Aile hekiminin erken tanısı, hayat kurtardı

Göğüs ağrısı ve omuz ağrısı şikayeti nedeniyle ilaç yazdırmak için Aile Sağlığı Merkezi’ne başvuran de 74 yaşındaki Gürhan Yıldırım, Merkezefendi 13 Nolu Aile Hekimliği Birimi’nde görevli Aile Hekimi Uz. Dr. Savaş Coşkun’un erken tanısı sayesinde tekrar yaşama tutundu.

Aile hekiminin erken tanısı, hayat kurtardı

Koruyucu sağlık hizmetinde önemli olan aile hekimliği sistemi hakkında bilgi veren Merkezefendi 13 Nolu Aile Hekimliği Birimi’nde görevli Aile Hekimi Uz. Dr. Savaş Coşkun, vatandaşların aile hekimine güvenmesi gerektiğinin altını çizdi. Bazen hayat kurtarıcı erken teşhislerde aile hekimlerinin rolünün büyük olduğunu söyleyen Dr. Coşkun; “Aile sağlığı merkezlerinde bizler kişiye yönelik birinci basamak koruyucu sağlık, tanı, tedavi, rehabilitasyon ve danışmanlık hizmetleri; gerektiğinde ilk yardım ve acil müdahale hizmetleri vererek 2. ve 3. basamak sağlık kuruluşları ile koordineli olarak çalışırız. Buralarda; kronik hastalık takipleri, normal rutin muayeneler; bebek, çocuk, gebe izlemleri, kanser taramaları, ergen ve yaşlı hizmetleri konusunda hastalarımızı bütüncül bir muayene sürecinden geçiririz. Birçok kişi direkt ikinci basamak ya da üçüncü basamakta bir hekime başvurduğunda tekrar kontrolde aynı hekime denk gelemeyebiliyor ya da farklı hekime gidebiliyor. Halbuki biz aile hekimleri hastayı sürekli ve ailesi ile birlikte demografik olarak daha geniş çerçevede değerlendirdiğimiz için bazen hastanın durumuna göre bazı hastalıklardan şüphelenerek erken evrede teşhis ve tedavi edilmesini sağlayabiliyoruz” dedi.

“SAĞLIĞINIZDA ISRARCI OLUN!”

Son olarak 74 yaşındaki Gürhan Yıldırım’la yaşanan olayı aktaran Dr. Dr. Coşkun; “Hastamız; Aile Sağlığı Merkezimize göğüs ağrısı ve omuz ağrısı şikayeti ile ilaç yazdırma amaçlı başvuruda bulunmuş ve muayene esnasındaki sorgulamalarımızda yoğun ağrı kesici ilaç kullanım öyküsü olduğunu öğrenmiştik. Hastanın önemsemeyip ısrarla ağrı kesici yazdırıp gitme talebine karşılık muayenesini yaptık, kalp grafisini çekerek yapılan değerlendirmede ağrılarının kalp kökenli olduğu ve acilen 2. basamak sağlık kuruluşuna sevki gerektiğini söyledik. Hastamız aynı gün sevk edildiği hastanede acil olarak by-pass ameliyatına alınması sonrasında sağlığına kavuşmuş oldu. Akabinde teşekkür için aile sağlığı merkezimize geldi. Bu yaşadığımız vaka, Aile Sağlığı Merkezlerimizde hemen hemen her gün yaşanan onlarca olaydan sadece bir tanesi olup aile hekimliğinin sadece ilaç yazdırılacak; spor/ ehliyet vs. amaçlı istenen raporlara ‘sadece bir imza’ attırılacak bölümler olarak algılanmaması; tıpta en önemli konu olan koruyucu (hastalığı olmadan önleyici) hekimliğin uygulandığı ve hastalara biyo-psiko-sosyal açıdan bütüncül yaklaşıldığı sağlık merkezleri olarak benimsenmesi gerekmektedir. Aile Hekiminizin önerilerini yönlendirmelerini dikkate alın ve lütfen sağlığınızda ısrarcı olun” diye konuştu.

“BENİ AMBULANSLA HASTANEYE GÖNDERDİLER”

Aile Hekiminin muayenesi ve teşhisi sayesinde hayati tehlike yaratabilecek kalp rahatsızlığı erken evrede fark edilen ve tedaviye alınarak iyileşen 74 yaşındaki hasta Gürhan Yıldırım, aile hekimliğinin önemini yaşadığı olayla anladığını vurguladı. Yıldırım, şöyle konuştu; “Aile Sağlığı Merkezine ilaç yazdırmak için gelip, doktorumun ısrarı ve detaylı muayenesi ile kalp sağlığıma kavuştum. Doktorumuz muayene sonrası beni hastaneye gitmem konusunda uyardı. Hatta bu şekilde bırakamayacaklarını söyleyerek beni 112 ambulans ile hastaneye gönderdiler. Hastanede yapılan anjiyoda kalpte 5 damarımın tıkalı olduğu çıktı ve beni ertesi günü hemen kalp ameliyatına aldılar. Hastanede ki doktorlar çok şanslı olduğumu, eğer bu durumda bir kalp krizi geçirmiş olsaydım kurtulamayacağımı söylediler. Bu yüzden ben Dr. Savaş Bey’e çok teşekkür ediyorum. Eğer o zamanında yönlendirme yapmasaydı şu anda belki de yaşamıyor olacaktım. Kendisine çok teşekkür ediyorum ve herkesin aile hekimine güvenmesini istiyorum” dedi.

AİLE HEKİMİNİZİ ERKEN TANIYIN!

Toplumda aile hekimine sadece ilaç yazdırmak için hastaneye de muayene olmak için gitmek gibi bir algı bulunduğunu belirten İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, halbuki hem koruyucu hekimlikten faydalanmak hem de kısa sürede en yakın yerden sağlık desteği alabilmek için doğru adresin aile hekimleri olduğunu söyledi. Öztürk: “Sağlık Bakanlığımızca birinci basamak sağlık hizmetlerine erişimi ve aile hekimliği hizmetlerinin önemi konusunda farkındalığı arttırmak amacıyla ‘Aile Hekiminizi Erken Tanıyın’ iletişim kampanyası başlatıldı. Vatandaşlarımız aile hekimlerine giderek hastalıklardan korunabilir, erken teşhis, tedavi ve kronik hastalıkların takibini yaptırabilirler. Aile hekimlerimiz akut ve kronik hastalıkların tedavi edilmesinin yanı sıra hastalıkların gelişmesini önlemek amacıyla da düzenli sağlık taramalarını gerçekleştiriyor, sağlıkla ilgili konularda danışmanlık hizmeti de sağlıyorlar. Bu nedenle vatandaşlarımızı Aile Hekimliği sisteminin daha verimli çalışabilmesi için Aile Hekimleriyle tanışmaya ve alabileceği hizmetler konusunda bilgi almaya davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Özgür Güney
Özgür Güney - 13 ay Önce

Tebrikler

SIRADAKİ HABER