PAMUKKALE DENİZLİLİLER İÇİN ARTIK HAYAL OLDU!

PAMUKKALE DENİZLİLİLER İÇİN ARTIK HAYAL OLDU!

Kültür ve Turizm Bakanlığı, geçtiğimiz ay 15 Temmuz 2019’dan geçerli olmak üzere “müze ve ören yeri giriş ücretleri ile Müze Kart ücretleri, Fast Track giriş ücretlerine ve kombine bilet ücretlerine” zam yaptı. Buna göre; Pamukkale’ye tek giriş ücreti 60 liraya yükseltilirken, Fast Track giriş (Hierapolis+Arkeoloji müzesi) 100 TL ve Kombine bilet girişi de (Laodikya+Hierapolis+Müze) 72 TL’ye çıkarıldı. Bu fiyatlarla Pamukkale ve Hierapolis’i görmek Denizli’nin “yerli halkı” ve Türkiye’nin “milli vatandaşları” için bir hayal halini alırken, 54 Müze ve Örenyerinin kapı girişlerinin 1 Mart 2018 yılından bu yana 9 yıllığına İsrailli Sicpa firması tarafından işletilmekte olduğunu hatırlatmadan geçmeyelim.

TÜRK TURİZMİ’Nİ İSRAİL’E Mİ KAPTIRDIK?

İsrail kökenli İsviçre firmasına kiralanan tarihi ve doğal mekanlar arasında; “Türkiye’nin en çok ziyaret edilen Müze ve Örenyerlerinden Topkapı Sarayı, Ayasofya, Topkapı Sarayı Harem Dairesi, İstanbul Arkeoloji, Türk ve İslam Eserleri, Pamukkale, Efes ve Göreme gibi Müze ve Örenyerlerinin de içinde yer aldığı 54 merkez” bulunuyor. Sicpa Turkey geçen yıl; bu 54 yeri 3.907.000.000,00 TL’ye 9 yıllığına kiraladı.

TÜRK FİRMALAR KAPI GİRİŞİ İŞLETMEKTEN DEMİ Mİ ACİZ?

Peki, “Bizim kendi firmalarımız, Türk firmalar kapı girişi işletmekten de mi aciz Türkiye kendi müzeleri ve örenyerlerinin kapı girişlerini işletebilecek kabiliyete ve donanıma sahip değil mi? İşte biz Türkiye olarak önce bu soruların kanıtını arayıp bulmalıyız. Ayrıca yıllık 50-60 milyon lira “kapı girişi geliri” olan Pamukkale, Hierapolis, Antik Havuz ve Laodikya’nın geliri denen Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın DÖSSİM’e gönderiliyor. Bu gelirin Pamukkale’ye ve Denizli’ye kalması ve ildeki örenyerlerinin “bakımı, tadilatı, restorasyonu, düzenlemelerinin” bu kaynakla yapılması daha doğru olmaz mı? Demek ki olmazmış. Biz Pamukkale gelirlerinin Denizli’ye ve bölge turizmine kalmasını isteyip beklerken, buraların İsrailli bir firmaya 9 yıllığına kiralanması kararı ile bir kez daha şaşırıyoruz. Ve “Nedir bu yerli ve Türkiyeli düşmanlığı” demekten kendimizi alamıyoruz.

PEKİ KİM BU SICPA? NE İŞ YAPAR?

Aslında biraz da Sicpa isimli bu şirketten bahsetmek gerekiyor. 1929 yılında kurulan SICPA, İsviçre merkezli bir teknoloji şirketi. 3 bine yakın çalışana sahip, banknot ve değerli evrak güvenliğinde uzman firma, güvenlik mürekkepleri üretiyor. 5 kıtada faaliyet gösteren İsviçreli şirket, 190 ülkedeki merkez bankasının banknotlarına mürekkep tedarik ediyor. Pasaport, çek gibi değerli dokümanlara da güvenlik mürekkebi üreten firma, 2007’de kaçak malların yakalanması alanında Kibar Holding ile ortak olmuş ve SICPAAssan Ürün Güvenliği adlı şirket kurulmuştu. 2015’te Kibar, sahip olduğu yüzde 50 hissesini ortağına satmıştı.

190 ÜLKENİN MERKEZ BANKASININ TEK TEDARİKÇİSİ

Sahte ve kaçak ürünlerin önlenmesini sağlamak amacıyla kurulan firma, 2007'de 5 yıllık bandrol üretim ihalesini, 327 milyon lira teklif vererek almıştı. Şirket, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından başlatılan tütün ve alkollü içki ürünlerinde Bandrollü Ürün İzleme ve Takip Sistemi'nin kurulması ve işletilmesi alanında hizmet veriyor. Özetle Sicpa Dünyanın bir çok ülke parasının güvenli baskı boyalarını veriyor ve bazı ülkelerde de para basıyor. Yani işi para basmak olan Sicpa şimdi de Pamukkale, Laodikya, Topkapı Sarayı, Efes gibi örenlerlerinin girişlerinde deyin tam anlamı ile para basıyor.

GÜNÜN SÖZÜ

“Bir yıldız gibi kayarım hayatından, yapabileceğin tek şey; dilek tutmak olur ardımdan..”

(Bob MARLEY)

YORUM EKLE