PASVAK AFAD HALLERİNE HAZIR

PASVAK 15 yılı aşan hizmet geçmişi ile yemek işinin etrafında dönüp duruyor. Vakfa kullanılmış eşya, burs vb. konularda da teklifler geldi, ancak kurumların bir konuda iyi ve hatta en iyi olmaları gerektiğini düşündüğümüzden, yemek işinin dışına çıkmamaya çalıştık. Bu manada sadece 1200 civarında ihtiyaç sahibine her gün yemek vermek ile yetinilmedi.

PASVAK insanlarımızı Ramazanlarda iftar sofralarında buluşturdu. Kurban bayramları bahçesinde çocukluğumuzda olduğu gibi kurban eti eşliğinde kutlandı. Asker, hacı uğurlamak ve karşılamak için verilen; vefat edenlerin ardından verilen mevlitli mevlitsiz yemeklerin mekanı oldu. Şehit evlerine ve bağışçıların taziye evlerine yemek gönderdi. Çocuklarınızı sosyal sorumlulukla erken tanıştırın projesi çerçevesin de, çocuklarımızı yemeklerin hazırlanmasından dağıtılmasına görevlendirilerek yaşadıkları dünyanın öbür yüzü ile tanıştırdı. İmkanı kısıtlı çocuklarımıza yemekli sünnet düğünü yapıldı.

***

Yemek olgusu etrafında dönen bu işlerin tamamlayıcısı afet zamanlarında düzeni bozulan insanlara ulaşabilmek olur diye düşünmüşüzdür hep. Acıpayam depremi bizlere böylesi bir fırsat sundu. Deprem nedeniyle ev düzeni bozulan insanların yemek ihtiyacı olabilirdi. Bunu en iyi ilçenin kaymakamı bilebilirdi, hemen arandı. Evet cevabını alınca sabahtan çorba dağıtımı yapmak üzere yola çıkıldı.

Acıpayam Cumhuriyet parkına Afad tarafından çadırlar kurulmuştu. Çadırlarda geceleyen ahali, ya evi hasar görmüş ya da deprem korkusu yaşayan ve evine giremeyen insanlardı. Çadırlar, üstü kapalı bir mekan ve yere serili bir yatak sağlamıştı, ancak sabah kalkınca kullanılacak bir mutfak düzeni olması mümkün değildi. Nitekim geceleyenlerin bir kısmının hemen ertesi gün evlerine çekilmeyi düşündüğü, bir kısmının da artçı sarsıntılara ve söylentilere bakarak sonradan çadır talep ettiği bir ortamda mutfak teşkilatı kurmanın anlamı da yok. Ihtiyacin coğrafi yaygınlığı nedeniyle Kızılayın her yere yemek düzeni kurması da mümkün değil. İşte böylesi bir ortamda Pasvak çorba dağıtım düzenini kurmuş, çadır sakinleri düzenli bir şekilde çorbalarını ekmekleri ile birlikte almakta idiler. Sonrasında diğer öğünlerle devam eden bir hizmet. Denizli insanı dayanışmada farkını ortaya koymuş oldu.

***

Sonuç olarak, böylesi durumlarda ihtiyaç olabilir diye aklımızdan geçirdiğimiz ve ne yaparız diye kafamızda planladığımız bir durumun uygulamasını sağlamış olduk. Sevindim gönendim. PASVAK afet durumlarında süratle ihtiyaç alanında düzen kurmaya hazır. Bu ilin yöneticileri ve AFAD yetkilileri, AFAD koordinasyonu için PASVAK’A da bir sandalye koysalar iyi olur derim ben.

YORUM EKLE