Böbrek rahatsızlıkları en çok şeker hastalarında görülüyor

Özel Denizli Cerrahi Hastanesi İç Hastalıkları (Dahiliye) Uzmanı Dr. Dündar Güngör, 12 Mart Dünya Böbrek Günü kapsamında böbrek sağlığı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Böbrek rahatsızlıkları en çok şeker hastalarında görülüyor

Böbrek rahatsızlıklarının en çok şeker hastalarında görüldüğünü dile getiren Dr. Güngör, kandaki atık ürünlerin süzülüp temizlenmesinden vücuttaki sıvı dengesinin sağlanmasına kadar önemli işleve sahip olan böbreklerin sağlıklı olabilmesi için çeşitli uyarılarda bulundu.

12 Mart Dünya Böbrek Günü kapsamında Özel Denizli Cerrahi Hastanesi İç Hastalıkları (Dahiliye) Uzmanı Dr. Dündar Güngör önemli açıklamalarda bulundu. Genel erişkin nüfusta kronik böbrek hastalığı oranın yüzde 15 civarında olduğunu dile getirerek rakamlara değinen İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Dündar Güngör, “Yüzde 15 oranı yedi  kişiden birinin böbrek hastalığıyla tanıştığı anlamına geliyor. Kadınlarda erkeklere oranla böbrek hastalıkları daha sık görülüyor. Böbrek hastalıklarının görülme oranı yaşla birlikte artıyor. 40 yaşından büyüklerde; yüzde 8-10 civarında görülürken, 60 yaşın üzerinde yüzde 33, 70 yaş üzerinde yüzde 42, 80 yaşından büyüklerde yüzde 55 civarlarında böbrek hastalığı ortaya çıkabilir” dedi.

BÖBREK RAHATSIZLIKLARI EN ÇOK ŞEKER HASTALARINDA GÖRÜLÜYOR

Böbrek rahatsızlıklarının en çok şeker hastalarında görüldüğünü dile getiren Dr. Güngör, “Böbrek hastalıkları, şeker hastalığının bir komplikasyonu olarak ortaya çıkabilir. İyi kontrol edilmemiş kan şekeri düzeyleri böbreklerin kan damarlarında hasarlara sebep olur ve böbrek hastalığı gelişmesinde en önemli sebeplerden biri olarak ortaya çıkar. İkinci olarak hipertansiyon, özellikle kontrol edilmemiş tansiyon yükseklikleri böbreklerdeki damar yapılarına hasar verir. Bunun sonucunda böbrekler, normal fonksiyonlarını yapamaz hale gelir ve bu durumun sürekli olması halinde yıllar içinde kronik böbrek yetmezliği ortaya çıkabilir” şeklinde konuştu.

BÖBREK SAĞLIĞINI KORUMAK İÇİN BOL SU VE EGZERSİZ

Böbrekleri sağlıklı tutmak ve böbrek hastalıklarından korunmak için bol su ve egzersizin altını çizen İç Hastalıkları (Dahiliye) Uzmanı Dr. Dündar Güngör, “Bol su içmek ve egzersiz yapmak dışında sigara içmemek (eğer içiyorsanız sigarayı bırakmak), kilo vermek, az tuzlu beslenmek gerekiyor. Sık sık hekim kontrolüne gidilmeli, hekimlerin önerdiği ilaçlar haricinde ilaç kullanmamak önemli. Diyabet kontrolü ve tansiyonu kontrol altında tutmak, ileri dönem böbrek hastalıklarını engellemede önemli rol oynuyor” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221