50 kuruş yuttu, PAÜ’de sağlığına kavuştu

Metal para yutma şikayetiyle Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’ne getirilen 5 yaşındaki Tayfun D.,  Çocuk Gastroenteroloji Anabilim Dalı Başkanı Öğretim Üyesi Dr. Halil Kocamaz tarafından yapılan ameliyatla sağlığına kavuştu.

50 kuruş yuttu, PAÜ’de sağlığına kavuştu

Denizli’de yaşayan 5 yaşındaki Tayfun D., yabancı cisim (metal 50 Kuruş) yutması şikayetiyle Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi Çocuk Gastroenteroloji Anabilim Dalı’na getirildi. Hemen endoskopik müdahale yapılan Tayfun D. sağlığına kavuştu. Yapılan müdahale hakkında açıklamalarda bulunan PAÜ Hastanesi Çocuk Gastroenterolojisi Bilimdalı Başkanı Öğretim Üyesi Dr. Halil Kocamaz; “2019 yılının ilk aylarından başlayarak tüm dünyaya yayılan Kovid-19 pandemisi çocuklarda virüsle ilişkili sağlık sorunlarının dışında bazı riskleri de beraberinde getirdi. Vanderbilt Üniversitesi’nden Dr. Katherine Black ve arkadaşları tarafından yapılan bir araştırmaya göre online eğitimin başlamasıyla birlikte evde kalan çocuklarda yabancı cisim yutma oranlarının arttığı izlendi. 2020 yılının Mart ve Temmuz aylarında bir önceki yılın aynı dönemine göre çocuklarda yabancı cisim yutma oranının belirgin olarak arttığı saptandı. Çalışma sonucuna göre özellikle 1 ile 6 yaş arasındaki çocuklarda ve erkek cinsiyetteki çocuklarda yabancı cisim yutma oranı daha yüksekti” dedi.

“YUTULAN YABANCI CİSİMLER HER ZAMAN RİSK OLUŞTURMAKTA”

Dr. Kocamaz, yutulan yabancı cisimlerle ilgili şunları söyledi: “Ağıza alınan yabancı cisim özellikle solunum yoluna kaçtığında hayatı tehdit edecek sorunlara yol açmaktadır. Yutulan yabancı cisim sindirim kanalında ise tıkanıklık, delinme, ülser gibi önemli sorunlara yol açabilir. Yabancı cisimler çoğunlukla ev ortamında bulunan madeni para, iğne, pil, oyuncak parçaları, takı ve bazen de gıda kümeleridir. Sindirim kanalındaki metal içeren yabancı cisimleri, röntgen yardımıyla kolaylıkla tespit edebiliyoruz. Yutulan yabancı cismin kesici, delici olup olmamasına, boyutuna ve özelliğine göre çocuğu değerlendirip yabancı cismin kendiliğinden sindirim kanalını terk etmesini bekleme ya da yabancı cismin bulunduğu yere göre ağızdan ya da makattan endoskopi aracılığıyla çıkarılma işlemi yolunu seçiyoruz. Son olarak bize başvuran minik hastamızın da midesindeki madeni parayı endoskopik olarak ağzından başarı ile çıkardık. Midede bulunan madeni para kesici ve delici olmadığı için nispeten düşük bir risk oluştursa da hastamıza endoskopik müdahale yaparak oluşabilecek problemleri önlemiş olduk. Yapılan çalışmanın da gösterdiği gibi pandemi sürecinde evde kalma süresi artan çocukların yabancı cisim yutma oranı artmıştır. Özellikle ‘oyun çocuğu’ dediğimiz dönemde çocukların çevresindeki cisimleri ağızları sayesinde tanımaya çalıştığı unutulmamalı ve ağıza sığabilecek boyutta olan minik cisimler çevrelerinde bulundurulmamalıdır.” Çocuklarda yabancı cisim yutmanın bazen hayatı tehdit edebilecek sonuçları olabileceğini belirten Dr. Halil Kocamaz, aileleri bu konuda uyardı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER