ÖZÜR DİLERİZ…

Geçtiğimiz yıl Acun Ilıcalı ile evliliğini bitiren Şeyma Şubası,’nın attığı her adım olay oluyor. Önce nafakası sonra Dj sevgilisi… Geçtiğimiz günlerde de kitap çıkaracağını duyurmuştu. Şeyma Subaşı'nın kitabının isminin Sadece Şeyma olacağı iddia edildi. Şeyma’nın hayatını hepimiz biliyoruz. Peki Fransız yazar Alexandre Dumas’ın kirasını ödeyebilmek için paltosunu sattığını, Mark Twain’in konferanslar vererek kirasını ödediğini, edebiyatımızın usta kalemi Peyami Safa’nın telefonunu satılığa çıkarttığını, Tolstoy’un parasızlıktan elbisesini kendisinin diktiğinden kaçımız haberdardır?

Bu ara neden ise pek bir meşhur kitap çıkarmak. Eline her kağıt kalem alan yazar olmaya kalkıyor. Bi hatırlayalım tarihe damga vuran yazarların yaşamını…

Tom Sawyer’ın Maceraları ve Huckleberry Finn’in Maceraları isimli ünlü çocuk romanlarının yazarı Amerikalı edebiyatçı Mark Twain, bir dönem iş adamlığına soyundu, yayınevi kurdu ve iflas etti.

Zor günler geçiriyordu, adeta borç batağındaydı. Çareyi değişik ülkelerde verdiği konferanslarla buldu.

***

Amerikan edebiyatının en değerli yazarlarından birisi olarak gösterilen Edgar Allan Poe, birtakım kötü alışkanlıklara sahipti. 1845 yılında yayımladığı Revaneseriyle kendisine sadece 9 dolar verildi.

Aylık üç dolar olan ev kirasını ödeyemiyordu. Her gece yatağa aç olarak giriyordu. Komşuları yazarın bu halini görünce yiyecek yardımında bulundular.

***

Türk Edebiyatı'nın usta yazarı Peyami Safa, 1960 Darbesi'nden sonra oldukça zor günler geçirdi. Parasızlığa daha fazla dayanamayan Safa, telefonunu satılığa çıkartarak ev kirasını ödemiştir.

***

Rus Edebiyatı'nın en güçlü yazarları arasında yer alan Tolstoy, zengin bir aileden geliyordu. Topraklarını hepsini dağıttı, kıymetli mallarını elden çıkarttı, ve eserlerinin telif haklarından vazgeçti.Yazar bütün mallarını satınca sefalete düştü. Terziye gitmemek için kendi elbisesini dikiyordu.

***

Kimisi şiir dergisi çıkarmak için ceketini sattı, kimisi sokaklarda yattı. Yani anlayacağınız o kadar kolay olmamalı bazı şeyler. Bir kitap çıkarmanın bedeli sadece para veya lüks yaşam olmamalı.

Tarihe damga vuran tüm yazarlardan özür dilemek lazım. Popüler kültürün hayatımıza etkilerini iyi gözlemlemek lazım. Siz boş verin Şeyma’nın hayatını, Çağatay Akman’ın yaşanmışlıklarını. Gerçek edebiyata yönelin… Mesela bir Nazım Hikmet şiiri okumadan ölmeyin, bir Aziz Nesin kitabı okumadan göçmeyin bu dünyadan, Namık Kemal’i anlayın, Cahit Sıtkı’yı düşünün, Karadutum, çatal karam, çingenem diyen Bedri Rahmi’nin şiirinde arayın aşkın naifliğini, ayrılığın acısını Cemal Süreya’dan dinleyin…

YORUM EKLE