ÖZGÜR VE BAĞIMSIZ GAZETECİ ERBİL TUŞALP'İN ANISINA

Değerli gazeteci Erbil Tuşalp dün aramızdan ayrıldı. Tuşalp, 75 yıllık bir yaşam sürdü. Tuşalp bu 75 yılda çok şeyler yaşadı. Her türlü sıkıntıyı göğüsleyerek yaşamını sürdürdü. Bu değerli gazeteci Trt dahil, hemen hemen tüm ulusal gazetelerde çalıştı. Benim bildiğim en son, Birgün ve Sol Portal'a katkı verdi.

Erbil Tuşalp, yalnız gazeteci değil, aynı zamanda insan hakları savunucusuydu; İnsan Hakları Derneği'nin de kurucularındandır. Türkiye Gazeteciler Sendikasında da yönetim kurulu üyeliği yapmıştır. Bunlar bile bize örgütlü mücadelenin ne olduğunu anlatır.

Erbil Tuşalp, en zor konuları o güzel biçemiyle bize anlattı. Onun yazı dizileri bilinçli okuyucular için bir çekim merkeziydi. Dünyadaki ve toplumdaki olaylara nasıl bakıyor diye merak ettiğimiz bir gazeteciydi. Zaten olaylara nasıl baktığı kitaplarının başlığından da anlaşılabilir.

12 Eylül'ün en karanlık günlerinde yapılan işkenceleri "Bin İnsan" adlı kitabında anlattı. Hiç kimsenin işleyemediği, ağzına bile alamadığı bu konuyu yazdı ve kitaplaştırdı. "Bin Tanık"da da aynı şekilde işkenceli konuları ele aldı; karanlığa ışık olmaya çalıştı. Bu konuları işleyen, gerçekleri yazan Erbil Tuşalp için helâl olsun mangal yürekli gazeteciye demiştim. 12 Eylül döneminde aydın kamuoyunun en çok okuduğu kitaptır "Bin İnsan ve Bin Tanık". Zindanlardaki çığlıkları onun kitaplarından duyduk.

Bu halk gazetecisi İslam Faşizmi, İslâm İmparatorluğu... gibi araştırma ürünü kitaplar da yazdı. Yaşama tanıklık eden Erbil Tuşalp, bu kitaplarda da toplumun nabzını elinde tutmayı bildi. Bunlar da bilinçli okuyucunun en çok okuduğu kitaplar arasında yer aldı.

Erbil Tuşalp, araştırma ürünü eserleri yazarken kılı kırk yararak titizliği hiç elden bırakmadı. Bir kaygısı vardı; halktan yana bir gazeteci olarak gerçekleri ortaya çıkarmak ve halkın aydınlanmasına katkı yapmak istiyordu. Erbil Tuşalp de çekinmeden konuşulmayan, suskun kalınan konuların üzerine gitti. Birçok insan onun kitaplarını okuyarak topluma ve dünyaya hangi pencereden bakılması gerektiğini öğrendi. Türkiye demokratik kamuoyu onun kitaplarının ışığından çok yararlandı.

Erbil Tuşalp gibi gazeteciler kolay yetişmiyor. Onlar yaşamları boyunca rüzgâra karşı yürüdü. Karanlık dönemlerde yüreklice ortaya çıkıp görevlerini nasıl olması gerekiyorsa öyle yaptılar. Onların payına hapisler, eziyetler, gözaltılar düştü. Yine de hak belledikleri yolda yürümeye devam ettiler.

Halkın gazetecisi Erbil Tuşalp yaşadığı sürece görevini layığıyla yaptı. Kitapları okundukça unutulmayacak, okuyanlar yayılan ışıkların etkisi altında kalacak. Güzel ve aydınlık bir Türkiye için verdiği mücadele akıllardan hiç silinmeyecek. Bunca emek vererek hazırladığı kitaplar ve değerli anısı önünde saygıyla eğiliriz.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hüseyin TIPIRDAMAZ
Hüseyin TIPIRDAMAZ - 1 yıl Önce

Böyle aydınlanmacı yürekli insanların mücadeleleri oldukça karanlığa karşı mücadele hiç bitmeyecek. Kalemine sağlık.

Ahmet SARIASLAN
Ahmet SARIASLAN - 1 yıl Önce

Mücadelesi önünde saygıyla...
Yıldızlar yoldaşı olsun. Işıklar içinde yatsın.

Zülfali ARAS
Zülfali ARAS - 1 yıl Önce

Anıları demokrasi mücadelesine ışık tutacaktır..

Aynur Önlü
Aynur Önlü - 1 yıl Önce

ışıklar içinde uyusun.

Hamit Filizer
Hamit Filizer - 1 yıl Önce

İletişim Daire Başkanlığının basın kartını iptal ettiği gazetecilerden biri olan Erbil Tuşalp"bu benim içi onur belgesidir " demişti.Onu unutmayacağız.Işıklar içinde uyusun.

Mehmet ÇOBANOĞLU
Mehmet ÇOBANOĞLU - 1 yıl Önce

Anısı önünde saygıyla eğiliyoruz. Mehmet Öğretmenim, size de teşekkürler.

Hüsamettin Bozdağ
Hüsamettin Bozdağ - 1 yıl Önce

Çok teşekkürler.

Hüsniye Karadağ
Hüsniye Karadağ - 1 yıl Önce

Işıklar içinde uyusun.

banner247

banner246