6 aylık Rabia bebek kalp ameliyatıyla sağlığına kavuştu

Doğuştan kalp rahatsızlığı olan Rabia bebek, 5 kilo 300 gram ağırlığında kalp ameliyatı oldu. Rabia bebek, Çocuk ve Erişkin Kalp Damar Cerrahı Doç. Dr. Mehmet Fatih Ayık tarafından başarılı bir şekilde gerçekleşen kalp ameliyatı sayesinde sağlığına kavuştu.

6 aylık Rabia bebek kalp ameliyatıyla sağlığına kavuştu

Doğuştan kalp rahatsızlığı olan Rabia bebek, Özel Denizli Tekden Hastanesi Çocuk ve Erişkin Kalp Damar Cerrahı Doç. Dr. Mehmet Fatih Ayık ve kalp ekibi tarafından gerçekleştirilen ameliyatla sağlığına kavuştu. Ameliyatla ilgili açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Ayık; “6 aylık olan Rabia bebeği ailesi bize getirdiğinde 5 bin 300 gr ağırlığındaydı. Çeşitli şikayetlerden dolayı Denizli ve İzmir‘de çocuk kardiyologları tarafından muayene edilen ve yapılan tetiklerden sonra ameliyat olmasına karar verilen bebeğin ailesi çeşitli araştırmalardan sonra hastanemize başvurdu. Yaptığımız muayene ve ekokardiyografiler sonucunda kalbinde ASD, VSD, PDA olarak adlandırdığımız 3 adet delik ve ayrıca Subaortik disket membran, Supravalvuler mitral ring dediğimiz aort ve mitral kaplarında darlık olduğunu saptadık” dedi.

“Hastamızı sağlıklı bir şekilde taburcu ettik”

Bebeğin sağlık durumu ile ilgili bilgiler veren Doç. Dr. Ayık; “Yaptığımız muayene ve tetkiklerden sonra aileye durumu anlatarak Rabia bebeği açık kalp ameliyatına aldık. Ameliyatta tüm patolojilere müdahale ederek, kalp sağlığını korumayı başardık. Rabia bebeği ameliyattan sonra Yenidoğan Yoğum Bakım Ünitesi’ne alarak ameliyat sonrası bakımını gerçekleştirdik. Çocuk servisinde 4 gün kaldıktan sonra yaptığımız ekokardiyografi kontrolünde herhangi bir problemin kalmadığını gördük ve hastamızı sağlıklı bir şekilde taburcu ettik” diye konuştu.“Kızımın sağlığı gayet iyi, çok mutluyuz”

Doktorların hemen ameliyat olması gerekir dediği Rabia bebeğin durumu hakkında bilgi veren anne “Bebeğimde morarma oluyordu ve emmede sıkıntı yaşıyorduk. Bunun üzerine doktora gittiğimizde bebeğimizin kalbinin delik olduğunu öğrenince çok şaşırdık. Doktorlar bize ‘vakit kaybetmeden ameliyat olması gerekir’ dedi. Çok fazla araştırdık, yakınlarımıza sorduk, Doç. Dr. Mehmet Fatih Ayık’ı tavsiye ettiler. Vakit kaybetmeden kızımızı Tekden Hastanesi’ne getirdik. Doktor bey gerekli muayene ve tetkikleri yaptıktan sonra ‘ameliyat olması gerekir’ dedi. Bilgisiyle ve tecrübesiyle bize her şeyi detaylı bir şekilde anlattı. Biz de güvenle kızımızı emanet ettik. Başarılı geçen ameliyattan sonra kızımın durumu gayet iyi. Öncelikle doktorumuz Mehmet Fatih Ayık’a ve tüm hastane personeline teşekkür ederim. Kızımın sağlığı gayet iyi, çok mutluyuz” dedi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER