Pozitif psikolojiden esintiler

Bugün biraz farklı bir şey yapayım istedim; sizlere Martin Seligman hocadan yaşama dair alıntılar vermek istiyorum, tadımlık niyetine…

Her birerine sayfalarca yazılar yazılabilecek olan bu alıntıları iyi okumak ve değerlendirmek yaşamınızı daha da anlamlı kılacaktır.

  • Yapılan bir araştırmanın sonucuna göre; “…yalnızca anlık bir olumlu duygu ifadesinin uzun ömrü ve evlilik doyumunu” arttırıcı etkisi vardır.
  • “kendi yaşamınızda sonlara özel bir önem vermelisiniz, çünkü bir sonun rengi, tüm ilişkiyle ilgili anılarınıza sonsuza dek damgasını vuracak ve sizin aynı ilişkiye yeniden girmek isteyip istemeyişinizi belirleyecektir.”
  • “Pozitif Psikoloji, mutlu ve mutsuz anların anlamı, bunların oluşturdukları doku ve yine bunların gösterdikleri yaşam kalitesini oluşturan güçler ve erdemlerle ilgilidir.”
  • “…Kendimizi iyi hissetmek için çok sayıda kestirme yol icat etmişiz: uyuşturucu, çikolata, aşksız seks, alışveriş, mastürbasyon ve televizyon hep bu kestirmelerin örnekleridir.” Günümüz dünyasını en iyi özetleyen yaklaşımlardan biri bence…  Oysa insanoğlunun isteği sadece olumlu duygular olmamalı, aynı zamanda bu olumlu duyguları hak etmelidir.
  • “mutluluk, neşe, sevinç, rahatlık, esrime (kendinden geçmek, vecd hali) gibi duygulara kişisel güçlerimizi ve erdemlerimizi kullanarak hak kazanmak yerine kısa yoldan ulaşabileceğimiz inancı, büyük bir servet içinde yüzen çok sayıda insanın manevi bir açlık içinde yaşamasına neden olmaktadır. İnsanın kişiliğinden soyutlanmış olumlu duygu, boşluk, samimiyetsizlik, depresyon ve yaşımız ilerledikçe de, ölene kadar çırpınıp duracağımız yönünde, içimizi kemiren bir farkındalık yaratır.”
  • “ Kısa yollardan değil, güçler ve erdemlerin kullanılmasından ortaya çıkan olumlu duygu, gerçektir.”
  • “İyimser insanlar, dertlerini geçici, denetlenebilir ve belli bir duruma özgü olarak yorumlarlar. İyimserlerin aksine kötümserler, dertlerinin sonsuza dek süreceğine, yaptıkları her şeye zarar verdiğine ve denetimleri dışında olduğuna inanırlar.”  Zihnimizin çalışma yasası inançlar üzerine kuruludur. Nasıl inanırsanız öyle yaşarsınız!
  • “…altı çekirdek erdem; bilgelik ve bilgi, cesaret, sevgi ve insanlık, adalet, ılımlılık, maneviyat ve aşkınlık.” “sözü edilen güçler ve erdemler, iyi günlerde olduğu gibi, kötü günlerde de işimize yarar.”
  • “Ben , zaaflarınızı düzeltmek için gereğinden fazla çaba harcamanız gerektiğine inanmıyorum. Bunun yerine, yaşamda en büyük başarının ve en derin duygusal doyumun imza güçlerinizi geliştirmekten ve kullanmaktan geldiğine inanıyorum.” İmza güçlerini daimi olarak kullananlar, iyi yaşam ve gerçek mutluluğu yakalayacak olanlardır.

Bunlar gerçekten tadımlık oldu… Fazla söze ne hacet…

 Daha fazlasını ya kitaptan siz okuyun ya da yazılarımdan takip edin.

YORUM EKLE