“SERUM HASTALIĞI” ACİL SERVİSLERİ ZORA SOKUYOR

Kış aylarının gelmesi ile beraber, hastane acilleri de dolmaya başladı. Özellikle mesai saatlerinden sonra yaşanan acil servis yoğunluğu, sabah saatlerine kadar devam ediyor. Hastaların serum takılması ısrarı hakkında konuşan Odak Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Mahmut Tekin, acil servise gelen her hasta ile ilgilenmeye çalıştıklarını ancak serum ısrarının işlerini zorlaştırdığını söyledi.

Hastanelerin acil servisleri, kış aylarının gelmesi ile dolup taşmaya başladı. Acil servislerde özelikle mesai saatlerinden sonra yaşanan yoğunluk, sabahın ilk ışıklarına kadar devam ediyor. Acil servise gelen hastaların özellikle serum takılması ısrarı ise hem doktorların, hem de hastane çalışanlarının işini daha da zora sokuyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Odak Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Mahmut Tekin, “Özel hastanelerin acil servislerine normal zamanlarda 150-200 civarında, devlet hastanelerine yaklaşık olarak bin civarında hasta başvuru yapar. Tabi Kış aylarının gelmesi ile bu sayı yaklaşık olarak 2 kat arttı. Grip, nezle ve soğuk algınlığı ile birlikte insanların acil servise başvuruları da doğal olarak artış gösteriyor” ifadelerini kullandı.

“SERUM TAKTIRMA ISRARI, HASTANELERİN YÜKÜNÜ GERÇEKTEN ARTTIRIYOR”

Vatandaşların özellikler serum takılması ısrarı ile ilgili de açıklama yapan Dr. Tekin, “Grip, nezle, soğuk algınlığı dediğimiz üst solunum yolları enfeksiyon hastalıkları viral hastalıklardır. Bu tip hastalıklarda ilaç kullanılmaz, antibiyotik alınmaz diyoruz ve vatandaşlara özellikle istirahat etmeleri gerektiğini söylüyoruz. Aslında istirahat etse vatandaşlar bu hastalıklardan kurtulacaklardır. Ancak hastaneye gelen ve serum tedavisi yapılan hastaların dışarıda ‘ben serum ya da iğne yaptırdım. Kendimi çok daha iyi ve dirençli hissettim’ demesi, halkta da serum ve iğne tedavisini yükseltiyor. Bu serum tedavileri daha doğrusu serum taktırma ısrarı, hastanelerin yükünü gerçekten arttırıyor. Viral hastalıklarda vücudun savunma mekanizmasının daha iyi olması gerekiyor. Buda kişinin morali yüksek olur ise mümkün. İşte acil servise gelen hastaların serum taktırma ısrarı kendisini daha iyi hissetmek üzerine oluyor. Serum takılınca, iğne yapılınca kendisini daha mutlu hissediyor dolayısı ile dinç oluyor. Ancak her ne kadar steril bir ortamda serum tedavisi uygulansa da enfeksiyon kapma ihtimali de var. Yani ‘iyileşeyim’ derken gelen giden yoğunluğundan dolayı hastalık da kapabilirsiniz. Herhangi bir kusmanız yok ise, ağızdan ilaç ya da gıda alabiliyorsanız istirahat etmeniz serum ile aynı desteği vücudunuza veriyor. Kısacası acil servise gelen hastaların serum tedavisi almasına aslında hiç gerek yoktur” dedi.

SERUM TEDAVİSİ KİMLERE YAPILMALI?

Serum tedavisinin kimlere yapılması gerektiğiyle ilgili konuşan Dr. Tekin, şöyle konuştu; “serum tedavisi, ağızdan ilaç alamayan, bebeklerde, 65 ila 70 yaşının üzerinde olan insanlarda, altta başka sebeplerin yattığı hastalığı olan kişilere serum tedavisi uygulanır ve vücudun ihtiyacı olan takviye sağlanır.  Hasta yoğun bakımdaysa, ağızdan beslenemiyor ise elbette serum tedavisi uygulanır.”

“HEKİMİN UYGUN GÖRDÜĞÜ TEDAVİYİ ALSINLAR”

Son olarak vatandaşlara seslenen Dr. Tekin, “Bir kez daha uyarıda bulunuyorum; vatandaşlarımız sıvı almaları yeterli ise istirahat etsinler ve lütfen tedavi sürecinde hekime güvensinler ve hekimin uygun gördüğü tedaviyi alsınlar. Mutlaka viral bir hastalık durumu var ise önce kendilerini tartsınlar ve benim gerçekten şu anda acile gitmeme gerek var mı? Ya da acil servise gelmiş ise gerçekten serum taktırmama gerek var mı? diye sorsunlar ve kendilerine hekimlerine bıraksınlar. Çünkü biz hekimler gerçekten gerekli görürsek mutlaka serum tedavisi uygularız” diye konuştu.

HATİCE DEMİR / GÜRKAN GÖK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER