PAÜ’DEN 3 ÖNEMLİ BAŞARI

PAÜ EĞİTİM; İNGİLİZCE MATEMATİK ÖĞRETMENLİĞİ’NDE TÜRKİYE BİRİNCİSİ
ÖSYM, öğretmenlik alanında en başarılı üniversiteleri açıkladı; Pamukkale Üniversitesi (PAÜ), ODTÜ, Yıldız Teknik ve Hacettepe'yi geride bıraktı ve İngilizce Matematik’te Türkiye birincisi oldu. ÖSYM, 2017 KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) baz alınarak yapılan değerlendirmeye göre en başarılı üniversiteler açıklandı. İngilizce matematik öğretmenliğinde, Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi; Türkiye’nin önde gelen üniversiteleri ODTÜ, Hacettepe ve Yıldız Teknik’in önünde en başarılı üniversite oldu.

PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLİĞİ’NDE TÜRKİYE 10’UNCUSU
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM), 2017 KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi'ni konu alan değerlendirme raporu yayımlandı. PAÜ bu arada aynı değerlendirme raporuna göre, Okul Öncesi Öğretmenliği sıralamasında da 10’uncu oldu ve bir başarıya daha imza attı.

ÖĞRETMENLİK ALANINDA EN BAŞARILI ÜNİVERSİTELER
ÖSYM'nin internet sitesinde, sınavlara yönelik bu yılın sekizinci değerlendirme raporu yayımlandı. Rapora göre, öğretmen kadrolarına atamalarda kullanılan KPSS ÖABT, 16 alanda uygulanıyor. Atamalarda kullanılan KPSSP121 puanının hesaplanmasına KPSS ÖABT sonucunun yanında KPSS genel yetenek ve genel kültür ile KPSS eğitim bilimleri testlerinde adayların aldıkları puanlar etki ediyor. 2017 ÖABT'de 260 bin 805 adayın sınavı geçerli sayıldı. 2017 ÖABT'ye en yüksek katılımın Türk dili ve edebiyatı öğretmenliği alanında, en düşük katılımın ise fizik öğretmenliği alanında olduğu belirlendi. Sınava katılanların yüzde 69'u kadın, yüzde 31'i erkek adaylardan oluştu.

2017 KPSS ÖABT'nin detaylı analizine yer verilen raporda, üniversitelerin ilgili fakültelerinden mezun aday sayıları, KPSS genel yetenek, genel kültür testi, KPSS eğitim bilimleri testi, ÖABT testi ham puan ortalamaları ve KPSSP121 puan ortalamaları da paylaşıldı. Buna göre, mezunlarından en az 50'sinin sınava girdiği üniversitelerin değerlendirmeye alındığı raporda KPSSP121 puan ortalamalarına göre başarılı ilk 10 üniversite şöyle:

PAÜ’DEN 1’İNCİLİK, 10’UNCULUK GELDİ
İngilizce matematik öğretmenliğinde Pamukkale Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi. Biyoloji öğretmenliğinde Marmara Üniversitesi, Fizik öğretmenliğinde Hacettepe Üniversitesi, İngilizce öğretmenliğinde Boğaziçi Üniversitesi, Coğrafya öğretmenliğinde Necmettin Erbakan Üniversitesi, Din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliğinde Aksaray Üniversitesi, Fen ve teknoloji/fen bilimleri öğretmenliğinde İstanbul Üniversitesi, Kimya öğretmenliğinde Marmara Üniversitesi, Matematik öğretmenliğinde Necmettin Erbakan Üniversitesi, Okul öncesi öğretmenliğinde Yıldız Teknik Üniversitesi, Psikolojik danışma ve rehberlik öğretmenliğinde Gazi Üniversitesi, Sınıf öğretmenliğinde Ege Üniversitesi, Sosyal bilgiler öğretmenliğinde İstanbul Üniversitesi, Tarih öğretmenliğinde Marmara Üniversitesi, Türk dili ve edebiyatı öğretmenliğinde Dokuz Eylül Üniversitesi, Türkçe öğretmenliğinde Çukurova Üniversitesi birinci oldu.

PAÜ; TIP FAKÜLTESİ OLAN DEVLET ÜNİVERSİTELERİ ARASINDA TÜRKİYE 24’ÜNCÜLÜĞÜNE YÜKSELDİ
PAÜ 2017-2018 döneminde; tıp fakültesi bulunan devlet üniversiteleri arasında da 2 basamak yükselerek 26’nci sıradan 24’üncü sıraya çıktı. Üniversity Ranking By Academik Performance 2017-2018 değerlendirmesinde Tıp Fakültesi olan Devlet Üniversiteleri arasında 24’üncü olan PAÜ;  daha önce tıp alanında Türkiye’nin en iyi 30 üniversitesi arasında 26’ncı sırada yer alıyordu.

BİR YANLIŞLIK SAYESİNDE SALİH BASMACI’YI ANDIK
CHP’nin Denizli Büyükşehir ve Pamukkale ile Merkezefendi İlçe Belediye Başkan Adayları ile ilgili dün bu köşede yazdığımız  ‘derin kulisler’ yazısında; Melike Basmacı ismi yerine Salih Basmacı ismi kullanarak yaptığımız (sehven) yanlış sayesinde 12 Eylül 2016’da aramızdan ayrılan rahmetli Salih Basmacı’yı da anmış olduk. Gerçi, Denizli sosyal demokrasi cephesinin unutulmaz ismi Salih ağabeyi 12 Eylül tarihi sayesinde her “12 Eylül 80 darbesi” yıldönümünde otomatikman hatırlıyoruz ancak, biz bu yanlışı yine de düzeltelim istedik. 

İŞTE DENİZLİ CHP İÇİN EN İDDİALI ADAY TRİOSU
Peki, hangi yazıda yanlış yapmıştık? Bu yazımızda; “CHP’den doğru gelen en son Ankara kulislerine göre CHP’nin ‘Denizli Yerel Seçimler Triosu’ belli oldu. Bu kulis bilgilerine göre; Kazım Arslan veya Gülizar Biçer Karaca CHP’nin Denizli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olacak (Büyük olasılıkla Karaca), diğer iki milletvekili ise Denizli’nin büyük ilçeleri Pamukkale ve Merkezefendi Belediyeleri’nin CHP Başkan adayları olarak seçim sathına sürülecek. Tabii ki bunlar Denizli CHP tabanında konuşulan çok sayıda senaryodan bazıları.

Oysa yaklaşık 1.5 yıldır Denizli CHP’de yaygın olarak konuşulan Büyükşehir Adayı ismi eski Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin’den başkası değil. Bize göre; CHP’nin Denizli Büyükşehir Belediye Başkan adayı “tüm politik ağırlığı ile” Adnan Keskin olmalı ve Keskin’in büyük ilçe başkan adayları da; yani CHP’nin Pamukkale Belediye Başkan Adayı Melike Basmacı ve Merkezefendi Belediye Başkan Adayı da Gülizar Biçer Karaca şeklinde belirlenmeli.. Kısacası ağır top bir ağabey ve hareketli, enerjik iki kadın adayla CHP Denizli’de böylece güçlü bir “politik kombinasyon” oluşturabilir.. (Görüş bildirmesi bizden..)

 

YORUM EKLE