17 yaşındaki gencin organları 5 kişiye umut oldu

Manisa’nın Soma İlçesi’nde geçirdiği kafa travması sonucu beyin ölümü gerçekleşen 17 yaşındaki Ali E.’nin bağışlanan organları, 5 hastaya nakledilmek üzere İzmir ve Denizli'deki hastanelere gönderildi.

17 yaşındaki gencin organları 5 kişiye umut oldu

Soma Devlet Hastanesi’ne 5 gün önce kafa travması şikayetiyle gelen, burada geçirdiği operasyon sonrası yoğun bakım servisinde yaşam mücadelesi veren Ali E.'nin beyin ölümü gerçekleşti. Hastane Organ Nakil Koordinatörü Dr. Feray Baş'ın yaptığı görüşmeler sonucunda Ali E.'nin anne ve babası oğullarının organlarını bağışlama kararı aldı. İzmir Doku ve Organ Nakli Bölge Koordinasyon Merkezi koordinasyonunda yapılan operasyonla Ali’nin kalp, karaciğer ile böbrekleri alınarak İzmir ve Denizli'deki hastanelere gönderildi.

Hastane Başhekimi Uzm. Dr. Ali Osman Çağlayan, Ali’nin organlarının başka hastalara umut ve hayat olması için ailesince bağışladığını belirterek, "Ailesi için büyük bir üzüntü ama organ bekleyen 5 hasta ve aileleri için büyük bir umut bu. Sabahın ilk ışıklarına kadar nakiller için çalıştık” dedi. Dr. Çağlayan, Ali E.'nin kalbinin Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ndeki bir kişiye, karaciğerinin Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ndeki 2 hastaya, böbreklerinin de Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Denizli'deki Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’ndeki hastalara gönderildiğini ifade etti. (AA)

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2019, 13:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER