Ramazan sonrası nasıl beslenmeliyiz?

Ramazan Bayramı sonrası sağlıklı beslenme ile ilgili önerilerde bulunan Özel Odak Hastanesi Diyetisyeni Sevim Küççükoğlu bu süreçte dengeli ve düzenli beslenmenin metabolizmayı toparlamaya yardımcı olacağının önemine dikkat çekti. Diyetisyen Küçükoğlu; Oruç döneminde akşam yemeklerini geç yapıyorduk. Ama bayram sonrası bu öğünü biraz daha geri çekebiliriz. Ramazan ayı ile birlikte çok uzun süreler aç kaldık bu yüzden yeni beslenme düzenimizde az az ve sık sık beslenmeli. Bu yararlı olacaktır” dedi.

Ramazan Ayı’yla birlikte beslenme düzeni değişti.16 saate varan açlık ve sonrasında kimi zaman ağır kimi zaman hafif öğünler tüketildi ve sonuç olarak metabolik denge değişti. Ramazan Ayı’nda tutulan orucun ardından sağlığını koruyup herhangi bir rahatsızlık çekmek istemeyenlerin bayramda ve bayram sonrasında beslenmelerine dikkat etmesi gerekiyor.  Özel Odak Hastanesi Diyetisyeni Sevim Küççükoğlu bu konuda önemli uyarılarda bulundu.

Diyetisyen Sevim Küçükoğlu;” Ramazan ayı ile birlikte öğün sayımız azaldı ve beslenme düzenimiz değişti. Bu sebeple ramazan ayı sonrası yeni bir beslenme düzenine geçiyor gibi düşünüp daha sağlıklı daha düzenli ve dengeli beslenmeliyiz. Bu duruma dikkat etmeliyiz. Özellikle bayram kahvaltısı çok meşhur. Bayram kahvaltısı  aşırı tatlılı, aşırı hamur işli ve kızartmalı kavurmalı değil de omletli, peynirli, domatesli ve tam buğday ekmekli bir şekilde hazırlanmalı. Bal ve reçel bayram kahvaltımızda olmasın. Çünkü bayram sebebiyle bunları gün içerisinde almış olacağız. Oruç döneminde akşam yemeklerini geç yapıyorduk. Ama bayram sonrası bu öğünü biraz daha geri çekebiliriz. Akşam yemeği saatleri daha geri çekilsin ve hafif olsun. Ramazan ayı ile birlikte çok uzun süreler aç kaldık bu yüzden yeni beslenme düzenimizde az az ve sık sık beslenmeli. Bu yararlı olacaktır ”şeklinde konuştu.

“ÇAY VE KAHVE TÜKETİMİ SU İHTİYACINI ARTTIRIR”

Şeker tüketiminin diyabet hastaları için çok riskli olduğunu belirten Diyetisyen Küççükoğlu; “ Eğer tatlı tüketeceksek, daha sütlü tatlılar tüketmeliyiz. Bunları tüketirken de küçük porsiyonlarda yapmalıyız.  Ramazan ayı sonrası yaşam tarzımızı değiştirmeliyiz. Daha iyi bir beslenme düzeni oluşturulmalı. Bu konuda uzman bir diyetisyenden yardım alınabilir. Sıvı tüketimi çok önemli. Günlük ortalama 8 ila 10 bardak su tüketilmeli. Çay ve kahve tüketimi azaltılmalı. Çay ve kahve tüketirsek su tüketimimiz artacaktır ve bunu unutmayalım. Sağlıklı sıvılar alınmalı. Cacık, ayran, yoğurt veya kendi sıktığımız meyve suları gibi ”ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2020, 17:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner247

banner246