YILDIZ; “TÜRKİYE BÖLGENİN BELİRLEYİCİ GÜCÜDÜR”

DRT Denizli Televizyonu ekranlarında yayınlanan ‘Güne Bakış’ programında Türkiye’nin dış politikasını değerlendiren AK Parti Denizli Milletvekili Ahmet yıldız; Türkiye’nin bölgede artık belirleyici ve yönlendirici bir unsur hâline geldiğini söyledi.

YILDIZ; “TÜRKİYE BÖLGENİN BELİRLEYİCİ GÜCÜDÜR”

AK Parti Denizli Milletvekili Ahmet Yıldız, DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ve İrfan Atasoy tarafından hazırlanıp sunulan Güne Bakış Programı’nın konuğu oldu. Programda; Münbiç ve Fırat’ın doğusuna yönelik operasyon hazırlıklarını değerlendiren Milletvekili Yıldız, Suriye meselesi ve Türk dış politikasına dair düşüncelerini paylaştı. Milletvekili Yıldız, “Cumhurbaşkanımız dış politika konusuna çok hâkim. Dış politikada imkânlarınızı, kartlarınızı ve güç öğelerinizi ne şekilde kullanacağınız çok önemli” dedi. Dış politika konularına dair önemli tespitlerde bulunan Milletvekili Yıldız, Türkiye’nin bölgede artık belirleyici ve yönlendirici bir unsur hâline geldiğinin altını çizdi.

“ABD; TÜRKİYE İLE HAREKET ETSEYDİ, İŞ BURALARA GELMEZDİ”

ABD’nin Suriye’den çekilecek olmasının çok önemli bir hamle olduğunu belirten Milletvekili Yıldız, “Tabii bunun öncesinde benim tercihim, ABD’nin Türkiye ile eşgüdüm içerisinde hareket etmesiydi. Orada varken de oradan çekilirken de… Çünkü buralar boşluk kaldıracak yerler değil. Yani PYD-YPG orada duruyor. Şunu da belirtmem gerekir ki, Suriye’nin geleceği konusunda Amerika hâlâ önemli bir ülke olacaktır. Zira Irak’ta üsleri var, Suriye’de de muhtemelen üsleri kalacaktır. Ben çekilirim demekle de çekinilmiyor. ABD, baştan bu yana bizimle hareket etseydi, iş buralara gelmezdi. Varsa da geçmişte olan kırgınlıklar alınganlıklar, rasyonel bir şekilde bir şekilde bir kenara bırakılması gerekiyor. Suriye ile biz komşu olduğumuza göre, bizim sınırımız olduğuna göre, ABD’nin bizimle çalışmasını tercih ederim” diye konuştu. 

İRFAN ATASOY​​​​​​​

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner187

banner186