‘Astım ve Bronşit’ hastaları dikkat!

Sonbahar mevsiminin gelmesiyle astım ve bronşit hastalıklarının arttığını belirten Özel Denizli Cerrahi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uzm. Dr. Hasan Akşık, özellikle çocuklara daha fazla dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

‘Astım ve Bronşit’ hastaları dikkat!

Astım ve bronşit konusunda açıklamalarda bulunan Özel Denizli Cerrahi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Uzm. Dr. Hasan Akşık, astımın sadece alerjik bir hastalık olarak değerlendirmesinin doğru olmadığını belirtti. Hastalığın tekrarlayıcı olması konusuna dikkat çeken Dr. Akşık, alerji testi için uygun yaşın beklenmesinin önemini vurguladı. Kortizon tedavisinde ise doktor temkinlerinin dinlenmesi halinde büyük bir oranda yan etki göstermeksizin sonuca ulaşıldığını belirten Dr. Akşık, astım hastalarının çoğunun alerjik olmadığını dile getirerek; “Özelliği tekrarlayıcı olmasıdır. Bir mevsim boyunca yaklaşık 6 ayda eğer üçten fazla hırıltılı solunum, nefes darlığı, öksürük atakları geçiriyorsa biz o zaman astım olarak adlandırmaktayız. Genellikle astım viral üst solunum yolu enfeksyonlarına karşı çocukların daha dirençli olduğu 7-8 yaşlarından sonra sıklığı azalır” dedi.

“ALERJİ TESTİ İÇİN ÇOCUKLARIN 5 YAŞ CİVARINDA OLMASI GEREKİR”

“Eğer alerji testi yapacaksak bunun doğru bir sonuçla değerlendirilebilmesi için çocukların 5 yaş civarında olması gerekir” diyen Dr. Akşık, “5 yaşın öncesinde yapılan cilt testleri tam olarak doğru sonuç vermeyebilir. Bronşit ve astım hastalarının yüzde 80-90’ı 7-8 yaşından sonra ortadan kalktığı için bu testleri yapmak için acele etmeye gerek yok. Daha çok çocuktaki bronşit ve ya astım bulgusunun hangi nedenle ortaya çıktığına bakmak gerekir eğer çocuk kreşe başlamışsa ve kreşteki viral üst solunum yolu enfeksiyonları sonrasında bu ataklar meydana geliyorsa büyük bir ihtimalle bizim hastalarımız alerjik bir astım değil viral üst solunum enfeksiyonu sonrası oluşan astım ve ya bronşit ataklarıdır” şeklinde konuştu.

“ÇOCUKLARDA KULLANDIĞIMIZ KORTİZON, DÜŞÜK DOZ VE KISA SÜRELİDİR”

Çocuğun bronşit ve astım gelişimini önleyecek koruyucu ve tedavi edici ilaçların başında ‘kortizon’ denilen bir takım ilaçların geldiğini belirten Dr. Akşık, “Anne babalar haklı olarak kortizon lafını duyduklarında büyük bir çekinti duyuyorlar. Fakat bizim çocuklarda kullandığımız kortizon düzeyleri öylesine düşük doz ve öylesine kısa sürelidir ki çok büyük bir oranda hiçbir yan etki gözlenmeksizin hastalığı tedavi edecek düzeye ulaşıyoruz” şeklinde ifade etti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211