Er Meydanı pazar günü Denizli’de kuruluyor Er Meydanı pazar günü Denizli’de kuruluyor

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Eğitim Fakültesi tarafından 24 Kasım Öğretmenler Günü kapsamında bir dizi etkinlik düzenlendi. Etkinliklere; PAÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İzzet Kara, dekanlar, öğretim üyeleri, öğrenciler katıldı.

Eğitim Fakültesi Fuaye Alanı’nda başlayan etkinliklerde; Prof. Dr. Nuray Mamur Özgün Baskı Atölye Sergisi ile Öğretim Görevlisi Gülsen Turgut Geleneksel Türk El Sanatları Atölye Sergisi gezildi. Sergilerin ardından Eğitim Fakültesi Melek Sözkesen Konferans Salonu’nda düzenlenen ‘Geçmişten Geleceğe Öğretmenlik’ adlı söyleşi gerçekleştirildi. Söyleşi öncesi konuşan Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İzzet Kara; “Atatürk, gerçekten Kurtuluş Savaşı’nı, inkılaplarını hep sabırla, ikna edici, güven verici öğretmenliği sayesinde başarmıştır. Atatürk sadece bir asker ve bir devlet adamı değil; O, aynı zamanda bir filozof kadar erdemli düşünen bir liderdir. Onun irfan ordusu diye nitelendirdiği öğretmenlerimiz için söyledikleri önemlidir. Millet olarak Atatürk’ün 100. doğum yılı ve aynı zamanda başöğretmen oluşunun yıl dönümü olan 1981 yılından bu yana her yıl 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü coşku ve gururla kutluyoruz. Sevgili öğretmen adayları, ömrünü öğrenmeye, öğretmeye vatanına milletine değerlerine bağlı olarak nitelikli nesiller yetiştirmeye çalışmış hiçbir öğretmenin hakkı asla ödenmez. Ülkemizin sizlerden beklentisi bu yöndedir” diye konuştu.

“Öğrenci-hoca buluşmalarımızı daha da arttıralım”

Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, yaptığı konuşmada şunları kaydetti: “Bugün ben çok mutluyum. Çünkü Anaokul Öğretmenim Sayın Kevser Hocam burada. İlkokul Öğretmenim burada Sayın Ömer Sarıkamış Hocam, ortaokul Fen Bilgisi Öğretmenim Faruk Hocam burada. Hocalarımı anlatarak konuşmamı yapmak istiyorum. En özgür okulu ilkokulda okudum. Bu özgürlüğü bana aslında Ömer Hocam verdi. Ömer Hocam öyle bir hoca idi ki, şimdi hiç kimseyi ayırt etmiyorum. Ömer Öğretmenim bize ücretsiz ders kitapları getiriyordu. Hedefi Selcen Köyü’nden yatılı öğretmen lisesi için öğrenci kazandırmaktı. En önemli özelliği de, beden eğitimi dersinde matematik; matematik dersinde beden eğitimi dersi yaptırması idi. Beni özgür bırakması ise, ‘Ahmet takımını karşıya al maç yapalım’ demesi. Öğrenci ile öğretmen aynı seviyede idi. Onun için ben insanlardan, hep üstün şeyler isterim. İsteme sebebim de budur. Hocam bizi 1976’da mezun ederken, Selcen İlkokulu’ndan, 36 öğrenciden 5 tanesi Gönen Öğretmen Lisesi’ni kazandı.

O sırada bir trafik kazası geçirdim. Tam yürüyemiyordum. Ömer Hocam beni okula kayıt yaptırmak için kucağında götürdü. Öğretmen okulunda Fen Bilgisi Hocam dersini o kadar sevdirmiş ki, eğitimimi fen bilimlerinden tercih ettim. Hocamın tıp doktoru olmamda büyük ve en temelde yeri var. Ercan Hocamın ise bizlere, öğrencilerine sahip çıkması, bizleri karamsarlığa bırakmamak ve hayata tutunmak anlamında üzerimizde çok büyük emeği var. Ebediyete irtihal etmiş tüm öğretmenlerimize, şehit olmuş tüm öğretmenlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Eğitim Fakültesi öğretim üyelerimize ve burada bulunan tüm dekanlarımıza bugünün hatırasına şunu diyorum: ‘Gelin, eğitimimize biraz daha asılalım! Pamukkale Üniversitesi’nin eğitimine biraz asılalım çünkü bu emeklerin meyvelerini de göreceksiniz. Biz büyümüş bir ağacın son budamalarını yapıyoruz üniversite olarak. Gelin, öğrenci-hoca buluşmalarımızı daha da arttıralım. Tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyor ve ellerinden öpüyorum.”

Çeşitli etkinlikler yapıldı

Konuşmaların ardından “Geçmişten Geleceğe Öğretmenlik” adlı söyleşi, PAÜ Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gökhan Çetinkaya yönlendiriciliğinde; emekli öğretmen Kevser Çolak, emekli öğretmen Ömer Sarıkamış, emekli öğretmen Ercan Hezen, Fen Bilgisi Öğretmeni Faruk Gülhan, PAÜ Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zeynep Ayvaz Tuncel’in yaptıkları konuşmalar ile devam etti. Söyleşinin ardından, Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Aykut Önder Sarıçiftçi şefliğinde Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı Korosu Konseri sahnelendi. Konserin ardından, Eğitim Fakültesi arka bahçesinde düzenlenen ikramda konuklar bir araya geldi. İkramın ardından Eğitim Fakültesi Resim –İş Eğitimi Anabilim Dalı Sergi Salonu’nda Öğretim Görevlisi Yüksel Hancıoğlu’nun düzenlediği Mozaik Atölyesi geçekleştirildi.