PANZEHİR!

Müjde, sevgili okur. En zehirli arkadaşlıkların panzehri ayağınıza geldi. Şimdi sizlere adım adım bu arkadaşlardan kurtulmanın yollarını anlatacağım, kahvenizi alın ve rahat koltuklarınızda okumaya başlayın.

                                                                              ***

Panzehri bulmak için, korkulu rüyam olmasa da tahammül sınırlarımı zorlayan bu tiplerin genel bir profilini çıkarmam gerekti. Her cümlesini “ben” odaklı kuran, her ortamı kendi himayesine almaya çalışan, etrafındaki herkesten kendini daha üstün gören, aslında her şeyi en iyi şekilde kendisi yapabilecekken sadece istemediği için yapmayan bu arkadaşlar; kendisini dünyanın merkezinde sandıkları gibi utanmadan en etkileyici insan olduklarını, kimsenin bilmediği kadar çok mal varlıkları olduğunu, herkesi tanıdıklarını hatta ve hatta onlar tanımasa bile herkesin onu çok iyi tanıdığını ve bu kişilerde sonsuz kredi sahibi olduklarını savunurlar.

Bu ”nevi şahsına münhasır” pek kıymetli arkadaşlarımız garip bir özgüvene sahiptirler. Aslında özgüven onların değil onlara prim verenlerin kabahatidir ama bu başka bir konu başlığı olsun. Nezaketten bir haber yaptığı her şeyi lütuf gibi gören, hiçbir zaman yanlış ve eksik bilgisi olduğunu veya yaptığının yanlış olduğunu kabul etmeyen bu bireyler, yaptıklarının yanlış olduğu söylense bile karşı tarafın hareketleri yüzünden o yaptıkları yanlışı meşru göstermek gibi bir yol izlerler.

Bu “toksik” bireylerden kurtulmanın tek yolu; onları dinlememek ve kendileriyle ilgilenmemektir. Herkesin bir özrü vardır sevgili okur, bu arkadaşlarımızın da özrü ve açığı, ilgi hastası olmalarıdır. İlginizi üstünden çektiğiniz anda, başka şeylere odaklandığınız, daha kötüsü ortamda başka birisiyle konuşmaya başladığınız anda bu bireyler kan kaybetmeye başlar. İlk anlarda nafile bir çabayla sohbete dâhil olmak isteseler de bir süre sonra azalarak yok olmaya başlayacaklardır ama siz kararlı olmalısınız. Eğer bir anlık ilginizi üstüne çekebilirse her şey sıfırdan başlayacak ve yine tepeden konuşmalara maruz kalacaksınız.

Ben önceleri kibar davranmaya çalışarak sohbete eşlik etmeye çalışsam da bir süre sonra sınır aşılınca izlediğim bu taktikle bahsettiğim tipteki bireyden uzak kalmayı başardım. Size tavsiyem, çok uzatmayın, kafanız almıyorsa dinlemeyin, ilgilenmiyorsanız ilgilenmediğinizi gösterin, zaten dertlerimiz almış başını gitmiş, bir de toksik insanlarla kendinizi yıpratmayın.

Bol şans diliyorum sevgili okur. Güzel haberler sizlerle olsun!

YORUM EKLE