SAĞ ELİN VERDİĞİ…

Hani sağ elin verdiğini sol el görmeyecekti?

Hani yapılan iyilik, iyilik için yapılacaktı?

Biz böyle öğrendik sevgili okur, küçükken köyümüzde, mahallemizde her yerde böyle gördük, böyle öğrendik. Tabii o zamanlar siyaset böyle değildi, takdir almak için insanlar birbirlerinin kuyusunu kazmıyordu, belki de bu kadar ayyuka çıkmıyordu her şey.

                                                                              ***

Gazeteciliğe henüz başladığım yıllardı, iyilik hareketleri peyda olmaya başlamıştı ülkede, herkes yardım kuruluşları oluşturmaya başlamıştı. Bu hareketlenmenin sadece belli kesimler tarafından yapılması beni biraz huzursuz etse de o yıllarda çok yadırgamamıştım, iyiliği eleştiremezdim nihayetinde. Bu yardım kuruluşları genellikle İslami kimliğiyle öne çıkan politikacıların başını çektiği oluşumlardı. Bu oluşumlar milliyetçi, dindar, ahlaklı ve örf-âdetine bağlı olduklarını lanse ettiler hep, her konuşmada, her afişte, her açıklamada, her yerde.

Bir gün habere gitmemiz istendi, bir iyilik kurumu büyükçe bir hayır yapacaktı ve bizden de bu olayı haberleştirmemizi rica etmişlerdi. Garip gelse de gittim, birkaç hafta sonra tekrar çağırıldık sonra bir daha, bir daha… Fark ettim ki her iyilik yapacakları yere kentin tüm basın mensuplarını çağırıyorlar. O zamanlar bunu sorgulamaya başladım, hala da sorguluyorum.

Dinine bağlı, örf-âdetine bağlı ve ahlaklı abilerimiz neden her yaptığı iyiliği tüm yayın organlarında duyurmak istiyorlar ki?

Hâlbuki İslam dini yapılan hayrın gizli olmasını, emretmiyor mu? Hatta gösterişin riya olduğunu söylemiyor mu hadisler? Atasözlerimiz de bize bu öğretilmiyor mu? Ahlaki olarak da bu tip işlerin ihtiyaç sahiplerini gücendirmemek için gizli yapılması gerekmiyor mu?

Bu sorular hala benim kafamda dolaşırken her gün ülkenin dört bir tarafından bu haberleri görmek mümkün…

Son olarak bu “yardım sever” abilerimize bir küçük hatırlatma yapmak istiyorum:

Allahü Teâlâ buyuruyor ki: "Benim şerikim yoktur. Başkasını bana şerik, ortak eden, sevaplarını ondan istesin." İbadetlerinizi ihlas ile yapınız! Allahü Teâlâ, ihlas ile yapılan işleri kabul eder.

Bol şans diliyorum sevgili okur. Güzel haberler sizlerle olsun!

YORUM EKLE
YORUMLAR
Semra duzen
Semra duzen - 2 ay Önce

Bir elin verdiği digr el duyarsa görürse bunun ne kıymeti kalir

Hüseyin Gündoğar
Hüseyin Gündoğar - 2 ay Önce

Teprik ederim çok güzel

Muhammet Çetinözlü
Muhammet Çetinözlü - 2 ay Önce

Bir elin verdigini doger el gozmez bizde boyle ogrendik bunlarin yaptiklari hayir degil reklam bazi guruplara beraber olmak amaci guduluyor slm ozan tesekkur ederm ayrintiyi dile getirdigin icin sen ben bildigimiz yola devam edelim Allahima emanet ol

Mehmet Atakan
Mehmet Atakan - 2 ay Önce

Ağzına sağlık çok güzel ifade etmişsin