Tüik’e konuşmayana ceza!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Denizli genelinde ‘Tüketici Eğitim Anketi’ gerçekleştirecek. Ankete yanıt vermeyen vatandaşlara ise idari para cezası kesileceği açıklandı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK); 5429 sayılı Türkiye İstatistik Kanunu uyarınca, Resmi İstatistik Programı kapsamında ulusal ve uluslararası düzeyde ihtiyaç duyulan konularda sayım ve araştırmalar yaparak sonuçlarını kamuoyuna sunmakla yükümlü. Bu kapsamda tüketicilerin kişisel mali durumlarına ve genel ekonomiye ilişkin mevcut dönem değerlendirmeleri ile gelecek dönem beklentilerinin ölçülmesi ve yakın gelecekte yapılması planlanan harcamalara ilişkin eğilimlerin tespiti amacıyla ‘Temmuz-Ağustos ve Eylül’ aylarında ‘Tüketici Eğilim Anketi’ gerçekleştirilecek.

DENİZLİ’DE 6 KİŞİ PARA CEZASINA ÇARPTIRILDI

Ankete yanıt vermeyen vatandaşlara ise idari para cezası kesilecek. Türkiye İstatistik Kanunu 54. maddesinin 2. fıkrasına göre bu kurum tarafından yapılan anketler ve sayımlar sırasında geçerli mazereti olmaksızın bilgi vermekten kaçınanlara idari para cezası uygulanıyor. Evini ziyarete gelen anketörleri geçerli bir mazereti olmaksızın reddeden vatandaşlara 1. 635 Türk Lirası ceza kesilecek. İşyerine gerçekleştirilen ziyaretlerde ise bu rakam 3 bin 897 Türk Lirası olarak açıklandı. Genel nüfus sayımında ise bu ceza 6 Bin 594 Türk Lirası olacak. Denizli’de son verilere göre TÜİK, 2018’de 4 Bin 700 ev, 486 işyerine ziyaret gerçekleştirdi. Yine TÜİK verilerine göre sadece 6 kişi idari para cezasına çarptırıldı.

TÜİK’TEN BİLGİLENDİRME YAPILDI

Toplumun her kesimini yakından ilgilendiren bu çalışma aylık uygulamalarında Denizli Bölge Müdürlüğü; görev alanında bulunan yerleşim yerlerindeki ve ekli listede adı soyadı, sicili, unvanı ile görevi yazılı personellerin güvenliği ve hane halklarının personellere yardımcı olmaları içinde ilgili Emniyet ve Karakol Amirlikleri ile Polis ve Jandarma çağrı merkezilerine anket çalışmasıyla ilgili bilgi verilmesi hususunda da bilgilendirdi…

YÜCEDAĞ: “YÜZ YÜZE FARKLI ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜYORUZ”

Konuyla ilgili açıklamada bulunan TÜİK Denizli Bölge Müdürü Ali İhsan Yücedağ, “ Türkiye İstatistik Kurumu ülkemizin veri kaynağı. Her türlü resmi istatistik kurumumuz tarafından açıklanıyor. Bunlar hem ülkemizin dış dünyadaki karşılaştırmalarını, değerlerini ortaya koyuyor hem de içeride sosyal, kültürel, eğitim ve demokratik hayatında var olabilecek gelişmelere göre diğer kurum ve kuruluşlara, üniversitelere modelleme imkanı sağlıyor. Ayrıca geleceğe yönelik planlarını yapma imkanı sağlıyor. Bu anlamda Türkiye İstatistik Kurumu veri derliyor. Derlemiş olduğu veriyi belirli analizlerden geçirerek tamamen istatistik kuramlar ve kavramlar içerisinde üretiyor ve yayımlıyor. İki türlü veri derleme yöntemimiz var bizim. İdari kayıtlardan ve yüz yüze yaptığımız anket çalışmalarından elde edilen veriler. Hane çalışmalarının büyük bir çoğunluğu bizim yüz yüze yaptığımız bir görüşme metodu. Yüz yüze görüşme metodunda hanelerimizde yüz yüze farklı çalışmalar yürütüyoruz. Haneler tamamen tesadüfi örnekle çekilir. Hangi hanenin geleceğini biz bilemeyiz. Bir ilde veya ilçede temsil kabiliyetinin olabileceği haneler bilimsel metodlarla örnekleme usulü belirlenir ve o hanelere gidilerek o anket çalışmasını gerçekleştiririz” dedi.

“CEZA EN SON NOKTA, UYARI MEKTUBU GÖNDERİYORUZ”

Vatandaşlara kesilen cezayla ilgili de bilgilendirmede bulunan Yücedağ, “ Ceza en son nokta… Cezadan önce 7 gün süre içerisinde dönmek üzere uyarı mektubu gönderiyoruz. Biz yaptığımız çalışmalarda gerek hane gerek işyeri veya gerekse çalışanlarımızın güvenliği açısından tamamen vatandaşlarımızın ne iş yaptığını bilebilmesi adına hanelerimizin tamamına veya iş yerlerimizin tamamına çalışma başlamadan önce bir bilgilendirme mektubu gönderiyoruz. O bilgilendirme mektubunda çalışmanın zaman aralığını belirtiyoruz. Personelimizin oraya mutlak suretle belirli tarihler arasında ziyaret gerçekleştireceğini belirtiyoruz. Hanelerden beklentimiz şu; Belirtilen tarihlerde anketörümüz oraya gittiğinde mutlaka kimlik kartını kontrol etsinler çünkü her personelimizin yakalarında resmi kimlik kartı olmak zorunda. Farklı farklı nahoş olaylarla karşılaşmamak adına görev belgelerini kontrol etsinler. İstisnasız her çalışma için emniyet birimlerine, jandarma birimlerine, belediye teşkilatlarına yani tamamına şu tarihte, şu mahallede, şu çalışmayı yapacağız diye haber veriyoruz. Personelimizin tamamını güvenlik birimlerine bildiriyoruz. Vatandaşlarımız bu durumlarda bir şüphe içinde kalırlarsa verdiğimiz bilgilendirme mektubundaki iletişim numaralarından bizimle iletişime geçebilirler. Kurumdan bu çalışmanın varlığı veya yokluğunu teyit edebilirler. Katılmanın zorunlu olup olmadığını, katılmazlarsa ne gibi durumlar olacağını anlatıyoruz. Endişeleri olduğu takdirde jandarma veya polis teşkilatına müracaat edebilirler. Çünkü biz tamamına bilgilendirme yapıyoruz” diye konuştu.

“KANUNDAN ALDIĞIMIZ BİR GÜÇ VAR”

TÜİK adını vererek evlere gidildiğini aktaran Yücedağ bu konuda da uyarılarda bulundu. Yücedağ, “Bizim ülkemizde bu çok yaşanıyor. Pazarlamacı geliyor, TÜİK adını kullanıyor, özel anket şirketi geliyor. TÜİK adını kullanıyor. Biz onların tamamını bilgilendirerek cevap veriyoruz. Yasa en son 2005 yılında çıktı. Yeni düzenlemede yapılan yetki şu; yaptığımız her insan sınırları anayasal çerçevede belirlenmiş olarak kanundan aldığımız bir güç var. Bölgemizde ceza uyguladığımız kişi sayısı 6’dır. 2019 yılı için düzenlenen fiyatlar hane için 1635 Türk lirası, iş yerleri için 3897 Türk lirası, genel sayımlarda cevap verilmezse 6594 lira para cezası var” dedi.

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2019, 16:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER