PASVAK; DENİZLİ’NİN BULUŞMA ADRESİ, ASGARİ MÜŞTEREKİDİR

Pandemi sonrası sosyal hayatın kaldığı yerden başlayacağı öngörüsü ile, Merkezefendi ilçesindeki aşevimizin çok amaçlı salonunu, iftar sofralarına yetiştirmek için hummalı bir faaliyet içinde olduk ve yetiştirdik çok şükür. İftar sofralarında buluşmak için Pasvak’ı tercih eden binlerce kişiye teşekkür ederken, mensuplarını Pasvak’ta ağırlayarak tanıtım faaliyetlerimize katkıda bulunan Ticaret Odası, Pamukkale Üniversitesi, Baro, Eczacılar Odası, İnşaat Mühendisleri Odası, Mimarlar Odası, Degiad, Maksiad  başta olmak üzere pek çok kurum ve kuruluşun tepe yöneticilerine hasleten teşekkür ederiz.

Ramazanın peşi sıra gelen anneler gününde; 3 yaşındaki down sendromlu kızı ve 7 yaşındaki oğlu ile hayatta kalma mücadelesi veren Damla Topaloğlu; Çocuklara yönelik sosyal sorumluluk çalışmalarında aktif görev alan iş insanı Sibel Aysu yılın anneleri seçildiler. Plaket törenimize katılan Merkezefendi Kaymakamı Adem Uslu, Pamukkale Kaymakamı Uğur Bulut, hayırseverlere ve vatandaşlarımıza teşekkür ederiz.

Nihayet vakıflar haftası vesilesi ile PAÜ, Aydın Vakıflar Bölge Müdürlüğü ve Pasvak olarak birlikte düzenlediğimiz panele gelmek istiyorum.

Vakıflar haftası her yıl bir tema ile kutlanıyor. Bu yılın teması “Vakıf Medeniyetinde Sosyal Politikalar, Sosyal Yardımlar ve Paylaşma Geleneğimiz”. Tam da bizim konumuz. Vakıflar bölge müdürlüğü için, vakıflar haftasının Denizli ayağını Pasvak ile birlikte kutlamak bir gelenektir diyebiliriz. Müdürümüz Ahmet Koçak, ne yapabiliriz diye sorunca hemen tema ile ilintili olarak, “Başka Hayatlar da Var” projesi aklıma geldi.

Lise öğrencileri, birer gün Pasvak’ta gönüllü olarak çalışarak, ihtiyaç sahiplerinin kapılarına veya ellerine bizzat teslim ettikleri üç kap sıcak yemek çalışması ile ilgili olarak, kendilerinden ve velilerinden birkaç soruluk anketi doldurmalarını istemiştik. Proje ekibinde Paü mensubu bir akademisyen olmasının gereğini yapmak adına, anketleri sosyolog Prof Dr Türkan Erdoğan hocama göndermiştim. Sağ olsun beni kırmadı ve bu anketleri bir sosyolog gözü ile değerlendirmeyi kabul etti. Daha sonrasında, bu kabulden ne kadar mutlu olduğunu ve sonuçlarından nasıl etkilendiğini, hem şahsıma hem de panel sırasında hazuruna ifade etti ki, bu ne kadar doğru bir proje yürütüldüğünün kanıtı gibidir.

Eğitim fakültesinden rahmetli Dr Öğretim Üyesi Kemal Daşcıoğlu, “Topluma Hizmet Uygulamaları” dersi için uygulama alanı olarak Pasvak’ı kullanmıştı. Onlar da, öğrencilerin izlenimlerini kayda geçirerek bir yayın haline getirmişlerdi. Panelimizde bu yayın da sunuldu.

Panelimizde bir sunuş konuşması yaparak, Pasvak’ın uzun soluklu yolculuğunu kısaca anlattım. Sayın Valim Ali Fuat Atik ve hazurun bu vesile ile Ramazan,  Anneler Günü, Sünnet Düğünü, Kurban Bayramı, Muharrem Ayı Keşkek Aşure Günü, Meslek Edindirme Kurslar, Eğitim Faaliyetleri ve çeşitli projeler eşliğinde, Denizli’nin Pasvak’ta nasıl buluştuğunu görmüş, hatırlamış ve pekiştirmiş oldular. Bu uzun soluklu yürüyüşün kesintisiz ve büyüyerek devam etmesi konusunda bir konsensusun oluştuğunu düşünüyorum.

Sosyolog Erdoğan hocam, “Başka Hayatlar da Var” projesi ile, başka hayatlara dokunmanın bir akademisyen olarak akıl ve bilim açısından anlamını, bir insan olarak ise vicdan ve gönül açısından değerini anlattı. Hazurun o kadar etkilendi ki, toplantı sonrası kendileri ile ayaküstü sohbet etmekten büyük memnuniyet duydular.

Eğitimci Doç Dr Kudret Aykırı bir eğitimci adayının diğergam bir haslet ile donanması için alması gereken eğitimin en doğru yönteminin pratik uygulama ve çalışma ile olabileceğinden hareketle Pasvak’ın böylesi bir platform olduğunu belirterek teşekkür etti.

Panel sonrası panelistlere Vakıflar Bölge Müdürü Ahmet Koçak tarafından birer plaket verildi. Konuşmacılara Pasvak tarafından plaket verilmesinden sonra törenin en anlamlı kısmına geçildi. “Başka Hayatlar da Var” projesinin fikir babası ve koordinatörü, Pamukkale Eski Kaymakamı Hayrettin Balcıoğlu’na Sayın Valimiz Atik tarafından günün ve projenin hatırası olarak bir plaket verildi. Valilerimizin bile abi diye hitap ettiği Balcıoğlu kaymakamızın, uzun bürokratik ve idari hayatında çok plaketler aldığını sanıyorum, ama bu plaketin bunların içinde en anlamlılarından biri olduğunu, kalbinden gözlerine yansıyan duygu selinde ben gördüm.

Sayın Valim Atik, panele katılmaktan, dinlemekten, Pasvak’ın faaliyetlerden derli toplu haberdar olmaktan ne kadar mutlu olduklarını ifade ettiler. Öğretim üyelerine teşekkür ederken, onların sunumlarından nasıl etkilendiğini, anlatılanların içeriğine değinerek ifade etmesinden etkilendiğimi belirtmeliyim. 

Bu vesile ile bu anlamlı günde Pasvak’ta buluşan Sayın Denizli Valim Ali Fuat Atik, Pamukkale Kaymakamı Uğur Bulut, Merkezefendi Kaymakamı Adem Uslu, Denizli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ali Değirmenci, PAÜ Rektör Yardımcısı Necip Atar, Denizli İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, Denizli Kültür Turizm İl Müdürü Turhan Veli Akyol’a, velilere, üniversite ve lise öğrencilerine teşekkür ederiz.

Siyasi ticari ve ideolojik konular üstü olan Pasvak, her çeşit dünya görüşünden Denizli insanının, bürokratı, iş dünyası, vatandaşı, eğitimcisi, idarecisi ile buluştuğu bir adrestir; handiyse Denizli’nin asgari müşterekidir. 18 yıla dayanan ve güven veren geçmişi vardır; inşallah yıllarca aynı anlayış ile yaşatılır.

YORUM EKLE