5-9 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilen Türkiye Çevre Haftası “Hepimizin Bir Dünyası Var” temasıyla tüm yurtta kutlanıyor. Pamukkale Belediyesi tarafından, Türkiye Çevre Haftası etkinlikleri Pamukkale Belediyesi Atık Getirme Merkezi’nde 100’e yakın öğrencinin katılımıyla gerçekleştirildi. Atık kıyafet defilesi, gösteriler, sergi ve atölye çalışmalarının yer aldığı etkinlikte, öğrenciler Pamukkale Belediyesi Atık Getirme Merkezi’nde geri dönüşümle ilgili de ayrıca bilgilendirildi.

Başkan Yılmaz’dan Kurban Bayramı mesajı Başkan Yılmaz’dan Kurban Bayramı mesajı

“EĞİTİM ŞART”

Türkiye Çevre Haftası etkinliğinde konuşan Pamukkale Belediye Başkan Yardımcısı Himmet Yavaş, Pamukkale Belediye Başkanı Ali Rıza Ertemur’un şehir dışında olması dolayısıyla etkinliğe katılamadığını belirterek, çevre konusunda eğitimin şart olduğu vurgusunu yaptı. Yavaş, “Değerli gençler, arkadaşlar, ülkemizin ve dünyamızın sorunu çevre kirliliği. Bunun çözümü eğitimden geçmekte. Çevre bilinciyle bütün öğrencilerimizin yetiştirilmesi, eğitilmesi gerekiyor. Çevreyi güzelleştiren bizleriz. Ama çevreyi bozan, kirleten yine bizleriz. Demek ki eğitimden başlayacak bu iş. Doğal kaynaklarımızın doğru ve verimli kullanılması, çevre bilincinin oluşması için genç arkadaşlarımıza büyük görevler düşüyor. Bu genç nesillerimize daha güzel bir çevre, daha verimli bir yaşam, daha sağlıklı bir yaşam hazırlayabilmemiz için eğitim şart” dedi.

ATIK MATERYALLERLE TASARLANAN KIYAFETLER GERİ DÖNÜŞÜME DİKKAT ÇEKTİ

Pamukkale Belediyesi Türkiye Çevre Haftası etkinliği, Adil Demireren Mustafa Musoğlu İlkokulu 2-F öğrencilerinin çevrenin kirlenmesi ile ilgili hazırladıkları drama gösteri ile başladı. Ardından, miniklerin, geri dönüşümün önemine dikkat çekmek için, evlerinde, okullarında atık halde bulunan eşyalardan tasarladıkları birbirinden farklı kıyafetlerle yaptıkları defile büyük alkış aldı. Atık eşyalardan tasarladıkları kıyafetlerle, kağıt, plastik, giysi, cam atıkların geri dönüşümle ayrıştırılmasının çevreyi korumaya katkı sağlayacağı vurgusu yapan minikler, resim sergisi ile de büyüklere çevreyle ilgili önemli mesajlar gönderdiler. Atık malzemelerden oluşan sergi ve atölye çalışmalarının ardından, Pamukkale Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü’nde görevli personel tarafından Atık Getirme Merkezi gezdirilerek geri dönüşümün faydaları, sıfır atık nedir, atık yönetimi, evlerde ve çevremizde geri dönüşüme verilebilecek malzemeler hakkında bilgiler verildi. Öğrencilerin yanlarında getirdikleri atıkları hangi renk konteynerleri atabilecekleriyle ilgili uygulamalı eğitim verildi.