ŞENİZ SÜZEK DOĞAN’DAN, KADINA VE ÇOCUĞA YÖNELİK ŞİDDETİ BİTİRME SÖZÜ

DRT Denizli Televizyonu’nda öğle haber bültenine konuk olan CHP Merkezefendi Belediye Başkan Aday Adayı Şeniz Süzek Doğan , “Bir kadın aday adayı olarak; kadına, çocuğa yönelik şiddet ile çocuk istismarı konusunda ülkemizde, Denizli’de ve Merkezefendimiz’de olayı tamamen ortadan kaldırmak için elimden gelen her şeyi yapmaya söz veriyorum” dedi.

ŞENİZ SÜZEK DOĞAN’DAN, KADINA VE ÇOCUĞA YÖNELİK ŞİDDETİ BİTİRME SÖZÜ

CHP Merkezefendi Belediye Başkan Aday Adayı Şeniz Süzek Doğan, DRT Denizli Televizyonu’nda Öğle Haber Bülteni’ne konuk oldu. Seçim çalışmalarını değerlendiren Doğan, “Üyelerimiz ile birlikte çalışma halindeyiz. Esnaf ziyaretlerimiz oluyor, yoğun bir şekilde ev toplantılarımız oluyor. Çok güzel bir atmosfer var ve çalışmalarımız çok güzel bir şekilde devam ediyor. Bu konuda umutluyuz. Partimizin adaylığımızı acıkılmasını bekliyoruz” dedi. Türkiye’de yaşanan kadına ve çocuğa şiddet ile çocuklara yönelik cinsel istismar konusunu değerlendiren Doğan; şunları söyledi: “25 Kasım Kadına Şiddet Günü’ydü ve sivil toplum kuruluşlarıyla birçok açıklamaya katıldık. Bir kadın aday adayı olarak ve aynı zamanda bir avukat olarak bu konuyla maalesef çok sık karşılaşıyoruz. Kadına yönelik şiddetin cezaları caydırıcı değil ve ağır değil, bir an önce bu cezaların artırılmasını istiyoruz. Kadına verilen koruma kararı, sadece bir evrak niteliğinde olup, maalesef kadınlarımızı koruyamıyor. Fiziksel şiddet ile birlikte, özellikle eğitimli ailelerde görülen psikolojik, maddi ve manevi şiddetlerle de karşılaşabiliyoruz. Bu, seçim çalışmaları sırasında da karşımıza çıktı. Eşinden dayak yiyen bir kadın ile karşılaştık. Bu konuda ona hukuki bir yardımda bulunduk. Bir kadın aday adayı olarak kadına, çocuğa yönelik şiddet ile çocuk istismarı konusunda ülkemizde, Denizli’de ve Merkezefendimiz’de olayı tamamen ortadan kaldırmak için belediye başkanı seçilirsem, elimden gelen her şeyi yapmaya söz veriyorum.”

“KADIN SIĞINMA EVLERİNİN BİRDEN FAZLA OLMASI GEREKTİĞİNE İNANIYORUM”

Aday olduğunda projelerini daha net açıklayacağını söyleyen Doğan, “Kadın aday adayı olarak kadın sığınma evlerin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Nüfusu 10 bin olan ilçelerimizde sığınma evi mecburu iken bu maalesef, bu sayı ilimizde ve ilçemizde çok az. Kadın sığınma evlerinin birden fazla olması gerektiğine inanıyorum. Gidecek yeri olmayan kadınlar, bu şiddeti çekmek durumunda kalıyor. Bir üzücü olay da çocuklarımıza uygulanan istismarlar. Üzücü boyutta. Bunun eğitim ile ilgisi olduğunu düşünüyorum. Daha küçük yaşlarda babanın anneye olan davranışları, babanın kız çocuğa olan davranışları o evdeki erkek çocuğun ileriki yaşlarda bir kadının nasıl davranılacağını da gösteriyor. Eğitimin de bu yönde ilerlemesi gerektiğini düşünüyorum. Partim tarafından aday gösterilir ve seçilirsem bu konudaki eğitimlerin, okullarda ve ailelerde yapılması için öncü olacağım. Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği halinde bu konuların anlatılması için çabalayacağım” dedi.

“İLÇEMİZDE MAHALLELER BAZINDA FARKLI SORUNLARIMIZ VAR”

4 yıl Merkezefendi ve büyükşehir Belediyesi’nde Meclis Üyeliği yaptığının altını çizen Doğan; “İlçedeki sorunlarını, eksiklerini ve ihtiyaçlarını o dönemlerden tespit ederek bu günlere geldik. İlçemizde mahalleler bazında farklı sorunlarımız var. Servergazi, Adalet gibi mahallelerimizde daha çok yaşam alanlarına ihtiyaç varken; Sümer Mahallemizde günün belli saatlerinde servislerin sıkışıklığından dolayı yaşanan bir trafik ve otopark sorunu yaşanıyor. Trafik sorunu her ne kadar Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğunda olsa da bir ilçe belediye başkanı olarak, bu konuya da ilgileneceğime söz veriyorum” diye konuştu.

“İNSAN ODAKLI ÇALIŞMAYI DÜŞÜNÜYORUZ”

İnsan odaklı çalışacaklarının altını çizen Doğan; şunları söyledi: “Bir Kaleiçimiz, var ve yıllardır kanayan bir yaradır. Ben Belediye Meclis Üyesi olduğum zaman da bu sorun vardı. Pamukkale’ye gelen turisti Kaleiçine çekemiyoruz. Bu konuda kesinlikle turizm firmaları, otel sahipleri ile acilen bir görüşme yapacağım. En azından oraya gelen bir turistin bir kısmını ulaşımı karşılayarak. Diğer aktiviteler ile birlikte bir cazibe merkezi haline getirilmesi gerekiyor. Tarihi Kaleiçi Çarşımız, Denizli’nin en güzel mekânlarından birisidir ve bir an önce canlandırılması gerekli.”

“YAŞAM ALANLARI YEŞİL ALANLAR YARATMAK LAZIM”

Denizli’nin tekstil kenti olduğunu söyleyen Doğan; “Tekstil ile ilgili bir fuar yapılması, çocuklara yönelik bir sürü etkinlik yapılabilmesi lazım. Bir de ilçede yaşam alanları, yeşil alanlar yaratmak lazım. Binalardan insanların nefes alacak yerleri yok. İnsanlar aileleri ve çocukları ile birlikte bir yere geldiklerinde, bir müzik kursunda, bir resim, kursuna girdiklerinde anne baba da çocuklarını beklerken, orada bir yürüyüş yapabilmeli, ya da bir başka bir kursa girmelidir. İnsanların nefes alabileceği, insanların yaşam merkezi haline getirebileceği alanlar yapmayı düşünüyorum." dedi.

CANSU KARACIK YAZICI

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER