‘Yaz Gribi’ne yenik düşmeyin!

Denizli Odak Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Mahmut Tekin, halk arasında ise ‘Yaz Gribi’ olarak bilinen ve daha çok yanlış klima kullanımı ile ortaya çıkan ‘Lejyoner Hastalığı’ hakkında bilgiler verdi. Dr. Tekin; “Yaz gribi daha çok bakteriyel bir hastalıktır. Bu sebeple zatürreye çevirebilir” diye konuştu.

Yaz aylarında da soğuk algınlığı ortaya çıkabilir ve kendini grip, nezle, üşütme gibi belirtiler ile gösterebilir. Halk arasında 'Yaz gribi' olarak bilinen hastalığın daha çok yanlış klima kullanımı ile ortaya çıkan adı 'Lejyoner Hastalığı' veya 'Klima Hastalığı'dır ve kış gribinden farklı bir tedavi yöntemi uygulanır. Yaz gribi; ateş, halsizlik, kas ağrıları, daha sonraki süreçte de öksürük, balgam çıkarma gibi belirtilerle ortaya çıkar. Kış Gribi ile benzer belirtiler gösterse de hastalığın sebep olduğu bakteriler gribe göre farklıdır. Kişiden kişiye bulaşmaz ancak bu hastalığın mikrobu; su tesisatlarında, soğutma kulelerinde, havalandırma sistemlerinde çoğalarak bulaşır. Kısa bir süre sonrada kişinin yavaş yavaş hastalanmasına neden olur.

“KIŞ GRİBİNDEN FARKI; ‘BAKTERİ’ OLMASI”

‘Yaz Gribi’ ile ilgili bilgiler veren Denizli Odak Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Mahmut Tekin; “Yaz gribi, geçmiş dönemlerde Amerikalı bilim insanlarının klimalardan hastalanmasından dolayı ‘Lejyoner Hastalığı’ diye adlandırılan bir bakteri hastalığı. Kış gribinden farkı bu hastalığın bakteri olması. Kişiden kişiye bulaşmıyor ama bu hastalığın mikrobu özellikle havalandırma sistemlerinde çoğalarak bulaşıyor. Özellikle alt solunum yollarını tuttuğu zaman da ‘Zatürre’ ile seyreden ve yine vücut direnci ile çok alakalı bir hastalık. Vücut direnci düşük olan kişilerde daha ağır seyreder” dedi.

“HASTALIK ZATÜRREYE NEDEN OLABİLİR”

Hastalığın tehlikeli olduğunun da altını çizen Dr. Tekin, şunları kaydetti; “Bu hastalıkta burun akıntısı çok görülmez ama vücutta eklem ağrıları ve en önemli belirtisi öksürükle beraber halsizliktir. Bu sebeple de kış gribi ile çok benzerlik gösteriyor. Kış gribinde sadece sulu ya da sıvı beslenme ile istirahat yeterliyken, yaz gribinde istirahatle birlikte doktorun uygun gördüğü antibiyotik kullanılması gerekiyor. Çünkü bu hastalıkta en büyük özellik; hastalığın ‘zatürre’ye neden olmasıdır.”

HASTALIKTAN KORUNMA YOLU BASİT

“Bu hastalıktan korunmak içinse doğru klima kullanmak çok önemli” diyen Dr. Tekin; “Hepimiz kapalı mekanlardayız. Sıcak ortamlarda bulunmak istemiyoruz. Artık klima, hepimizin evine ve birçok odamıza da girdi. Klima kullanımında önemli noktalarsa şunlar; klima doğrudan bize vurmayacak. Yukardan ya da ters taraftan bize doğru gelmeyecek. Yapılması gereken sadece içeriyi serinletmesini sağlamak. Dışarısı 40 dereceyken içerisi 18 derece olmayacak. 24-26 derece oda sıcaklığına ayarlayacağız. Ayrıca klimanın bakımının da doğru ve belli aralıklarla yapılması gerekiyor” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2019, 12:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER