Plastik cerrahi, estetik, şekil ve fonksiyon bozukluklarına dair her şey…

DRT Denizli ekranlarında yayınlanan Meltem Badam’ın hazırlayıp sunduğu Güne Bakış programına Özel Denizli Tekden Hastanesi’nde hasta kabulüne yeni başlayan Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Murat Mersin konuk oldu. Op. Dr. Mersin “Plastik cerrahi sadece estetikle ilgilenmez, hem doğuştan gelen hem de sonradan gerçekleşen şekil ve fonksiyon bozukluklarına da hizmet eder. Bu yüzden çok geniş alana sahip bir branştır” dedi.

Özel Denizli Tekden Hastanesi hekim kadrosuna yeni dahil olan Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Murat Mersin, soluğu DRT Denizli ekranlarında aldı. Meltem Badam’ın hazırlayıp sunduğu Güne Bakış programına konuk olan Op. Dr. Murat Mersin, estetik ameliyatların en önemlilerinden burun estetik ameliyatlarını (rinoplasti), liposuction (yağ aldırma işlemleri) ve karın germe ameliyatlarını anlattı.

“RİNOPLASTİ UZMAN ELLERE BIRAKILMALI”

Burun estetik ameliyatlarında en dikkat edilmesi gereken konunun uzman bir hekime başvurmak olduğunu söyleyen Op. Dr. Murat Mersin, sonucun kötü olmasıyla revizyon cerrahisinin devreye girdiğini belirtti. Op. Dr. Mersin “Rinoplasti kişinin burun yapısının değişmesidir. Burun insan vücudunun en çıkıntılı ve o nedenle de en dikkat çeken bölgesidir. İnsan yüzünün güzelliğini tamamlayan en önemli unsurlardan birisidir. Millet yapısı olarak da burun yapımız genel olarak çok düzgün değildir. Bu nedenle rinoplasti ülkemizde çok fazla yapılıyor. Burun ameliyatlarına başvuran kişilerde özellikle bunu takıntı haline getirme olayı var. Eğer burun ameliyatı yaptırmazsa ve burnu düzelmezse o kişinin psikolojisi çok ciddi şekilde etkileniyor. O nedenle bu operasyonu yaptırıp o kişinin normal hale dönmesi çok önemli bir unsur haline geliyor. Operasyon açık ve kapalı olmak üzere iki şekilde yapılabiliyor. Son dönemde genel olarak açık ameliyatlar tercih ediliyor. Rinoplasti operasyonu diğer operasyonlardan çok daha farklı işliyor. Çok küçük bir organ içinde kimine göre 1, kimine göre 4 saatlik operasyonlardan sonra şişme çok fazla oluyor. Sonuç alma süresi epey sürebiliyor. Daha da kötüsü en ufak dengesizliklerde bu ameliyatların revizyon cerrahisi dediğimiz beşincisi bile olabiliyor. O nedenle bu operasyonlar son derece önemli ameliyatlardır. Çok dikkatli ve ehil ellerde yapılması gereken operasyonlardır. Genelde plastik cerrahiye başvuranların büyük çoğunluğunda estetik kaygı ön plandadır. Hastada sadece nefes problemi varsa estetik cerrahiye pek başvurmaz. Her iki problem bir arada olduğu zaman da estetik cerrahiye başvurulabiliyor” diye konuştu.

SPOR VE DİYETLE OLMAZLA LİPOSUCTİON’LA OLUR!

Yaz mevsiminin gelmesiyle özellikle kadınların zayıflama telaşına düştüğü bu günlerde spor ve diyetle vücudun tüm bölgesini şekle sokmanın her zaman mümkün olmadığını belirten Op. Dr. Murat Mersin ‘Liposuction’ ın devreye girmesiyle tüm bu sorunların ortadan kalktığına dikkat çekti. “Liposuction ameliyatlarında en çok şikayet edilebilecek bölüm gıdık gölgesidir” diyen Op. Dr. Mersin “ Boyun bölgesinden başlayıp aşağıya doğru indiğimizde kollar, karın bölgesi, bacak bölgesi, alt bacak bölgesi… Bütün bu bölgelerden yağ çıkartma işlemidir liposuction. Çok küçük alanlardan özel bir aletle vakumla yağların çekilmesi işlemidir kısaca. Erkeklerde ise bu işlem, sıklıkla karın ve göğüs bölgesi için uygulanıyor. Kadınlar gibi olmasa da meme bölgesinin fazla büyüme olayından dolayı rahatsızlık duyup bize ulaşıyorlar. Liposuction uygulamalarında da aynı burun ameliyatları gibi hastaya doğru teşhis konulmalı, işlem hastaya doğru anlatılmalıdır. Hasta beklentisi de ona göre şekillenecektir. Liposuction, genel olarak aşırı yağlanma olmayan ama belirli küçük bölgelerinde genetik olarak eritilemeyen yağları bulunan kişilere uygulanır. Kişi gerçekten çok zayıftır ama bir türlü bazı bölgesinde yağları eritemiyordur. Bunlar birincil liposuction hastalarıdır” diye ekledi.

“KENDİNİZİ ÖLDÜRMEYİN”

İzmir’den gelerek Denizli’deki rekonstrüktif ve estetik cerrahi açığını büyük oranda kapatacaklarını ve Denizli’deki hastaların artık İzmir veya büyükşehirlere tedavi için gitmesine gerek kalmadığını da ifade eden Op. Dr. Mersin “Güzelleşmek isterken sağlığınızdan olmayın. Kendinizi öldürmeyin” diyerek merdiven altı estetik uygulamalar hakkında ciddi uyarılar yaptı.

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2019, 13:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER