“Bilimin ışığı her zaman en önemli yol göstericimiz”

Daha önce Denizli Tabip Odası Başkanlığı’na aday olduğunu sosyal medya hesabından açıklayan Pamukkale Üniversitesi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Anabilim Dalı Başkanı ve eski Rektör Prof. Dr. Fazıl Necdet Ardıç; “Bizler hiçbir dogmanın esiri olmayan hekimleriz, bilimin ışığı her zaman en önemli yol göstericimiz” dedi.

“Bilimin ışığı her zaman en önemli yol göstericimiz”

Daha önce Denizli Tabip Odası Başkanlığı’na aday olduğunu sosyal medya hesabından açıklayan Pamukkale Üniversitesi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Anabilim Dalı Başkanı ve eski Rektör Prof. Dr. Fazıl Necdet Ardıç, Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde basın açıklaması düzenleyerek Çağdaş Hekimler Grubu’nun adayı olduğunu belirtti. Toplantıda hedefleri hakkında açıklama yapan Prof. Dr. Ardıç, “Ben Çağdaş Hekimler grubunun adayıyım. En başından beri bütün başkanlarımızla iletişimimiz hiç kesilmedi. Grubumuzun yaklaşımını ben sizlere bir kez daha özetliyeyim. Bizler hiçbir dogmanın esiri olmayan hekimleriz, bilimin ışığı her zaman en önemli yol göstericimiz. Bizler ülkemizde yaşayan insanların birliğine, mutluluğuna, geleceğe olan inancına değer veren insanlarız. Bizler ettiğimiz yemine sadık hekimleriz: insanlarla aramıza yaş, hastalık ya da engellilik, inanç, etnik köken, cinsiyet, milliyet, politik düşünce, ırk, cinsel yönelim, toplumsal konum ya da başka herhangi bir özelliğin girmesine izin vermeyiz. Bizler Türk Tabibler Birliği Kanunun bizlere verdiği hak ve sorumlukları bilen, bunları gerçekleştirmek için emeğini harcamaktan kaçınmayan, doğru bildiğini savunmaktan korkmayan insanlarız. Bizler mesleki dayanışmanın, kardeşlik seviyesinde olduğuna inanan hekimleriz” dedi.

“SAĞLIK SİSTEMİNİN HER KADEMESİNDE ÇALIŞTIM”

Neden aday olduğu konusunda da açıklama yapan Prof. Dr. Ardıç, “Ben 33 yıllık bir hekimim. Sağlık sisteminin her kademesinde çalıştım. Acil servislerde, ambulanslarda, Devlet hastanelerinde ve Üniversitede görev yaptım. Öğrenci oldum, asistan oldum, pratisyen oldum, uzman oldum, hoca oldum. Çalıştığım konum itibariyle her zaman yeni yetişen gençlerle beraberim. Hekimlerin her kademede çalıştığı şartları, motivasyonlarını, hayal kırıklıklarını ve umutlarını biliyorum. Biz buradayız, Denizli’de yaşıyoruz ve çalışıyoruz. Bulunduğumuz yeri değiştirebilmek bizim elimizde. Yasaların bize verdiği gücü kullanabiliriz. Ne yapabiliriz? Hekime karşı şiddet, ilk ve en önemli sorunumuzdur. Bu sorunla mücadelede merkezi desteği beklemeden maddi, manevi ve hukuki bütün aksiyonları oda olarak kullanmalıyız. Hekimlerin kurduğu bütün örgütleri bir araya getirmeliyiz. Politikaların saptanmasında, geleceğe yönelik önerilerin ve reaksiyonların belirlenmesinde geniş katılımla hep beraber olmalıyız. Hekim hasta ilişkisinde sağlık sisteminin yarattığı sorunları çözmek için şikayet ve dava gibi aksiyonlara alternatif daha kolay ve hızlı üçüncü bir yol oluşturmalıyız. Bir hastalığın veya hasta grubunun sağlığını iyileştirmek, toplumsal farkındalığı arttırmak için çalışan bütün sivil toplum kuruluşları ile sağlık sisteminin aksayan yönlerine çözümler üretmeli ve toplumsal sağlık eğitimini hızlandırmalıyız. Denizli özelinde sağlık sisteminin bütün basamaklarını, çalışan ve hasta gözünden irdeleyecek bilimsel çalışmalar yaptırıp, uygulanabilir pratik çözümler üretilmesini sağlamalıyız. Bunların uygulanması için sivil toplum kuruluşlarının ve kamuoyunun desteğini sağlamalı, yerel ve merkezi yönetim sorumluları ile iletişime geçmeliyiz. Türkiye geneline mücadelemizle, önerilerimizle örnek olmalıyız. Sağlık hizmetinin verildiği bütün basamaklarda çalışan tüm hekimlerin katıldığı, birlikte hareket eden, şehirle bütünleşik, sorunların çözümünde proaktif rol alan, güçlü bir tabip odası için yola çıktık” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER