PAÜ sorumluluğundaki 3 antik kentte 12 ay kazı yapılacak

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından açıklanan 20 kazı noktası içerisinde yer alan ve 12 ay kazıl yapılmasına olanak sağlayan projeler içerisinde; Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) sorumluğundaki 3 antik kent yer alıyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy "2019 Arkeolojik Kazılar" basın lansmanında yerli kazı başkanlarıyla yapılan 20 noktada destekleme kararı aldıklarını söyledi.

Yapılacak olan destekle antik kentlerde yapılan kazı çalışmaları yılın 12 ayı yapılabilecek. Bakan Ersoy’un açıkladığı 20 kazı noktasında; Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) sorumluluğunda olan 3 kazı alanı yer alıyor.

Yılın 12 ayında da kazı çalışmalarının yapılacağı; kazı başkanlığını PAÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bahadır Duman’ın yaptığı Tripolis, kazı başkanlığını PAÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilal Söğüt’ün yaptığı Muğla’nın Yatağan İlçesi’ne bağlı olan Stratonikeia ve kazı başkanlığını PAÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Celal Şimşek’in yaptığı Laodikeia Antik Kenti bulunuyor.

“TÜRKİYE’DEKİ TURİZME DE ÇOK BÜYÜK YANSIMASI OLACAK”

Törende konuşan Laodikeia Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek, “Ülkemizde ilk etaptaki 20 kazıyla birlikte epey bir uzman istihdamı yapılacak. Bu kazı çalışmaları dünyanın değişik yerlerinde var. İtalya’da 12 ay üzerinden devam eden çok önemli kazılar var. Bunun turizm açısından çok büyük girdisi var. Türkiye’deki turizme de çok büyük yansıması olacak. Ülkemizde bir dönüm noktası oldu diye düşünüyorum” dedi.

“TÜRK ARKEOLOJİSİNDE YENİ BİR DÖNEM DE BAŞLAMIŞ OLDU”

Öte yandan sosyal medya hesabında da açıklama yapan Prof. Dr. Şimşek; Ankara’da düzenlenen törenle yıl boyu kazı yapma izini belgesini aldıklarının altını çizerek; şu ifadelere yer verdi: “Laodikeia kazıları, yıl boyu sürecek 20 kazı arasında seçilerek Sayın Kültür ve Turizm Bakanımızdan beratını aldı. Bu proje ile Türk arkeolojisinde yeni bir dönem de başlamış oldu.”

MUHAMMET KARAÇAY

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2019, 17:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER