“Akıllı lens bütün katarakt hastalarına uygun olmayabilir”

Kornea hakkında açıklama yapan Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi Korneal Hastalıklar Kliniği Kornea ve Refraktif Cerrahi Birimi’nden Doç. Dr. Uğur Yılmaz, “Akıllı lens bütün katarakt hastalarına uygun olmayabilir. Hastanın yaşı, kataraktının durumu, göz arkasındaki retina denilen dokunun durumu, hastanın ne iş yaptığı, kişilik yapısı gibi etkenler önemlidir” dedi.

“Akıllı lens bütün katarakt hastalarına uygun olmayabilir”

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniği Kornea Ve Katarakt Cerrahi Birimi hastalara hizmet vermeye devam ediyor. Korneal Hastalıklar Kliniği Kornea ve Refraktif Cerrahi Birimi’nden Doç. Dr. Uğur Yılmaz, korna hakkında açıklamalarda bulundu. Korneanın tanımını yapan Doç. Dr. Yılmaz, “Kornea; gözün ön kısmında görüntünün görme merkezi üzerine düşmesini sağlayan şeffat zar şeklinde bir dokudur. Görüntünün göz tarafından ilk algılandığı kısımdır. Korneayı ilgilendiren problemlerde gözün diğer yapıları normal olsa bile hastalarda ciddi görme kayıplarına neden olabilir. Korneal hastalıklar, kliniğimiz Kornea ve Refraktif Cerrahi Birimi’nce başarıyla yürütülmektedir. Miyopi, hipermetropi, astigmatizma gibi kırma kusurları, alerjik göz hastalıkları, katarakt cerrahisi, günümüzde ekran kullanımının artmasıyla başta kuru göz, keratit dediğimiz korneanın enfeksiyonu, korneanın dokuları arasındaki bağlantının zayıflaması ile oluşan keratokonus hastalığı, korneanın doğuştan gelen genetik hastalıkları kliniğimizde takip ettiğimiz ve başarıyla tedavi ettiğimiz hastalıklardır” dedi.

“KLİNİĞİMİZDE GÖZLÜK VEYA KONTAKT LENS TEDAVİSİ YAPMAKTAYIZ”

Üniversitede Kornea ve Katarakt-Refraktif Cerrahi Birimi’nin yaptığı çalışmaları değerlendiren Doç. Dr. Yılmaz, “Miyopi, hipermetropi, astigmatizma gibi kırma kusurları için hastanın isteği doğrultusunda gözüne uygun olarak kliniğimizde gözlük veya kontakt lens tedavisi yapmaktayız. Allerjik göz hastalıkları tedavisinde ise hastalarda allerjiye neden olan sebebin araştırılması ile birlikte hastalığın ağırlığına göre ilaç veya cerrahi tedavileriniz yapıyoruz. Kuru göz hastalığını da medikal tedavilerinin yanında hastaya laboratuvarımızda hastanın kendi kanından hazırladığımız ilaçlarla tedavi etmekteyiz. Keratit (korneanın enfeksiyonu) tedavisinde antibiyotik ve ‘amnion membran’ dediğimiz gözün hasarlanmış dokularının yenilenmesini sağlayan cerrahi tedaviler yapılmaktadır. Keratokonus, korneanın dokularının zayıflaması nedeniyle gözlük numaralarında hızlı ilerleme ve görmede ilerleyici azalma ile kendini gösteren bir hastalıktır. Kliniğimizde keratokonus hastaları için hastanın durumuna uygun olarak çapraz bağlama tedavisi, hastaya özel kontakt lens tedavilerini ve halka tedavisi uyguluyoruz. İleri derecede görme kaybı olan ve mevcut tedavilerden fayda görmeyen hastalara kornea nakli uyguluyoruz” diye konuştu.

“KATARAKTIN TEDAVİSİ İLAÇLA MÜMKÜN DEĞİLDİR”

Kataraktın tanımını yapan Doç. Dr. Yılmaz, “Katarakt; kısaca gözün merceğinin yaşlılık ve ya çeşitli hastalıklara bağlı olarak saydamlığını yitirmesidir. Dünyada ve ülkemizde görme azlığının ve körlüğün önde gelen sebeplerinden birisidir. Kataraktın tedavisi maalesef ilaçla mümkün değildir. Kataraktın tedavisi saydamlığını yitiren göz merceğinin değiştirilmesi ile olur. Saydamlığını yitiren lens genel olarak dikişsiz yöntemle ameliyatla alınır ve yerine hastanın görmesini sağlayan mercekler takılır” şeklinde konuştu.

“AKILLI LENS BÜTÜN KATARAKT HASTALARINA UYGUN OLMAYABİLİR”

Akıllı lensler hakkında bilgiler paylaşan Doç. Dr. Yılmaz, şunları söyledi: “Akıllı mercek yakın, orta ve uzak mesafeyi gösteren katarakt ameliyatı sırasında alınan kataraktın yerine konulan özel mercek türleridir. Ayrıca astigmatizma gibi kırma kusurlarını düzelten torik lens denilen özel lensler de mevcuttur. Akıllı lens bütün katarakt hastalarına uygun olmayabilir. Hastanın yaşı, kataraktının durumu, göz arkasındaki retina denilen dokunun durumu, hastanın ne iş yaptığı, kişilik yapısı gibi etkenler önemlidir. Kliniğimizde Kornea Hastalıkları Ve Katarakt-Refraktif Cerrahi Birimi olarak bu mercekleri uzun zamandır uygun hastalara uygulamaktayız.”

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2019, 11:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER