Beyin By Pass ameliyatı felçten döndürüyor

Ana beyin damarlarından birinin tıkanmasıyla felç geçiren inme hastaları, beyin by pass ameliyatı yapılarak normale döndürülebiliyor. Dünyada ve Türkiye’de çok nadir merkezde gerçekleştirilebilen bu ameliyatlar, Denizli’de Odak Hastanesi’nde Prof. Dr. Feridun Acar tarafından yapılıyor.

Beyin By Pass ameliyatı felçten döndürüyor

İlk defa Prof. Dr. Gazi Yaşargil tarafından tanımlanan ve yapılan beyin by pass ameliyatları, Denizli’de Odak Hastanesi’nde Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Feridun Acar tarafından başarıyla gerçekleştiriliyor.

Türkiye’de ve dünyada çok az merkezde yapılabilen bu ameliyatlar, felç geçiren inme hastalarını deyim yerindeyse hayata döndürüyor. Beyin by pass ameliyatının, inme geçiren hastaya en kısa sürede uygulanması gereken hayati bir operasyon olduğunu belirten Prof. Acar, “İnme geçiren hastalarda bu operasyonla çok yüz güldürücü sonuçlar alıyoruz. Hem ikinci bir inme riski ortadan kalkıyor, hem de yüzde 60-70 oranında arazı geri döndürüyoruz. Ana damarın tıkanması ve buna bağlı olarak beyne akımın yetmemesi-gitmemesi nedeniyle inme gerçekleşen durumlarda, beyine giden kan akımını artırmak için beyin by pass ameliyatı gerçekleştirilir. Açık cerrahi bir yöntem olan beyin by passı birkaç şekilde yapılabilir. Birinci yöntemde; yan alın bölgesinde cilt altındaki ana arteri alıp, gözle görülmeyecek kadar çok ince dikişlerle beyinde ‘mca’ denilen ana hareket merkezini besleyen damara bağlamak. İkinci yöntem ise; ense bölgesinden geçen ana arteri, cilt altından beyincik ve beyin sapı bölgesindeki ana artere bağlamak. Bunun dışında nadir uygulanan by pass yöntemleri var ama en çok uygulanan bu ikisi. Bir de deyim içinde beyin tümörü ameliyatından hemen önce, beyine gidecek akımı güvenceye almak için by pass yapılabilir. Ameliyattan 4-5 gün sonra hasta taburcu olacak duruma geliyor. Ek tedavi olarak kan sulandırıcılara başlanıyor ve rehabilitasyon sürecine geçiliyor” dedi.

İnmenin belirtileri

İnmeden önce bazı belirtilerin gösterildiğini söyleyen Prof. Acar, “Birkaç saatlik konuşma bozukluğu gibi küçük inmeler olabiliyor. Güçsüzlük, baş ağrısı, dilde peltekleşme, sersemlik hissi, dengesizlik gibi belirtiler ortaya çıkabiliyor.  Bunları yaşayanların en kısa zamanda bir nöroloji doktoruna görünmesi gerekiyor. Beyine giden ana damarların tıkanmasının yani inmenin çok farklı sebepleri var. Yüksek tansiyon, kanda yüksek lipit, ailede damar hastalığı olması, sigara içme, diyabet gibi etkenler damar problemlerini artırıyor. Bunlara bağlı olarak, hem kalp krizleri, inmeler beyin kanamaları, görebiliyoruz. Ayrıca hareketsiz-durağan yaşayan toplumda bu tür rahatsızlıklar çok sık görülüyor. alp damar hastalıkları bütün dünyanın ortak problemi. İnme hastasında ikinci bir inme riskini ortadan kaldırmak ve meydana gelen arazı düzeltmek için beyin by pass ameliyatından başka bir yöntem bulunmuyor. Bu ameliyatın yapılamadığı merkezlerde, gelen inme hastalarına beyin ödemini azaltma amaçlı kan sulandırıcı ilaçlar veriliyor. Bunlar faydalı olsa da radikal bir iyileşme sağlamıyor” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER