TEKSTİLİN BAŞKENTİNDE DIŞ TİCARET EĞİTİMİ VERİLECEK

TEKSTİLİN BAŞKENTİNDE DIŞ TİCARET EĞİTİMİ VERİLECEK

Pamukkale Üniversitesi Maliye Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ersan Öz, üniversite-sanayi işbirliğinde gerçekleştirecekleri ‘Dış Ticaret Sertifika Programı’ hakkında açıklamalarda bulundu.

İthalat ve ihracat personeli ile üniversitenin ilgili bölümlerinde okuyan öğrencilere uygulamalı eğitim verilecek; personel ve öğrenciler, işi mutfağında öğrenecek. Pamukkale Üniversitesi Maliye Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ersan Öz, üniversite-sanayi işbirliğinde gerçekleştirecekleri ‘Dış Ticaret Sertifika Programı’ hakkında DRT Denizli ve Denizli Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Öz; “Denizli bir dış ticaret kentidir. Bu ülkeden 100’den fazla ülkeye ihracat yapılıyor. Başka ülkelerden buraya ithalat da yapılıyor. Dolayısıyla küresel bir kent durumundayız. Denizli 6360 sayılı yasa ile büyükşehir olduktan sonra 30 büyükşehrin arasında lokomotif büyükşehirlerden biri haline gelmiş oldu. Bu manada şehrimizin çehresi de değişti.

Buna ayak uydurmak adına üniversite-sanayi işbirliği çerçevesinde biz de ‘Dış Ticaret Sertifika Programı’ düşündük. Bunun uygulamalı olmasını düşündük. Bu program hem üniversite öğrencilerine hitap ediyor. Aynı zamanda bizim hedef kitlemiz olan şehrimizdeki dış ticaret firmalarının dış ticaret departmanlarında çalışan ithalat ve ihracat personeline yönelik uygulamalı bir eğitim vermek istiyoruz. 108 saatlik bir program planladık. Bu program çerçevesinde üniversitede alanında uzman akademisyenler de ders verecekler. Alanında uzman yeminli mali müşavirler bu alanla alakalı olarak işlemlerde bulunuyorlar. Onlar, uygulamalı olarak anlatacaklar” dedi.

“108 SAAT SÜRECEK PROGRAM SONUNDA SERTİFİKA VERİLECEK”

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Gümrük ve Ticaret Müfettişleri Derneği’nin akademik danışmanı olduğunu belirten Prof. Dr. Öz sözlerinin devamında ise; “Onlar da bu tür programları İzmir, İstanbul ve Ankara gibi kentlerde uyguluyorlar. O programların bir ayağını da Denizli’ye çekmek istedik. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müfettişlerinden; özellikle başmüfettişlerden 4-5 tanesini anlatacağı konu ve saatleri belirleyerek buraya getiriyoruz. Onlar dersler verecek. Bankaların ilgili departmanlarındaki finans uzmanlarından bu programda saatleri ve konuları belirleyerek dersler verdirteceğiz. 108 saatlik program bittiğinde bunun bir sertifikası olacak. Sertifikalarını da törenle alacaklar. Sertifikalar, bir belge olarak kenarda dursun değil; amacımız, uygulamalı bir program yapıp güzel ürünler elde etmektir. Arkadaşların orada memnun olarak ayrılmaları ve bu programın devamlılığını sağlanması Pamukkale Üniversitesi ile şehrin sanayi ve ticari ayağını bir araya getirmiş olacak. Bunun bir ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz. Biz sanayiye ve şehre gitmiş olacağız. Onlar da bize gelmiş olacaklar” ifadelerine yer verdi.

“ YERİNDE EĞİTİM OLMASI İÇİN ÇALIŞMALARIMIZ VAR”

Organize Sanayi Bölgesi ve Denizli İhracatçılar Birliği ile görüşmelerinin sürdüğünü vurgulayan Prof. Dr. Öz program kapsamında bazı planlarının olduklarını söyledi ve ekledi: “Henüz net ve resmi bir karar verilmedi. Biz taleplerimizi kendilerine söylüyoruz. Orada ders yapılmasını arzu ediyorlarsa biz oraya gelelim. Yeter ki ithalat ihracat personelimizin işleri aksamasın. Yerlerinde yapalım. Hem bizim hocalarımız ve uzmanlarımız da oraları da görmüş olurlar. Bu manada kaynaşmış da oluruz diye düşünüyoruz.”

“BAŞVURULAR 4 KASIM’DA SONLANACAK”

Başvurular hakkında da bilgiler veren Prof. Dr. Öz şunları aktardı: “Program 4 Kasım’da başlayacak. Afişlerimiz asıldı. İlgililer, 4 Kasım’a kadar Pamukkale Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi telefonlarını arayarak veya web sayfası üzerinden kayıt yaparak başvurabilirler. Tekstil kentiyiz, tekstil ihracatı yapıyoruz. Bu firmalar ihracat ve ithalat departmanına eleman alacakları zaman öğrencinin ‘ben Pamukkale Üniversitesi’nin şu bölümünden mezun oldum’ demesi farklı bir şeydir. ‘Hem şu bölümden mezun oldum hem de şu programlara devam ettim, şu sertifikaları aldım’ diye dolu bir CV ile başvurması başka bir şeydir. Sanırım bu tarz uygulamalara devam edip, uygulamalardan geçip de önlerine gelmiş rafine öğrencileri, her fabrika ihtiyacı doğrultusunda elbette almak isteyecektir. Öğrenciler başvurabilir, yüksek lisans doktora öğrencileri,  lisans öğrencileri, ön lisans öğrencileri ve yüksekokul öğrencilerinin hepsi başvurabilir. Aynı zamanda fabrikalarımızın dış ticaret departmanlarındaki arkadaşlarımız da başvurabilir. Hepsini özellikle bekliyoruz.”

 

PINAR ÇANKAYA- DOĞAN AKŞİT 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER