamet’ olarak bilinen 1509 Büyük İstanbul Depremi var ve bu depremde en az 10 bin kişinin hayatını kaybetti. Türkiye’nin en aktif ve en yoğun nüfuslu kenti olan İstanbul’da bu noktada ciddi tedbirlerin alınması gerekiyor. Yapıların hızlı bir şekilde hem gözden geçirilmesi ve deprem olmadan yapılacak olan çalışmaların tamamlanması gerekiyor ama maalesef İstanbul’a gittiğimizde adım atacak yer bulamıyorsunuz“ dedi.

“DENİZLİ’DEKİ BÜYÜK DEPREMİN ÜZERİNDEN 300 YIL GEÇTİ”
1717 yılında meydana gelen Denizli Depremi’nin üzerinden 300 yıl geçtiğini belirten Prof. Dr. Kumsar, olası Büyük Denizli depreminin yaklaşmakta olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Halil Kumsar, konuya ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu: “1717 yılında Denizli’de büyük bir deprem meydana geldi. Bu depremde Denizli’nin o zaman için kayıtlarda 12 bin kişi olan nüfusunun yarısı yani 6 bin kişi hayatını kaybetti. Bu oldukça büyük bir rakam. Denizli’ye baktığımızda kentin eski yerleşim yerlerinde oldukça eski yapılarımız var. Biz 2000 yılında Pamukkale Üniversitesi ile yaptığımız çalışmada zaten kentin jeolojik yapısını ve yapılaşmayla olan ilişkisini ortaya çıkarmıştık. Çok sayıda mühendislik çalışması yapılarak yerleşilmesi gereken alanlar tespit ettik. Burada bazı yapılar yenileniyor. Bu Denizli için önemli bir gelişme ama daha yenilenmeyen birçok yapımız daha var. Bunların vakit geçmeden yenilenmesi gerekiyor. Bu noktada konuştuğumuz kentsel dönüşümün bina bazında değil de ada bazında uygulanması gerekiyor. Riskli olan alanlar taranıp depreme yönelik o bölgede çalışma yapılması gerekir. Denizli’de 6.8 şiddetinde büyük bir depremi öngördüğümüzü çalışmalarımızda tespit etmiştik. Binalarımızı bu önemli çizgiyi esas alarak yapılaştırmalıyız. Ona göre jeolojik çalışmalar yapmalıyız.”

“OLASI DENİZLİ DEPREMİ YAKLAŞIYOR, HAZIRLIKLI OLMALIYIZ”
Denizli’de olası büyük bir depremin yaklaştığını da belirten Prof. Dr. Kumsar, şu ifadeleri kullandı: “Denizli’de en son 1717 yılında büyük bir deprem olmuştu ve büyüklüğü 6.5’in üzerindeydi. Bu tür büyük depremler 300-400 yılda bir tekrarlanır. Dolayısıyla şunu söyleyebiliriz: Biz o karşılaşacağımız büyük depreme yaklaşıyoruz. İyi bir mühendislik çalışması yaparsak depremle kolay bir şekilde mücadele edebiliriz. Herkes yaşadığı binayı doğru sorgulamayı öğrenmeli. Binanın alçısını, boyasını değil; taşıyıcı sistemlerini, jeolojik yapısını sorgulamalıyız. Esas kriterlerimiz bunlar olmalı.”

SERDAR KİRİŞ – MEHMET ÜNLER 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Prof. Dr. Mehmet Yüksel
Prof. Dr. Mehmet Yüksel - 2 yıl Önce

Halil Hoca çok iyi bir deprem uzmanıdır. Dünya çapında tecrübeleri vardır. Özellikle Japonlarla yaptığı ortak çalışmalara dikkat çekmek isterim.
Denizli yöresinde 7 büyüklüğünde deprem olmaz diyenlerin bir kere daha düşünmesini ve bu işi çok ciddiye almasını dilerim.

SIRADAKİ HABER