Şen; “Turizmci işadamlarımız da yeşil pasaport alabiliyor”

Startı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen ve işadamlarına rahatça seyahat edebilme imkanı sunan ‘yeşil pasaport’ hakkında konuşan Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (DENTUROD) Başkanı Gazi Murat Şen, turizmci işadamlarının da yeşil pasaporttan yararlanabildiğini söyledi.

Şen; “Turizmci işadamlarımız da yeşil pasaport alabiliyor”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ihracatçı işadamlarının ‘yeşil pasaport’ isteğini geri çevirmemiş, konuyla ilgili çalışma başlatmıştı. Yapılan çalışmaların ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeşil pasaport almaya hak kazanan işadamlarına ilk pasaportu Denizli programında takdim etmişti. 2017 yılında Denizli’den startı verilen yeşil pasaportlu işadamları sayısı 254’e ulaştı. işadamlarına rahatça seyahat edebilme imkanı sunan ‘yeşil pasaport’ hakkında konuşan Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (DENTUROD) Başkanı Gazi Murat Şen, gerekli belgeler eksiksiz sunulduğunda, yeşil pasaporta turizmci işadamlarının sahip olabildiğini belirtti.

Başkan Şen; “Şimdi ihracatçılar gibi turizmcilerde yurt dışından döviz kazandırıcı hizmette bulunuyor ise ve alt limit olarak 1 milyon dolar yurt dışından döviz getirdiğini ispatlarsa, maliyeye, SGK’ya da borcu yok ise bakanlığa müracaat ettiğinde yeşil pasaportu alabiliyor. Bu yeşil pasaportun 1-3-5 yıllık gibi süreleri var. O süreler zarfında da eğer ihracatına aynı şekilde devam ediyorsa yani döviz kazandırıcı hizmetine devam ediyorsa bunun süresini uzatabiliyor. Kısaca, hala yürürlükte olan bir kanun ile turizmcilerimiz bu hakkı kazanmış durumdadır” diye konuştu.

YEŞİL PASAPORTLA DÜNYADA 160 ÜLKEYE VİZESİZ SEYAHAT EDİLEBİLİYOR

Yeşil Pasaport, Türkiye‘de kamu kurumlarında çalışan, belirli derecede görevlerde bulunan memurlara ve işadamlarına verilen bir pasaport çeşidi. Yeşil pasaport taşıyan Türk vatandaşları, vizesiz seyahat edilebilen ülkelerin yanı sıra, yeşil pasaporta vize istemeyen ülkelere de vize almadan gidebiliyor. Yeşil pasaportla dünyada 160 ülkeye vizesiz seyahat edilebiliyor. Vizesiz seyahat özgürlüğü sunan yeşil pasaport sahibi işadamı sayısı dünya genelinde de hızla artıyor.

HATİCE DEMİR - İBRAHİM ALAYONT

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2019, 14:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221