Uzmanı yanıtladı! İşeme bozukluğu nedir?

İşeme bozuklukları hakkında bilgiler veren Özel Odak Hastanesi Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Zafer Aybek; “Gündüz sık idrara gitme, gece idrar yapmak için uyanma, idrar sıkıştırması, idrar kaçırma, idrarından kan gelmesi, sık idrara gitme gibi durumlar bu rahatsızlığın dışavurumudur” dedi.

Gündüz sık idrara gitme, gece idrar yapmak içi uyanma, idrar sıkıştırması, idrar kaçırma, idrarından kan gelmesi, sık idrara gitme gibi durumlar olan işeme bozuklukları arasında yer alıyor. İşeme bozuklukları hakkında açıklamalarda bulunan Özel Odak Hastanesi Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Zafer Aybek; “Bu rahatsızlığın dışavurumun sebepleri işemenin kontrolü ile ilgili tüm organlar bundan sorumlu olabilir. Ana organ beynimiz, omurilik sistemimiz, çevre sinir sistemimiz, idrar torbamız ve çıkış. Bunların hepsinin uyum içinde çalışması ve sağlıklı olması gerekiyor. Bu nedenle buna sebep olacak hastalıklar nörolojik hastalıklardır. Beyin ve omurilik sistemi hastalıkları olabilir. Kas hastalıkları, geçirilmiş enfeksiyonlar olabilir. Mesanenin kendi hastalıkları olabilir. Mesane çıkımında prostat büyümesi olabilir. Mesane çıkımı ile idrar yolunun bittiği nokta arasında üretlada üretla darlığı olabilir. Mesane çıkımındaki kasların zaafiyeti sonucu idrar kaçırma olabilir. İşeme bozukluğu deyince tüm beyinden idrar yolunun bittiği noktaya kadar her yönde bir rahatsızlık olabilir. Biz bunları değerlendirirken aşama aşama ve şikâyetlerini de alarak bir yol alıyoruz ”şeklinde konuştu.

“HASTA-HEKİM İLİŞKİSİ ÇOK ÖNEMLİ”

İşeme bozukluklarının cinsiyet ayrımı yapmadığını vurgulayan Aybek; “Kadınlar daha çok idrar kaçırma, sık idrara gitme ve aşırı aktif mesane hastalığı şeklinde kendini gösteriyor. Her 6-7 kadından biri ileri yaşta doktora başvurabiliyor. Bunları yaşayan kişilerin nedene yönelik irdelenmesi sonrada uygun tedavi yöntemlerin seçilmesi gerekiyor. Tedavi yöntemi neyse ona yönelik takibi oluyor. Kontrollerini yapıyoruz. Kişiye özel çalışma yapılıyor. İşeme bozukluklarının nedeni kalıcı olabiliyor. Hasta-hekim ilişkisi çok önemli. İşeme bozukluklarına bir bütün olarak bakmak lazım” dedi.

TEDAVİ YÖNTEMLERİ

İşeme bozukluklarının çok değişik tedavi yöntemlerinin olduğunu söyleyen Prof. Dr. Aybek şunları aktardı: “Çok değişik tedavi yöntemleri var. İlaç tedavisi, botoks tedavisi veya cerrahi tedaviler yapabiliyoruz. Tedavi yöntemlerinde her zaman en kolayını ve hastaya en az zahmetlisini seçip öyle başlıyoruz. Başlangıçta ilaç tedavilerini sonra kadınlarda giderek artan cerrahi tedavilerine varana kadar ameliyat yapıyoruz.  Bunun haricinde öksürük ve gülmekle beraber idrar kaçırma var. Bununla ilgili ise mesane çıkımındaki kasları güçlendirecek ilaçlar veya ameliyatlar uygulayabiliyoruz. İdrar yolu darlıklarında ise kapalı yöntemle genişletmeler ve son yıllarda sık kullanılan ağız derisinden bir yama alarak idrar yolunu yeniden oluşturuyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2020, 16:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER