PARLAYAN BİR IŞIKTI, NURULLAH BALAY

Öğretmen aydınlanması bir değerini daha yitirdi. Çevresine olumlu etki eden, yanındakilere güven veren, düşünceleriyle yol açan parlayan bir ışık gibiydi. Onu tanıyanlar, onunla konuşma şansını yakalayanlar hep bu izlenimi edinmişlerdir. 84 yıllık ömrü hem eğitsel alanda, hem sanatsal çalışmalarda hep güzel işlere adanmıştır.

1935 yılında Burdur'un Yeşilova ilçesinin Güney Köyü'nde doğmuştur. İlk ve orta okulu Yeşilova'da tamamlamıştır. Babası Yusuf Hoca Yeşilova'nın ilk müftülerindendir. Nurullah Balay oradan Gönen Öğretmen Okulu'na gitmiş, bitirdikten sonra ilkokul öğretmenliğine başlamıştır. Doğduğu köyde de öğretmenlik yapmıştır. Güney'den tanıdığım birçok insan Nurullah Balay’ın öğretmeni olduğunu söylüyor.

Yurdun başka yerlerinde de ilkokul öğretmenliği yapmıştır. Daha sonra Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü'ne girmiş, oradan resim öğretmeni olmuştur. Onu yakından tanıyanlar Yeşilova'da da resim öğretmenliği yaptığını anımsıyor. Karadeniz illerinden birinde de resim öğretmenliği yapmış.

***

En çok Denizli'de çalıştı. Çağdaşları onu çok iyi tanıyor. Denizli Lisesi'nde bir süre çalıştığını biliyorum; daha sonra Denizli Eğitim Enstitüsü'nde yöneticilik de yaptı. Denizli'de bileni tanıdığı çok, ondan hep saygıyla söz ederler. Gençliğinde tanıdıkları yüzmeye olan tutkusundan söz ederler. Salda Gölü çok tehlikelidir; buna karşın gölün bir tarafından bir tarafına yüzerek geçtiği dillerde dolaşır. O zaman hiç kimse buna cesaret edemezmiş.

Günün birinde evine ziyarete gittik; yanılmıyorsam liseli yıllarımdı. Kapıdan girer girmez duvarlardaki resimler dikkatimden kaçmadı. Duvardaki tablolardan deyim yerindeyse büyülendim diyebilirim. Sulu boya ile yapılmış usta işi tablolardı. Öğretmenliğin de ötesinde iyi bir ressamdı. Onun resimlerini gördükten sonra güzel sanatlara olan ilgim arttı. Resim sergilerini gezip izlemem, onun etkisi sonucudur. O zamandan beri sanatın insan için zihinsel gelişimde ve kafanın dinlenmesinde ne kadar etkili olduğunu düşünürüm.

Nurullah Balay yalnız resim öğretmeni değil, Türkçe'nin doğru ve güzel konuşulmasına da oldukça önem verirdi. Onun yanında sözcükleri özenle seçip konuşurdunuz. Yanlış bir şey söylersem diye ödünüz kopardı. Nazilli'de Mevlit Pekdüz'ün işyerinin tabelasını da o yapmıştır. Orada terzi sözcüğü yerine “ dikim evi “ sözcüğü kullanılmıştır. Bu da Türkçeyi ne denli yetkin kullandığının bir kanıtıdır. Giysilerini Nazilli'ye gelir, Mevlit Pekdüz'e diktirirdi. Çok şık bir öğretmendi, giyimine kuşamına çok özen gösterirdi. Çok disiplinliydi, kimse onun yanında yanlış bir şey yapmaya cesaret edemezdi.

Benim bildiğim Güney Köyü'nden üniversiteyi bitiren üç insandan biridir. Öylesine iz bırakmış ki, bizim köylüler ondan hep saygıyla söz eder. Hani diyorlar ya, uzun yaşamak istiyorsan onurlu bir ad bırak. Arada bir köye uğradığında, kahvehanede herkes başına toplanır, onunla sohbet ederdi. Onun elini sıkmak, ona “ hoş geldin!” demek köylüler için büyük bir onurdu. Ne kadar bildiği tanıdığı varsa, onu görmeye can atardı.

Nurullah Balay’ı gördüğünüz zaman inceliğin, güzelliğin ve sanatın ışığı her tarafa yansırdı. İki çocuğu vardır, kızı bir opera sanatçısıdır. Aynı zamanda iyi bir babadır, çocuklarıyla çok ilgilidir. Onların yetişmesi ve geleceğe hazırlanması için elinden geleni yapmıştır.

***

En son bir yakınımızın cenaze töreninde görmüştüm onu. Hâlâ yakışıklı, hâlâ delikanlı gibiydi. O güzel hayat yolculuğunun birdenbire sona ereceğini düşünemedim. Tanıdığım Nurullah Balay aramızdan ayrılsa da, benim için ölümsüzler arasındadır. Yaşarken bize güzelliği, doğruluğu ve insan olmayı öğretti. Onunla tanışmak, onunla konuşma şansına ermek benim için bambaşka bir mutluluktu.

Nurullah Balay öğretmen yaptıklarıyla, çalışmalarıyla, insanlığıyla hiç unutulmayacak, yüreklerimizde yaşayacak. O Cumhuriyet'in, aydınlanmanın, bilimsel eğitimin ve insan olmanın gerçek öğretmeniydi. Örnek yaşamı yaptıklarıyla bizi aydınlatmaya devam edecek, değerli anısı önünde saygıyla eğiliyoruz. Başta ailesi olmak üzere tüm sevenlerinin ve dostlarının başı sağ olsun!

YORUM EKLE
YORUMLAR
ORHAN BATBAY
ORHAN BATBAY - 3 yıl Önce

Bu güzel insanların zor koşullarda ülkenin aydınlanması için yaptıkları unutulmamalı.Egitim sisteminin temel taşlarıydı onlar.Işıklar içinde uyuşun Nurullah Balay.O'nu çok güzel anlatmışsınız.Kalemine sağlık Mehmet.

Ahmed Aydın Kaptan.
Ahmed Aydın Kaptan. - 3 yıl Önce

Perşembe öğretmen okulunda çalışmıştık.Çok sevdiğim bir arkadaşımdı .Şadan hanıma çocuklarına arkadaşlarına başsağlığı diliyorum.Mekanı aydınlık olsun.

Orhan Dursun
Orhan Dursun - 3 yıl Önce

Perşembe Öğretmen Okılunu 1971 de bitirdim.Resim ve yazı öğretmenimizdi.Resim konusunda çok yeteneksiz olmama rağmen öğretip sevdirdiği stilli yazı ile yaz kampında Resim kursuna alındım.O dönemde tuttuğum hatıra defterimde yazısı var.Rahmetle anıyorum, Nur içinde yatsın.

HasanTuzel
HasanTuzel - 3 yıl Önce

Persembe Öğretmeni okulunda birlikte calismistik ve ayni evi de Denizliye gidinceye kadar birlikte kullanmistik.Cok iyi bir abimizdi.Sadan Hanima Baş sagligi dilerim.Allah rahmet etsin.

Songül Şensoy Fidan
Songül Şensoy Fidan - 3 yıl Önce

Okudum çok üzüldüm. Şadan öğretmenim Nurullah Öğretmenim. Hep nerede nasıllar merak etmişimdir. Böyle bir haberle karşılaştım. Allah rahmet etsin. Saygılarımla.

Mehmet Ali Saluk
Mehmet Ali Saluk - 3 yıl Önce

Lisede benim öğretmenimdi.Bize hep okuduğumuz kültür ve sanat dergileri olup olmadığını sorardı.Suluboya resim tekniği harikaydı. Ondan çok şey öğrendim. Allah rahmet etsin.

SEBAHATTİN ÇILBIR
SEBAHATTİN ÇILBIR - 3 yıl Önce

Kastamonu Göl İlköğretmen Okulunda bizim de Resim-Yazı öğretmenliğimizi yapmış, bizlere değer katmıştı. Çok üzgünüm. Başımız sağolsun.

Sayın Pekdüz çok güzel betimlemiş. Öğretmenimiz hakkındaki ayrıntıları buradan öğrendim. Teşekkür ederim.