PAMUKKALE AĞLIYOR, BAKANI YOK!

UNESCO’nun doğal ve kültürel varlık olarak tescil ettiği ve dünya miras listesinde koruma altına aldığı 35 Dünya harikasından biri olan Pamukkale son yıllarda adeta “öksüz, yetim ve sahipsiz” kaldı. Yılda 3 milyona yakın turist ile Türkiye’nin en fazla “tekil” ziyaretçi alan ören olan Hierapolis Antik Kenti ve Doğa Harikası Travertenler; yöreyi en çok ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’dan sonra uzun bir süredir hiçbir Kültür ve Turizm Bakanı tarafından ziyaret edilmedi. Ertuğrul Günay’ın Ocak 2013 tarihinde bakanlık görevinden ayrılmasından bu yana geçen 8 yılda, aynı göreve gelen 6 Kültür ve Turizm Bakanı ne Pamukkale’ye, ne Karahayıt’a ne de Denizli’ye gelmedi ve uğramadı. Kısacası Dünyada eşi benzeri olmayan ya da (sadece ABD’de küçük bir benzeri bulunan) “Beyaz Cennet Pamukkale” şu sıralar adeta ağlıyor. Hatta yalnızlık ve sahipsizlikten kan ağlıyor.

PAMUKKALE İÇİN KİM, NEYİ BEKLİYOR?

Unesco’nun “kültürel ve doğal varlık” olarak aynı anda tescil ettiği ve bütün dünyanın önemsediği “dünya harikası Pamukkale” ve Hierapolis ören yeri çok önemli kalıntılara da ev sahipliği yapıyor. Örneğin; “St. Philippus Kilisesi, Plutonion Kutsal Alanı, ünlü Cehennem Kapısı, yılda 400 bin kişinin yüzdüğü Antik Havuz” hemen elimizin altında öylece duruyor. Hem ülkemizin hem de Denizli’nin tüm dünyada daha fazla tanınabilmesi için çok önemli argümanlar bu yerler. Hepsi bu coğrafyada adeta yan yana dizilmiş olarak bulunan; “Hierapolis, Laodikeia, Tripolis Antik Kentlerinin” her biri ayrı ayrı bulunmaz değerler. Laodikeia Kutsal Kilisesi ve 2 bin 200 yıllık Antik Tiyatrosu ayağa kaldırılmışken, Tripolis Mozaikleri gün yüzüne çıkartılmışken neyi bekliyoruz? Daha doğrusu Denizli; “Başkanları ile Vekilleri ile Bürokratları ve Yöneticileri ile hep birlikte neden bekliyor? Denizli’nin bu üç değeri uluslararası düzeyde bir açılış ve tanıtım organizasyonu ile lanse edilemez mi?

BEYAZ CENNET’E 8 YILDIR HİÇ TURİZM BAKANI GELMEDİ

Evet, yukarıda da belirttik; Ertuğrul Günay’ın Ocak 2013 tarihinde bakanlık görevinden ayrılmasından bu yana geçen 8 yılda, aynı göreve gelen 6 Kültür ve Turizm Bakanı ne Pamukkale’ye, ne Karahayıt’a ne de Denizli’ye gelmedi ve uğramadı.  Kültür ve Turizm eski Bakanı Günay’dan sonra sadece seçim dönemi kısa bir süreliğine dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Yaşar Topçu haricinde hiçbir Kültür ve Turizm Bakanı yıllardır bölgeyi ziyaret etmedi. Günay’ın Bakanlık döneminin ardından mevcut Bakan Mehmet Ersoy da dahil 6 Bakan değişti. “Ömer Çelik, Mahir Ünal, Yalçın Nabi Avcı, Numan Kurtulmuş ve halen görevde olan Mehmet Ersoy..”

VEKİLLERİMİZ PAMUKKALE’DEN SÖZ ETMEMEK İÇİN YEMİNLİ Mİ?

Türkiye’nin en çok ziyaretçi alan Ören Yeri olan Hierapolis, ile Beyaz Cennet Pamukkale hak ettiği ilgiyi son 8 yıldır neden Kültür ve Turizm Bakanlarından göremiyor? Bakanları bir yana bıraktık, peki Denizli Milletvekilleri nerede? Pamukkale adeta kendi seçip gönderdiği vekilleri tarafından da terkedilmiş gibi. 8 Denizli Milletvekili’nden hiçbiri, ilin en önemli “tanıtım argümanı ve dışa açılan penceresi” özelliği taşıyan bu değerinden söz etmemek için adeta yemin etmiş gibi.

PAMUKKALE 8 VEKİLİNDEN ÖNCE ÖZÜR ARDINDAN DA İLGİ ALAKA BEKLİYOR

Ne iktidar milletvekilleri; Cahit Özkan, Şahin Tin, Nilgün Ök ve Ahmet Yıldız. Ne de muhalefet vekilleri; Gülizar Biçer Karaca, Kazım Arslan ve Teoman Sancar. Ne de Yasin Öztürk; Pamukkale’den, ne Hierapolis’ten “tek söz” eden bir açıklama dahi yapmıyor. Beyaz Cennet’ten söz etmiyor. (Bu isimlerin içinde bir de CHP’nin Doğa’dan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca’nın da olduğunu düşünürsek..) Kısacası; Denizli’nin Dünya Miras Listesi’ndeki bu en önemli değeri ilgisizlik ve yalnızlıktan adeta feryat ediyor, kan ağlıyor.. Bana göre de Pamukkale “seçilmiş isimlerinden” biraz ilgi ve bir de “özür” bekliyor.

PEKİ, PAMUKKALE BAŞKAN ADAYLARI BEYAZ CENNET İÇİN NE VAAD EDİYOR?

Önümüzde 31 Mart Yerel Seçimleri var. Bu seçim için adını Beyaz Cennet’ten alan Pamukkale İlçesi’nin belediye başkan adayları var. Ancak adaylardan da şu ana kadar Pamukkale ile ilgili doğru dürüst bir söz ve açıklama duymadık. Daha doğrusu CHP Pamukkale Belediye Başkan Adayı Mahmut Divarcı ile AK Parti Pamukkale Belediye Başkan Adayı Avni Örki’den etkili ve önemli bir “Beyaz Cennet Kelamı” işitmedik. (Sadece MHP Pamukkale Aday Adayı Avukat Mehmet Ali Yılmaz’ın Pamukkale’de çekilmiş reklam filmleri ile Pamukkale açıklamaları vardı, hatırladığımız) Peki, Pamukkale Belediye Başkan Adayları Örki ve Divarcı Pamukkale için neler planlıyor? Ne tür projelerden söz ediyor? İçlerinden hangisi; “Pamukkale; Pamukkalelilerindir, Pamukkale İlçesinindir” diyor? Pamukkale’nin gelirleri “Pamukkale ve Denizli’nin olmalıdır ve yine bu yöreye yatırım olarak kullanılmalıdır?” şeklinde bir vaatte bulunuyor? Ayrıca; “Pamukkale’de oturan vatandaşlar ile Denizli’de yaşayan insanlar Pamukkale’ye ücretsiz girebilmeli..” diyen bir aday ve politikacı var mı?

DENİZLİSPOR’DA BEKLENTİ; “ÖNCE ŞAMPİYONLUK, SONRA YENİ BAŞKAN..”

Ligte seri galibiyetlerle üst üste başarılı sonuçlara imza atan Denizlispor’da bu sezon beklenti ve hedef “süper lig” olarak belirlenirken, daha şimdiden gelecek futbol sezonunun hesapları yapılmaya başladı. Bu arada Denizli’nin biricik takımından beklentisi “şampiyonluk ve Süper Lig’e terfi” konuları dışında “yeni sezonda Horozlar’ın başında kim olacak?” sorusuna yanıt bulmak. Çünkü Denizlispor taraftarı ve destekçileri ile Denizli kamuoyu artık yeşil siyahlıların Süper Lig’te “kalıcı ve sürekli” olmasını istiyor. Bunun için de doğal olarak akla ilk gelenler; “sürdürülebilir yönetimler, kaynaklar, şirketler, gelirler, yeni stadyum ve kalıcı başkanlar” şeklinde sıralanıyor.

KATRANCI, ÖZSOY, KIBRISLIOĞLU

Evet, şu sıralar “Süper Lig’de kalıcı bir Denizlispor” için Yeşil Siyahlıların en çok “bu kulübün başkanı kim olmalı?” sorusu üzerinde durduğu gözleniyor. Tabii ki burada da akla hemen eski Kulüp Başkanlarından bazıları geliyor. Ve ortaya kulis haberleri atılmaya başlanıyor. Kimler mi? Örneğin; tekstilin duayenlerinden işadamı Zafer Katrancı bu isimler arasında en başka gelen sima. “Denizlispor’un Süper Lig’te Başkanı Zafer Katrancı olmalı” diyenlerin sayısı da öyle az değil. (Katrancı döneminin dört büyüklere kök söktüren takımı ve sonuçları halen unutulmuş değil) Yine akla gelen isimlerden biri de yine İşadamı Mehmet Özsoy.. (Kulübün zor dönemlerinin kriz yöneticisi ve hatta teknik adamı Özsoy da unutulmuyor) Bu isimler arasında anılan diğer bir işadamı ise Hasan Kıbrıslıoğlu. Ali Koç ve Fenerbahçe örneğinden sonra spor kamuoyunun başkanlık konusunda en çok konuştuğu isimler de doğal olarak başarılı işadamları olarak baş köşeye yerleşiyor..

Biz burada, spor kamuoyunun kulislerde konuştuğu ve dillendirdiği isimlerden söz ediyoruz. Bu konuda “ne Zafer Katrancı, ne Mehmet Özsoy ne de Hasan Kıbrıslıoğlu’dan” gelen veya yapılan bir açıklama da yok..

YORUM EKLE