YARDIMLAR ARTIK BİR TIK UZAKTA!

YARDIMLAR ARTIK BİR TIK UZAKTA!

İhtiyaç Haritası; ihtiyaç sahipleri ile ihtiyacı karşılamak isteyen kişi ve kurumları online bir platformda buluşturuyor. Türkiye’nin dört bir tarafına yardımlar sadece bir tıkla gidiyor.

www.ihtiyacharitası.org adresi üzerinden ihtiyaç sahipleri ve ihtiyacı karşılamak isteyen kişi ve kurumlar iletişim kuruyor. İhtiyaçların karşılanmasının yanı sıra farklı konularda destek sahibi kurumların ve kişilerin de kullanabildiği platform Türkiye’nin her yerinden kullanılabiliyor. Mert Fırat, İlksen Başarır gibi ünlü isimlerin de yer aldığı 7 kurucuyla yola çıkan İhtiyaç Haritası ülkenin her yerine yardım eli uzatıyor.

“PLATFORM,  3 BÖLÜMDEN OLUŞUYOR”

Pamukkale Üniversitesi Ekonometri Öğretim Üyesi, İhtiyaç Haritası Denizli Gönüllüsü Ferda Esin Gülel platformla ilgili açıklamalarda bulundu. Gülel; “Platform temel olarak ihtiyaç gir, destek ol ve gönüllü ol olmak üzere 3 bölümden oluşuyor. ‘İhtiyaç Gir’ bölümünde, yaşadığınız yerdeki; eğitim, sağlık, ulaşım vb. gibi konularda ihtiyaçlarınızı adres temelli olarak giriyorsunuz. Bu kısımda ihtiyaç sahibinden iletişim bilgilerini, ihtiyacın konusunu, tanımını ve varsa fotoğrafını paylaşması isteniyor. İhtiyaç girmek için www.ihtiyacharitasi.org’a mutlaka üye olmanız gerekiyor. Üye olduktan sonra, kendi profiliniz ile ihtiyacınızı detaylı bir şekilde girebiliyorsunuz. Sonrasında, ana sayfadaki haritada ihtiyacınızı kısa bilgi olarak görebiliyorsunuz. Herkese açık olarak yer alan bu bilgi ile ihtiyacınızı karşılamak isteyen kişi veya kurumlar “ihtiyacı karşılamak istiyorum” kısmına basarak ihtiyacınızı karşılayabiliyor. Bu süreçte platform olarak bizler sizin bilgilerinizi istemediğiniz sürece 3’üncü kişi veya taraflar ile paylaşmıyoruz. Bu yüzden güvenilir ve etkin bir filtreleme sürecimiz oluyor.‘Destek Ol’ bölümünde ise; farklı konulardaki destekler girilebiliyor. Kişilerin ve kurumların destek konusunu, tanımını ve iletişim bilgilerini yine adres temelli olarak girmesi gerekiyor.

Desteğe ihtiyacı olan kişi ve/ya kurumlar buradan başvuru yapabiliyor. Destek girmek için yine mutlaka platforma üye olmanız gerekiyor. Üye olduktan sonra, kendi profiliniz ile desteğinizi detaylı bir şekilde yazabiliyorsunuz. Sonrasında, ana sayfadaki haritada desteğinizi kısa bilgi olarak görebiliyorsunuz. Herkese açık olarak yer alan bu bilgi ile desteğe ihtiyacı olan kişi veya kurumlar “Başvur” kısmına basarak desteğinize olan talebi bize iletiyor. Son bölüm ise ‘Gönüllü Ol.’ İhtiyaç Haritası’nda yer alan projelerde ve ihtiyaçların karşılanması sürecinde gönüllü olmak isteyen kişilerin dahil olabildiği bir bölüm. İhtiyaç Haritası’nda Gönüllü Ol kısmına bilgilerinizi girerek çalışmalarda aktif olarak yer alabilirsiniz. Gönüllü Ol kısmına girdiğiniz bilgiler ile sizin bir profiliniz oluşuyor ve ana sayfadaki haritada yer alan ihtiyaç ve destek kısımlarına gönüllü olarak başvuru yapabiliyorsunuz” dedi.

“ÇALIŞMALARIMIZI SÜRDÜRECEĞİZ”

Pamukkale Üniversitesi İhtiyaç Haritası Topluluğu Yönetim Kurulu Üyesi Hülya Nur Coşkun ise toplulukları hakkında bilgiler aktardı. Coşkun; “Geçtiğimiz yıl Ekim ayında kurulduk. Yaklaşık 300 üyemiz var. İhtiyaç sahipleriyle destekçileri birleştiriyoruz. Bu kapsamda pek çok okula destekçi olduk. Öğrencilerin kırtasiye ihtiyaçlarını karşıladık. Kıyafet yardımlarında bulunduk. Okulların duvarlarını boyadık. Deprem mağduru kişilere kıyafet yardımı yolladık. İhtiyacı olan herkese ulaşmaya çalışıyoruz. Çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yeni projelerle de topluluk çalışmalarımızı yürütmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

 

PINAR ÇANKAYA- DOĞAN AKŞİT

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER