BEYAZ TEHLİKE: ŞEKER

BEYAZ TEHLİKE: ŞEKER

Sebzelerden meyvelere,  pirinç ve beyaz una kadar akla gelebilecek her besinde bulunan şeker, diyabetten depresyona kadar pek çok olumsuz etkiye neden oluyor. Günlük şeker tüketimi nasıl olmalı, şekerin insan vücuduna verdiği zararlar ve alınması gereken tedbirler hakkında Özel Denizli Tekden Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dr. Meryem Güç, DRT Denizli ve Denizli Gazetesi’ne açıklamalarda bulundu.

Bazen doğrudan bazen ise yediğimiz besinlerle farkında olmadan vücudumuza şeker alıyoruz. Peki şekerin zararları nelerdir? Özel Denizli Tekden Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dr. Meryem Güç, ‘şeker tüketimi nasıl olmalı, şekerin insan vücuduna verdiği zararlar ve alınması gereken tedbirler nelerdir’ sorularının yanıtlarını DRT Denizli ve Denizli Gazetesi’ne verdi. Uzm. Dr. Güç; “Şekerin zararlarını saymakla bitiremeyiz. Glikoz tükettiğimiz zaman kan şekeri yükseliyor. Şeker fazla tüketildiği zaman depresyon belirtilerine sebep oluyor. Şekerin fazlası vücudumuzda yağ olarak depolanıyor. Özellikle göbek bölgesinde bir yağlanma oluşturuyor. Obezitenin artmasında da en büyük etken fazla şeker tüketimi oluyor” dedi.

 “1 BARDAK SÜTTE 9 GRAM ŞEKER VAR”
Meyve ve sebzelerde de şeker bulunduğunu belirten Uzm. Dr. Güç sözlerine şöyle devam etti: “Çay şekerinin yüzde 98’i saf glikozdur. Et, yumurta, peynir gibi besinler dışında bütün besinlerde şeker var. Pirinç başlı başına bir şeker kaynağıdır. Çok zararlı bir besin. Pirinç tüketimi yerine bulgur tüketilmesi daha sağlıklı.”

“İNCİR KARPUZDAN DAHA TEHLİKELİ”
Meyve tüketiminde porsiyonların önemli olduğunu söyleyen Uzm. Dr. Güç; “Her meyvenin porsiyon değeri ayrıdır. Meyve grubuna baktığımız zaman karpuzda çok fazla şeker yok. 1 tane incir de 1 porsiyon meyvedir. 1 incirde 15 gram şeker vardır. Karpuzla inciri karşılaştırdığımız zaman incir daha tehlikeli bir meyvedir. Yaz mevsiminde karpuz tüketimi yapılmalı. ‘Şeker hastaları karpuz yemesin’ rivayeti yanlıştır. Diğer meyvelere baktığımızda porsiyon miktarı en fazla olan meyve karpuzdur. Diğer meyveler porsiyon 50 ya da 100 gram iken, karpuz ve kavun 200 gramdır. Bu da demektir ki 200 gramı 15 gram şeker içeriyorken, diğer meyveler 50 gramda 200 gram şeker içeriyor. Karpuz sıvı ihtiyacımızı gidermemize de yardımcı olur” diye konuştu.

“BOL BOL AYRAN İÇİLMELİDİR”
Uzm. Dr. Güç tavsiyelerde de bulundu. Uzm. Dr. Güç; “Terlemekten dolayı insanlar çok sıvı kaybeder. Bu tansiyonun düşmesine de sebep oluyor. Tansiyonu dengeleyebilmek adına ayran tüketimi yapılmalıdır. Mineralli su ya da soda kullanımına dikkat edilmesi gerekiyor. Tansiyon hastaları bunların tüketimini doktor onayıyla tüketmeliler. Sağlıklı bir insan ise günde 1 tane soda ya da mineralli su tüketebilir. Bu sayede kaybettiği mineralleri yerine koyabilir” ifadelerini kullandı.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221