Yazar Hanefi Avcı; “Türkiye’nin 2 önemli sorunu var; yönetim ve güvenlik”

Merkezefendi Belediyesi ‘Kitap Günleri’ etkinlikleri kapsamında Denizli’ye gelen eski Emniyet Müdürü ve Yazar Hanefi Avcı; “Ülkemizin en temel sorunu güvenlik sorunu ve bununla beraber yönetim sorunudur” dedi.

Merkezefendi Belediyesi, ünlü yazarları Denizlili okurlarıyla buluşturuyor. Merkezefendi Belediyesi’nce organize edilen ‘Kitap Günleri’ kapsamında Denizli’ye gelen eski Emniyet Müdürü ve Yazar Hanefi Avcı, etkinlik hakkında şunları aktardı: “İnsanlarla iletişimde olmak önemli bir şeydir. Sadece kendi düşünceleriniz değil, toplumdaki insanlar ne düşünüyor yorumlar, beklentiler, iddialar, asılsız söylentiler ne bu konularda karşılıklı etkileşiyor. Onlar bizi besleyen şeyler. Bunun çok büyük faydalarını görüyoruz. Özellikle Anadolu’yu dolaştığımız zaman oradaki insanların olaylara bakışı ve Türkiye’deki gelişmeleri yorumlamak için güzel bir ortam. Benim konum; daha çok devlet güvenliği ve devlet güvenliğini ilgilendiren yapılardır. İnsanımızın da en çok şikayetçi olduğu konu budur. Ülkemizin uzun yıllardan beri sıkıntı çektiği, harcandığı bir konu bu açıdan benim açımdan çok önemli olan ve sürekli olan geziler diye düşünüyorum.”

“GÜNEYDOĞU SORUNU, GÜVENLİK SORUNUNUN PARÇASIDIR”

Ülke gündemine dair açıklamalardan bulunan Avcı; “Belki birbiriyle çok etkili birden koparıp atamıyorsunuz ama; ülkemizin en temel sorunu güvenlik sorunu ve bununla beraber yönetim sorunudur. Bunu düzelttiğiniz zaman hepsi kendini düzeltir. Güneydoğu sorununu düzeltmeden ekonomiyi düzeltmezsin. Çünkü yılda 100 milyar Dolar’dan fazla askeri harcama yapıyoruz. Güneydoğu’yu halletmeden demokrasiyi tam yapamıyorsunuz. Yani özgürlükler gelişmiyor, hukuku getiremiyorsunuz, ekonomiyi düzeltemiyorsunuz. Güneydoğu sorunu, güvenlik sorununun parçasıdır ama Güneydoğu sorunu ekonominin de, demokrasinin de, hukukun da temel meselelerinin bir tanesi haline gelmiştir. Eğer Türkiye bu sorunu halledecekse önce yönetim felsefesini düzenlemesi lazım. Bu yönetim felsefesi de mutlak özgürlüklerin geliştirilmesine, hukukun üstünlüğüne, demokrasiye ve kurumsal yapıların yapılması gerekir. Bunları yapmadıkça bütün bunlar birbirini etkileyip büyür ve diğer sorunlarımızı da etkiler. En temelinde güvenlik olduğu kanaatindeyim. Güvenliği de polisiye tedbir almak, askeri operasyon mantığıyla söylemiyorum. Bu olayları anlatacak yönetim anlayışının, felsefisinin, biçimini dünyaya bakarak, modern ülkelere bakarak örneklemesi lazım diye düşünüyorum” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2019, 14:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner193