Aydın’da Tekden standına yoğun ilgi

Bu yıl ikincisi düzenlenen Ege Aile Hekimliği Kongresi Aydın’ın Kuşadası İlçesi’nde yapıldı. Kongrede stant açan Özel Denizli Tekden Hastanesi, ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılandı. Ayrıca Özel Denizli Tekden Hastanesi Tanısal ve Girişimsel Radyoloji uzmanı Prof. Dr. Nevzat Karabulut, kongrede “Radyolojide merak edilenler” konulu konferans verdi.

Aydın’da Tekden standına yoğun ilgi

Bu yıl ikincisi düzenlenen Ege Aile Hekimliği Kongresi, Aydın’ın Kuşadası İlçesi’nde ve 26-29 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirildi. Özel Denizli Tekden Hastanesi bu yıl da kongrede stant açarak ziyaretçilerini ağırladı. Çok sayıda hekimin katıldığı kongrede ziyaretçilere Denizli Tekden hastanesi bilgilendirmeler yapıp, çeşitli hediyeler verdi. Denizli Aile Hekimleri Derneği (DAHED) Başkanı Dr. Fatma Bilge Karaomca Ök, 2. Başkanı Dr. Hasan Gökce, Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Dr. İbrahim Ök, DAHED Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Yunus Emre Sarı, Özel Denizli Tekden Hastanesi standını ziyaret ederek, teşekkür belgesi takdim etti.

“BİRÇOK İLDEN HASTAMIZ HASTANEMİZİ TANIYOR”

Standa yoğun ilginin olduğunu belirten Özel Denizli Tekden Hastanesi Genel Müdür Yardımcısı Cemal Işık, “Ege Bölgesi olarak bu yıl ikincisi, Denizli olarak dördüncüsü düzenlenen Ulusal Ege Aile Hekimliği Kongresi bu yıl Kuşadası’nda gerçekleşti. Birçok ilden doktorlar ve ziyaretçilerin katıldığı kongrede Denizli Tekden Hastanesi olarak biz de her yıl olduğu gibi bu yıl da stant açarak, ziyaretçileri ağırladık. Birçok aile hekimi ile tanışma imkanı sağladık. Gelen ziyaretçilere Denizli’de sağlığın geldiği noktayı anlatırken hastanemizi tanıtma imkanı da bulduk. 20 yılı aşkın süredir Denizli ve çevre illerden gelen hastalarımıza şifa kapısı olduk. Birçok ilden insanlar Denizli Tekden Hastanesi’ni biliyor ve tedavi olmak için bizi tercih ediyorlar. Birbirinden tecrübeli hekim kadromuz, modern cihazlarımız, konforlu odalarımız ve ilgili personelimiz ile bölgenin önde gelen hastanelerinden biriyiz. Biz de bu vesile ile Aile Hekimliği Kongresi’ne her yıl davet edilerek katılma imkanı sağlıyoruz. Kongrede birçok ilden konuşmacı olarak doktorlar katılırken Kongre organizasyon komitesinin hastanemizin akademisyen doktorlarından Tanısal ve Girişimsel Radyoloji uzmanı Prof. Dr. Nevzat Karabulut’tan ‘Radyolojide Merak Edilenler’ konulu konferans verilmesi talebinde bulunulması, bizi ayrıca gururlandırmıştır. Doktorumuzun verdiği konferansa hem canlı olarak hem de online olarak birçok ilden oldukça yoğun katılım vardı. Kongrenin düzenlenmesinde ve yönetiminde katkıda bulunan herkese, standımıza yoğun ilgi gösteren tüm dostlarımıza ve doktorlara teşekkür ederiz” dedi.

‘RADYOLOJİDE MERAK EDİLENLER’

4 gün süren kongrede birçok doktor konferans verirken Denizli’den Tekden Hastanesi Tanısal ve Girişimsel Radyoloji uzmanı Prof. Dr. Nevzat Karabulut, ‘Radyolojide Merak Edilenler’ konulu konferans verdi. Hem canlı olarak hem de online olarak katılımın yoğun olduğu konferansta Prof. Dr. Nevzat Karabulut, öncelikle radyolojinin geçmişine değindi. Radyolojinin yalnızca tanı koyan değil aynı zamanda tedavi sağlayan bir tıp branşı haline geldiğinden bahseden Prof. Dr. Karabulut, röntgen ışınlarının keşfi ve tıptaki ilk uygulamalarından bahsetti. Prof. Dr. Karabulut, X- ışınlarının keşfinin üzerinden altı ay geçmeden askeri tıbbiye öğrencisi Esad Feyzi ve arkadaşlarının basit bir X-ışın tüpü geliştirdiğini belirtti.

Prof. Dr. Nevzat Karabulut, “1897 senesinde patlak veren Osmanlı-Yunan Savaşı’nda, tıbbiye son sınıf öğrencisi Esad Feyzi’nin yaptığı röntgen cihazını savaş gazilerinde kullanılarak, yaralının vücudundaki mermi parçası çıkarılır. Yani icadın ardından 1,5 yıl geçmeden röntgen cihazı, savaşta ilk Türkler tarafından kullanılmış olur. Radyoloji sadece röntgen şeklinde başlasa da bugün farklı enerjiler kullanılarak vücudu ayrıntılı bir şekilde görüntüleyen bir branş haline gelmiştir. Tüm vücudu tepeden tırnağa görüntüleyebilen tekniklerle hastalıkların erken tanısı mümkün hale gelmiştir. Günümüzde radyoloji sadece tanı amaçlı değil, tarama ve tedavi amaçlı da kullanılmaktadır. Meme, akciğer, prostat vb. kanserlerin erken teşhisinde tarama amaçlı görüntüleme yapılmaktadır. Girişimsel radyoloji ise daha önce sadece cerrahi olarak tedavi edilebilen hastalıklarda iğne deliğinden ve genel anestezi gerekmeksizin tedavi imkanı sağlayan bir branş haline gelmiştir” şeklinde bilgi verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER