Akıllı lenste merak edilenler

Dünyanın en önde gelen göz hocalarından Prof. Dr. Jorge L. Alio ile 6 ay boyunca İspanya’da birlikte çalışan Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. İbrahim Toprak, son günlerde sıkça gündeme gelen ‘akıllı lensler’ hakkında açıklamalarda bulundu.

Akıllı lenste merak edilenler

Kornea, katarakt ve refraktif cerrahi alanında dünyanın en önde gelen göz hocalarından Prof. Dr. Jorge L. Alio ile 6 ay boyunca İspanya’da çalışarak eğitim alan Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. İbrahim Toprak, son günlerde sıkça gündeme gelen ‘akıllı lensler’ hakkında açıklamalarda bulundu. Doç. Dr. Toprak; “Son günlerde gündemde olan bu ‘akıllı lens’ kavramı katarakt ameliyatı esnasında göz içine yerleştirilen uzak ve yakının görülebilmesini sağlayan suni lensleri belirtmektedir. Ancak, ben bu noktada bu tanımın içine farklı özellikleri olan gelişmiş diğer lensleri de dâhil etmek istiyorum. Nitekim kullanılan ‘akıllı’ terimi ileri teknolojiyi de temsil etmektedir. Katarakt ameliyatı esnasında yerleştirilen uzak ve yakın mesafeyi görmeye yarayan çok odaklı göz içi lensler, yüksek astigmatizmayı düzelten lensler ve lazer ameliyatına uygun olan ya da olmayan yüksek miyopi tedavisinde kişinin doğal merceğine dokunmadan göz içine yerleştirilen kontakt lens benzeri lensler sayılabilir. Bu sayede hastalarımıza, uzak-yakın görme, mevcut astigmatizmayı düzeltme ve kalın camlı gözlüklerden kurtulma imkânı sunabilmekteyiz” dedi.

AKILLI LENSLER HERKESE UYGUN MU, RİSK VAR MI?

Akıllı lens uygulamalarındaki risk hakkında da konuşan Doç. Dr. Toprak, şunları söyledi: “İşte tam bu nokta ‘akıllı lens’ uygulamalarının en önemli kısmıdır. Hiçbir cerrahide sıfır risk söz konusu değildir. Doğru hasta seçimi, hasta beklentilerinin iyi anlaşılması ve tam bir bilgilendirme ile çok başarılı sonuçlar alınabilmektedir. Ameliyat öncesinde yapılması gerekenler, tecrübeli bir göz hekimi tarafından yapılacak olan detaylı bir göz muayenesi, ileri testler ve bu testlerin doğru yorumlanmasını içermelidir. Bu sayede hastanın akıllı lens uygulamasına uygun olup olmadığı ortaya koyulabilir. Örneğin, şeker hastalığına bağlı ağ tabaka hasarı, sarı nokta hastalığı, kornea dediğimiz saydam tabakadaki anormallikler, şaşılık ve göz tembelliği gibi durumlarda ‘çok odaklı uzak-yakın lenslerin’ kullanılmaması gerekir. Diğer taraftan, kişiler akıllı lens için uygun olsalar dahi ameliyat sonrasında karşılaşılabilecek durumlar hakkında net bir şekilde bilgilendirilmelidir. Sonuç olarak, en başta hasta beklentilerinin iyi anlaşılması, açık bir bilgilendirme yapılması, kişinin gözünün akıllı lenslere uygun olup olmadığının detaylı bir göz muayenesi ve ileri teknolojik testlerle tespit edilmesi ve cerrahın tecrübesi başarının ve hasta memnuniyetinin anahtarıdır.”

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2019, 12:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211