40 yaşından sonra erkeklerde daha sık görülüyor

Sertleşme sorunu tüm dünyada yaygın olarak görülen bir sağlık sorunudur. Erkeklerde cinsel hayatın yanı sıra sosyal ilişkileri de önemli ölçüde etkileyen bu sorun, özellikle 40 yaşını geçen erkeklerde daha sık görülmekte yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürmektedir.

Özel Denizli Cerrahi Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Alper Başakcı, bu hastalığın utanılacak bir durum olmadığına değinerek çeşitli tedavi yöntemlerine değindi.

Sertleşme sorunu tüm dünyada yaygın olarak görülen bir sağlık sorunudur. Erkeklerde cinsel hayatın yanı sıra sosyal ilişkileri de önemli ölçüde etkileyen bu sorun, özellikle 40 yaşını geçen erkeklerde daha sık görülmekte yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürmektedir. Özel Denizli Cerrahi Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Alper Başakcı, bu hastalığın utanılacak bir durum olmadığına değinerek çeşitli tedavi yöntemlerine değindi. Dr. Başakcı, erkeklerde sertleşme sorunu için; “Sertleşme sorunu çoğu kişinin sıkıntısı olup, söyleyemediği ve doktorlara gelmediği bir problem. Erkelerde cinsel fonksiyon bozuklukları, erkeğin sertleşmesinde ve bunu sürdürmesinde yetersizlikten kaynaklanan nedenlerden dolayı sertleşme problemi görülüyor. Halk arasında ‘iktidarsızlık’ diye de geçer” dedi.

“EN BÜYÜK SEBEPLERİNDEN BİRİ; STRES”

Sertleşme sorununa nelerin neden olacağı konusunda bilgi veren Dr. Başakcı; “40 yaşından sonra erkeklerin 4’te birinde daha sonra bu yaş ilerledikçe 3’te ikisinde bu tür problemler ile karşılaşıyoruz. Bunun en büyük sebebi, son zamanların en büyük sıkıntılarından biri olan stres faktörü. Kalp rahatsızlıkları, şeker hastalığı, tansiyon, kullanılan ilaçlar, yüksek kolesterol düzeyleri hastalarımızda bu tür sıkıntıları oluşturmakta” diye konuştu.

“PSİKOLOJİK VE ORGANİK NEDENLER VAR”

Sertleşme sorunu çeşitlerinin ikiye ayrıldığını belirten Üroloji Uzmanı Op. Dr. Alper Başakcı;  “Psikolojik ve organik nedenler var. Psikolojik sebepler genelde stresten kaynaklanıyor. Hastalarda birden ortaya çıkıyor ve gençlerde daha çok görüyoruz. Aslında bizim ilgilendiğimiz bölüm organik nedenler. Sinirsel yani nörolojik nedenler dışında damarsal nedenlerden dolayı olan durumlarda tedaviler uygulanıyor. Özellikle damarsal durumlar, ‘arteriyel yetmezlik’ veya ‘venöz kaçak’ dediğimiz damar hastalıklarına bağlı olarak erkeklerde bu tür sıkıntılar meydana gelir” diye konuştu.

“SERTLEŞMENİN BİRÇOK TEDAVİ YÖNTEMİ VAR”

Sertleşme bozukluğunun tedavisi için birçok yöntem olduğunu vurgulayan Dr. Başakcı; “Sertleşmenin birçok tedavi yöntemi var. İlk önce ağızdan kullanılan tedavi yöntemleri var. Birinci basamak tedavi yöntemi bu. Onun dışında hastalar birinci basamak başarısız olursa ‘iğne tedavisi’ dediğimiz, hastanın kendi kendine yaptığı bir tedavi yöntemi var. ‘Vakum tedavisi’ dediğimiz bir diğer yöntem var. Bunu da çok öneriyoruz.  Son zamanlarda popüler olan ve kullanılmaya başlanan ikinci basamak tedavi yöntemlerinden biri de şok dalga tedavisi. Burada damarsal yapıları artırarak, hastalarda sertleşme arttırılıyor. En sonunda bunlarda başarı elde edilmezse ‘ameliyat tedavisi’ dediğimiz ‘mutluluk çubuğu’ veya ‘penil protez’ dediğimiz bir yöntem öneriyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2020, 15:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221