Oyuncak seçiminde aileler nelere dikkat etmeli?

Çocuğun büyümesi ve sağlıklı gelişmesi için beslenme, sevgi ne kadar gerekli ise; oyun ve oyuncaklar da o kadar gereklidir. Peki, oyuncak seçimi hangi kriterlere göre yapılmalı? Çocuğa hangi yaşta, hangi tür oyuncak alınmalı? Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Akgün Ölmez Türker merak edilenleri yanıtladı.

Çocuğun büyümesi ve sağlıklı gelişmesi için beslenme, sevgi ne kadar gerekli ise; oyun ve oyuncaklar da o kadar gereklidir. Oyuncak çocuğun gelişimini ve sağlığını etkiliyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Akgün Ölmez Türker oyuncak seçimi ile ilgili uyarılarda bulundu.

Türker ; “ Çocuklara oyuncak alırken ölçütler var. Bunlardan en önemlisi güvenlik. Güvenli oyuncak seçmek son derece önemli. 1 yaşından küçük çocuklara her şeyi ağızlarına götürdükleri için küçük parçalı oyuncaklar yâda sivri köşeli oyuncaklar seçmemeliyiz. Yine 3 yaşında ki çocuklara küçük parçaların olmamasına, sivri köşelerin olmamasına dikkat edilmeli. Oyuncaklar çocukların hayatında son derece önem taşır. Çünkü yaratıcılıklarını arttırır. Oyuncaklarla beraber bilişsel gelişimleri artar. Oyuncaklarla birlikte çocuklar kendini ifade ederler ve hayal güçleri gelişir” dedi.

“HER PAHALI OYUNCAK KALİTELİ OYUNCAKTIR ANLAMINA GELMEZ”

Oyuncakları seçerken gelişimsel süreçlerini dikkate alarak oyuncak seçilmesi gerektiğini belirten Türker; “ 1 yaş ile 3 yaşında ki çocuğun gelişimleri farklıdır. 1 yaş altında ki çocuklarda 6 ay civarında sallamalı ve ses çıkarıcı materyaller olabilir. 1 yaştan itibaren çocuklar kâseleri, eski yoğurt kaplarını ve tahta kaşıkları severler. Bunlardan oyuncak yapılabilinir. Daha büyük çocukların ise sürükleyebileceği büyük arabalar, küçük parçası olmayan tekerlekler ve büyük toplar seçilebilir. Çocuklarda top seçerken en az 4,5 santim çapında olmasına dikkat edilebilir. Çocuğun gelişimine katkıda bulunuyor diye iddia edici reklamlara kulak asmamalı. Her pahalı oyuncak kaliteli oyuncaktır anlamına gelmez. Oyuncaklarla birlikte önemli olan çocuğun kendini ifade etmesidir” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2020, 15:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER