Arıcan: “Panik yok, hijyen şart”

Özel Odak Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doktor Ramazan Kenan Arıcan korona virüse dair açıklamalarda bulundu. Hijyene dikkat edilmesini gerektiğini belirten Arıcan; “Panik yapılmamalı ve kişisel hijyenimize dikkat etmeliyiz” dedi.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve Dünya Sağlık Örgütü’nün pandemi ilan ettiği ölümcül korona virüs tüm tedbirlere rağmen her geçen gün can almaya devam ediyor. Hastalığa karşı önlem almak ise şart. Korona virüse dair açıklamalarda bulunan Özel Odak Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doktor Ramazan Kenan Arıcan; “Ateş öksürük ve nefes darlığı. Hastalığın en önemli belirtisi bunlar. Bunlarla karşılaşan birey bir sağlık kuruluşuna başvurmalı.  Evde hastanız varsa sosyal izolasyona dikkat edilmeli. Hasta mümkünse ayrı bir odada kalmalı. Hasta olan kişiye maske takabiliriz. Kişiler arası mesafe çok önemli” dedi.

“ELLERİ SIK SIK YIKAMALIYIZ”

Elleri sık sık yıkamak gerektiğini belirten Uzmanı Doktor Arıcan; “ Temas edilen yüzeylerin temiz olduğuna dikkat edilmeli. Elleri sık sık yıkamalıyız. Panik yapmamalıyız. Tedbirlerle bu virüsten korunabiliriz. Gün içerisinde ellerimizi kısa zamanlarda yıkamalıyız. Dezenfektan kullanımı da bize yardımcı olacaktır” şeklinde konuştu.

“MASKEYİ HASTA OLANLARA ÖNERİYORUZ”

İçki kullanımından uzak durulmasına dikkat çeken Uzmanı Doktor Arıcan; “ Uyku düzeni çok önemli. İçki kullanımından uzak durmalıyız. Maskeyi hasta olanlara öneriyoruz. Maske kullanırken de kurallara uygun takılmalı. Ön tarafa dokunulmamalı.  Yoksa maskeyi mikrop yuvası haline getirebiliriz. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için tüketilen gıdalara dikkat edilmeli. Meyve ve sebze tüketimine ağırlık verilebilir” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2020, 16:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221