Tefenlili; “Kaleiçi’nin yeniden kodlanması gerekiyor”

DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ‘Güne Bakış’ programında; Denizli’nin bin 200 yıllık tarihi çarşısı Kaleiçi’ne dair açıklamalarda bulunan Denizli Ticaret Borsası (DTB) Başkanı ve Denizli Platformu Dönem Sözcüsü İbrahim Tefenlili, “Kaleiçi güne ayak uyduramadı. Kaleiçi’nin beyninin değişmesi gerekiyor. Yani yeniden kodlanması lazım” dedi.

Denizli Ticaret Borsası Başkanı ve Denizli Platformu Dönem Sözcüsü İbrahim Tefenlili, DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ve İrfan Atasoy tarafından hazırlanıp sunulan ‘Güne Bakış Programı’nın konuğu oldu.

Tarihi Kaleiçi Çarşısı’nın bin 200 yıllık bir çarşı olduğunun altını çizen Başkan Tefenlili, Kaleiçi’nin bugün mevcut alışveriş merkezlerinden yüz kat daha güzel bir alışveriş merkezi olduğunu söyledi.

Başkan Tefenlili, şunları söyledi: “Kaleiçi güne ayak uyduramadı. Kaleiçi’nin beyninin değişmesi gerekiyor. Yani yeniden kodlanması lazım. Şimdi orada amcamız var, babamız var, dayımız var. Bunlar bunu değiştirmekte zorlanırlar. Çocuklara, gençlere teslim etmesi gerekiyor. O kodlama öyle değişmesi gerekiyor. Bugün Kaleiçi’nin dışında OSB’de, İzmir asfaltında, Denizli çevresinde ne kadar sanayici varsa yüzde 90’ı buradan mezundur. Orası bir üniversitedir. Babası, dedesi burada tüccarlık yapmıştır. Buradan çıkan, dışarıda fabrikaya döndürmüştür. Ama Kaleiçimize yine göz bebeğimiz gibi bakmamız gerekiyor. Ama kodlamasını değiştirmemiz gerekiyor. Bakın AVM’ler şimdi niye çalışıyor? Alışveriş merkezlerinin otoparkı olmasın, alışveriş merkezleri çalışmaz. İşte bizim de Kaleiçi’nin bir otoparkı olması gerekiyor. Yani oradaki belirli arabalar sık sık yanından geçmeli ama siz her kimse arabalarına bindiğinde oraya park edip bir Kaleiçi’ni dolaşmalı.

Bunun için de yerel ürünler orada olmalı. Bizim tekstilimiz orada olmalı, Yatağan bıçağı orada olmalı, Yeşilyuva’nın ayakkabısı olmalı. Alışveriş merkezleri saat 22:00’ye kadar hizmet veriyor, Kaleiçi de saat 22:00’ye kadar hizmet vermelidir. İşte bu kodlama değişmeli, burada herkes elini taşın altında koymalı; ‘ben yaptım, ettim’ dememeli. Oradaki çalışan da ‘ben bundan ileri gidemem, kimse gelmiyor’ dememeli. Orada 30 sene öncesinin düğün eşyası varsa hala daha 150, 100, 80 Lira’ya verdiğinde acaba hakikaten 80 Lira’ya ucuz veriyor. Fakat aklına ‘acaba kazıklandım mı?’ diye düşünce geliyor. Aynı 100 Lira’lık malı alışveriş merkezlerinde 200 Lira’ya alıyor ama üzerinde etiketi var, değişmiyor. Burada markalar gelmeli, kodlama biraz daha değişmeli ama günün ihtiyaçları orayı biraz daha geliştirmeli. İnsanlar otoparkıyla, içindeki gezebilmeli, dinlenmeli, oturabilmeli, orada lokantalar olmalı. Kaleiçi çok güzel bir yer, Kaleiçi’ni sağlıklı şekilde tutmamız gerekiyor. Biz başka bir ile gittiğimizde oranın çarşısını, pazarını soruyorsun; alışveriş merkezini sormuyorsun. Bizim de çarşımız burasıdır. Kaleiçi’nden vazgeçmeyeceğiz. Kaleiçi, Denizli’nin bir markasıdır.”

İRFAN ATASOY - ALPER PARLAK

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2019, 15:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221