Özkan; “Eğitimde, bilgiyi sorgulamak değil, bilginin kullanımı var”

Denizlili eğitimci ve Özlem Kitabevi’nin sahibi Ahmet Fuat Özkan, DRT Denizli ve Denizli Gazetesi’ne açıklamalarda bulundu. Özkan, “Edindiğimiz bilgileri ve analitik zekayı kullanırsan bir çözüm öğrenirsin. Bu eğitim, öğretimde başlıyor” dedi.

2019-2020 Eğitim ve öğretim yılı başlayalı bir hafta oldu. Öğrenci velileri ve öğrenciler, kırtasiye ve yardımcı kitap bulabilmek için dolaşıyor. Denizlili eğitimci ve Özlem Kitabevi’nin sahibi Ahmet Fuat Özkan, DRT Denizli Ve Denizli Gazetesi’ne açıklamalarda bulundu. Özkan, “Okul öncesinden üniversiteye kadar yardımcı kitap gereksinimi çoktur. Özellikle 0 – 7 yaş arası zekasının en hızlı geliştiği çağdır. Özellikle eğitimin, öğretimin okul öncesinde başlaması lazım. İlk öğretimde ise müfredata uygun kaynaklar özel sektörde basılan kaynaklar hem içerik olarak sistem, sınava dayalıdır. 2018’den itibaren sınav sistemi değişti. Daha önceki yıllarda ezbere dayalıydı. Şimdiki sistem ise ezbere dayalı değil. Tamam şimdi yine ezberleyecek ama içselleştirecek, mantık yürütecek, anlayacak, yorumlayarak bir fikre varacak. Sistem bu şekilde oldu. Sınavların zorlaştığı yönünde bir algı var. Çünkü sadece bilgiyi sorgulamak değil, bilginin kullanımı var. Hayatta böyledir; edindiğimiz bilgileri ve analitik zekayı kullanırsan bir çözüm öğrenirsin. Bu eğitim, öğretimde başlıyor.” dedi.

“YARDIMCI KİTABI ÖĞRETMEN BELİRLER”

Eğitimci Ahmet Fuat Özkan, yardımcı kitabı sınıf öğretmeninin belirlediğini belirterek, “İlköğretim kısmında eylül ayında daha çok konu anlatımlı kitaplar, etkinlikli kitaplar olur. 1’inci kademenin amacı okuma ve matematik kavramlarını öğrenmedir. İlköğretim döneminde çok değişik kitaplar var. Öğretmenler seminerler döneminde tek tek kitapları incelerler. Sınıfının düzeyine ve hatta özel olarak çocukların düzeyine göre farklı kitapta önerebilirler. Önemli olan burada çocuğun kapasitesi belirlenmeli ve buna göre kitap verilmelidir. Henüz öğrenmemiş öğrenciye çok ileri düzeydeki soru bankası aldırmak çok doğru olmaz.” Diye konuştu.

“ASIL ÖNEMLİ OLAN FORMÜL EZBERLETMEK DEĞİLDİR”

Eğitim ve öğretimde matematiğin çok önemli olduğunu anlatan eğitimci Ahmet Fuat Özkan, “Matematikte başarılı olan sayısal zekalı çocuklar diğer derslerde de başarılıdır. Asıl olan düşünmedir. Bunu ilkokulda olan arkadaşlar basit işlemlerden başlayarak götürürler. Veya uygulamalı olarak da öğretebilirler. Kareyi, dikdörtgeni bir okul bahçesini bile göstererek örneklendirebilirler. Kara tahtaya çizilen okul bahçesinde uygulamalı da yapabilir. O anlamda matematik çok zor değildir. Asıl önemli olan formül ezberletmek değildir. Formülde bölen bölünen gibi şeylerin arasındaki ilişkileri doğru kavratmak gerekir.” şeklinde konuştu.

“TÜRKÇE ÖĞRETMENİ KENDİ OKUMADAN KİTAP ÖNERMEZ”

Türkçe öğretmenlerinin okumadıkları kitapları öğrencilerine önermediğini sözlerine ekleyen eğitimci Özkan, “Öğretmen önerdiği zaman o kitabı veriyoruz. Çünkü öğretmen sınıfta kullanacak. Onun dışında veli yardımcı kitap alacağım diye geldiği zaman ben soruyorum. Çocuğun düzeyi nedir diye soruyorum. Bilinçli olan veliler biliyorlar. Biz ona göre kitap öneriyoruz. Kitap okumuyor, ders çalışmıyor dediği zaman ona ilginç gelecek biraz ilgi çekecek şekille, resimlerle ilgili oyun ağırlıklı kitaplar öneriyoruz. Çocuğun düzeyi yüksek derlerse ona göre zor kitaplar veriyoruz. Yani çocuğun düzeyine göre kitaplar vermeye çalışıyoruz. Hikaye kitapları konusunda Türkçe öğretmenlerinin önemli bir görevi var. Birçok Türkçe öğretmeni kendi okumadan kitap önermezler. Bu çok önemlidir. Kitabın dili, içeriği, kahramanları nelerdir çocuğa uygun mudur onu bilmelidir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner193