“ÜZÜLDÜK VE YARALANDIK; KOLAY KABULLENEBİLECEĞİMİZ BİR KONU DEĞİL”

DRT Denizli Televizyonu’nda yayınlanan ‘Öğle Haber Bülteni’nin konuğu olan CHP Denizli Milletvekili Teoman Sancar, “Herkes şaşırdı ama biz şaşkınlığın dışında açıkça söylemek gerekirse; üzüldük ve yaralandık. Kolay kabullenebileceğimiz, kolay içimize atabileceğimiz bir konu değil. Cumhuriyet Halk Partisi’nde Denizli tarihinde önemli bir partidir” dedi.

“ÜZÜLDÜK VE YARALANDIK; KOLAY KABULLENEBİLECEĞİMİZ BİR KONU DEĞİL”

CHP Denizli Milletvekili Teoman Sancar, DRT Denizli Televizyonu’nda yayınlanan ‘Öğle Haber Bülteni’nin konuğu oldu. İyi Parti ile yapılan görüşmelerin ardından CHP’nin Denizli’den aday çıkarmama kararını değerlendiren Milletvekili Sancar; “Herkes şaşırdı ama biz şaşkınlığın dışında açıkça söylemek gerekirse; üzüldük ve yaralandık. Kolay kabullenebileceğimiz, kolay içimize atabileceğimiz bir konu değil. Cumhuriyet Halk Partisi’nde Denizli tarihinde önemli bir partidir. Denizli; uzun yıllar CHP’li belediyelerin yönettiği, CHP’li belediye başkanlarının seçildiği bir ildir. Onun için çok kolay kabul edebileceğimiz bir durum olmadı. Bugün de tam kabullenmiş değiliz. Bundan 1 buçuk ay önce biz Balıkesir Milletvekilimizi Balıkesir Belediye Başkan Adayı olarak görevlendirdik. Gidip orada aday olarak çalışmalarda bulundular. Ardından onu da geri çekmek zorunda kaldık. O durumlar bizim çok kabul edebileceğimiz, ‘olsun’ diyebileceğimiz konular değil. Bunu herkesin bilmesini isterim. CHP Denizli milletvekili olarak değil; CHP’ye gönül vermiş bir seçmen olarak bunu söylüyorum. Ama biz bir siyasi partiyiz. Tüzüğümüz, yönetmeliğimiz ve bir yönetim şeklimiz var. ‘İyi Parti ile ittifaka girilmesin’ diyen hiç kimse çıkmaz. İyi Parti’yle ittifaka giriyorsunuz. Bu bir iş birliğidir. ‘İş birliği’ demek; oturup memleket adına konuları görüşmek demektir. Görüşürken de diyorsunuz ki; Antalya’da, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Hatay, Aydın, Tekirdağ, Eskişehir ve Muğla olmak üzere 11 ilde İyi Parti’den bir katkı istiyorsunuz. Buradaki yüzde 3, 5’lik desteklerle bu illerde de CHP’nin mevcut belediyesi olan illeri koruyabilmesi ve çok az farkla kaybettiği illeri geri alması söz konusudur. Araştırmalar, istatistikler bu. Böyle deyince onun karşılığında İyi Parti; ‘Denizli ve Balıkesir’in içinde bulunduğu 10 ilde de biz aday çıkarmak istiyoruz’ diyor. Tüm kamuoyu biliyor ki bunlar görüşmeler esnasında CHP heyeti tarafından en başında kabul edilmemiş ve geçtiğimiz ay ben bunların asparagas olduğunu ve böyle bir karar verilmediğini söylemiştim. Böyle bir karar verilmemişti. Böyle bir karar verilmiş olsa milletvekilimiz Balıkesir’de ben başkan adayıyım diye gezer mi? Son 2 gün içinde iyi parti heyetinin biz buraları istiyoruz yoksa bu görüşmeleri sonlandıralım anlamında çıkışından sonra sayın genel başkanımız ve heyet üzülerek de olsa böyle bir iş birliği içine girildi” dedi.

“KIRGINIM DİYEMEM AMA ÜZGÜNÜM”

Kendisine yöneltilen “Partiye kırgın mısınız?” sorusunu yanıtlayan Sancar, şunları söyledi: “Kırgınım diyemem ama üzgünüm. Kırılacak bir durum yok. Ben bu memlekette artık tek adam rejiminin yıkılmasını istiyorum. Artık mevcut iktidarın yaptıklarından sonra bu iktidarın değişmesini istiyorum. ‘Cumhuriyet, Atatürk, laiklik, özgürlük, bağımsızlık’ diyen her siyasi partiyle bir arada yürümek istiyorum. Benim öyle bir sıkıntım yok. Çünkü dışarıda da bu insanlarla oturup kalkıyorum. İlimizde yüzde 16,7 aldıkları bir oy var. Balıkesir’de yüzde 15 aldıkları oy var. Bize de bu veriler verildiğinde biz de onların desteği olmadan tek başımıza çıksak matematiğe baktığımız zaman alamıyoruz. Yani partililiğim açısından sorarsanız yüreğim yangın, üzüntülüyüm. Matematik açısından buna gerek var. Bunu benim demokratik partilim de biliyor. Bu işi böyle olduğunun da farkındalar. ‘Neden Denizli?’ diye düşünmeden edemiyoruz. İçimizde bu rahatsızlık var.”

“YEREL GÜCÜN DEĞİŞMESİ ADINA HERKESİN ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMASI LAZIM”

Yerel yöneticilerin seçimlerle geldiklerinin altını çizen Milletvekili Sancar, “Her seçim önü AK Partili belediyelerin seçimlerle ilgili propagandalarını, kültür yayın hizmetlerini siz benden daha iyi biliyorsunuz. Böyle baktığınız zaman bu bir yerel güçtür. Bu yerel gücün değişmesi adına herkesin taşın altına elini koyması lazım. ‘CHP ayrı yürüsün, İYİ Parti, Demokrat Parti’ diyorlarsa ki yürüsün ama ortada bir matematik var. Neden Türkiye’nin birinci partisi 4’üncü partiyle ittifak yapıyor? Neden 1’inci parti MHP’nin Denizli’de belediye başkan adayı çıkarmamasını istiyor? Baktığınız zaman veriler bunu göstermiyor. Ama bir matematik var. Artık herkes bu seçim şeklinden yola çıkıyor. Onun için Cumhuriyetçi olan, Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı olan, bu ülkede Cumhuriyet rejimine sonuna kadar sahip çıkan her anlayışla birlikte olmakla mahsur olma düşüncesindeyim. Ayrıca bizim burada oturup CHP’nin, İYİ Parti’nin Denizli’deki yönetim şeklini değiştirmek, sosyal demokrat, huzurlu bir belediyeciliği ortaya çıkarmak adına görevlerimiz var. Bizim yapmamız gereken şeyler bunlar. Biz çocuk değiliz; ‘ben küstüm, oynamıyorum’ diyemiyoruz. ‘Oynamıyorum’ dediğinizde bu memleketin 5 yılına mal olur. Ben sorumlu bir milletvekili olarak bunların böyle olması gerektiğine inanıyorum. Ama ilçelerimizle ilgili görüşmelerimiz devam ediyor” diye konuştu.

ALPER PARLAK​​​​​​​

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER