ŞÜPHECİ GAZİ, DOLANDIRILMAKTAN KURTULDU

Acıpayam İlçesi Kelekçi Mahallesi’nde yaşayan 65 yaşındaki Kıbrıs Gazisi Hüseyin Acar’a telefonla ulaşan kimliği belirsiz bir kişi, Muharip Gaziler Derneği’nin adını kullanıp bağış talebinde bulundu. İlçe merkezinde bulunan ofisine gelen adamın durumundan şüphelenen Gazi Acar, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Denizli Şube Başkanı Hamdi Helvacılar’ı arayarak durumun farkına vardı. Olayın anlaşılması üzerine dolandırıcı, Acar’ın ofisinden hızla uzaklaştı.

ŞÜPHECİ GAZİ, DOLANDIRILMAKTAN KURTULDU

Dolandırıcılık yöntemlerine her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Dolandırıcıların son dönemlerdeki hedefi ise gaziler oldu. Acıpayam’ın Kelekçi Mahallesi’nde yaşayan 65 yaşındaki 6 çocuk babası Kıbrıs Gazisi Hüseyin Acar’a telefonla ulaşan kimliği belirsiz bir kişi, Muharip Gaziler Derneği’nden aradıklarını bağış topladıklarını söyledi. Telefon görüşmesinde Acar, bağış talebini kabul etti. Telefon görüşmesinin ardından dolandırıcı olduğu düşünülen şahıs, Gazi Acar’ın Acıpayam Merkez’de bulunan Esnaf ve Kredi Kooperatifi ofisine gitti. Acar’a elindeki makbuzu gösteren şahıs, 300 TL ile 900 TL arasında bağış kabul ettiklerini belirtti. Durumdan şüphelenen Acar, önce şahsa Türkiye Muharip Gaziler Derneği Denizli Şubesi’nden birkaç kişinin ismini söyleyip tanıyıp tanımadığını sordu. Cevap olarak şahsın derneğe bağlı olmadığını, dışarıdan teberru yaptığını alan Acar, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Denizli Şube Başkanı Hamdi Helvacılar’ı aradı ve durumu anlattı. Başkan Helvacılar, Acar’a ‘Biz dernek olarak böyle bir talepte bulunmuyoruz. Bunlar dolandırıcı, sakın ödeme yapma’ dedi. Bu sırada durumun anlaşıldığını fark eden dolandırıcı kaçarak uzaklaştı.

“KENDİNİ BAŞÇAVUŞ YAŞAR KOŞAR OLARAK TANITTI”

Yaşadığı olayı DRT Denizli ve Denizli Gazetesi’ne anlatan Kıbrıs Gazisi Hüseyin Acar; “Büronun telefonunu aramışlar. Orada değildim. Kendilerini Başçavuş Yaşar Koşar olarak tanıtıp, verdikleri numarayı aramamı istemişler. Ben de aradım. Kendini yine Başçavuş Yaşar Koşar olarak tanıttı. Gaziler Derneği adına seferler yaptıklarını söyledi. ‘Katılmak ister misiniz’ diye sordu. Ben de yardımcı olacağımı söyledim. Telefonda konuştuğum kişi bunun üzerine ‘biraz sonra eleman gelecek yanınıza’ dedi. Eleman geldiğinde şüphelendim. Gazi olduğu için kolunu engelli gösteriyordu. Dernekte tanıdığı olup, olmadığını sordum. Derneğe bağlı olmadığını, dışarıdan teberru yaptığını, makbuz karşılığında bağış aldığını söyledi. Ben diğer odaya geçip durumu Başkan Helvacılar’a bildirdim. Başkan bana ‘bunlar dolandırıcı, sakın ödeme yapma’ dedi. Ben telefonla konuşurken durumdan şüphelendi ve kaçtı” dedi.

“KAPI KAPI GEZİP PARA TOPLAMAK GAZİLİK ONURUMUZA YAKIŞMAZ”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Türkiye Muharip Gaziler Derneği Denizli Şube Başkanı Hamdi Helvacılar; “Son dönemlerde valimizin, birçok yardım kuruluşlarının ve bizler gibi manevi milli duyguya hitap eden kurumların isimlerini kullanarak bağış topladıkları gerekçesiyle vatandaşlarımızı dolandırıyorlar. Bu kişiler art niyetli olup, bundan rant sağlamaya çalışıyorlar. Şimdi de bizler gibi şehit ve gazilik birimlerini temsil eden kurumlara dadanmaya başladılar. Bundan 1 hafta önce Sarayköy’de Kore Gazimizin 20 bin Lira parasını gasp ettiler. Bu tür şahıslar, bizim gibi savaş görmüş insanların dahi kefen parasına minnet edecek hale geldiler. Son yaşanan olayda da gazimize telefon ediyorlar. Bizim adımızı kullanıp, para talep ediyorlar. Biz zaten Muharip Gaziler Derneği olarak, Türkiye genelinde ya da Denizli’de olsun hiçbir zaman elimize makbuzları alarak hiç kimsenin mekanına, evine para toplamaya gitmeyiz. Bu bizim gazilik onurumuza yakışmaz. Bizim derneğimiz manevi, milli duygulara hitap eden bir dernek. Bizim derdimiz vatan, bayrak, ülke sevdasıdır. Biz kimsenin kapısına para toplamaya gitmeyiz. Böyle art niyetli insanlara karşı sadece gazilerimiz değil, bütün toplumun uyanık olması gerekiyor” diye konuştu.

PINAR ÇANKAYA- ALPER PARLAK​​​​​​​

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER