Bu Skandal Örtbas Edilemez! Pamukkale Üniversitesi ‘Radyasyon Skandalı’nda tartışma sürüyor...

Pamukkale Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde 2014 yılında yapılan panaroik röntgen odasının yerinin değiştirilmesi ile 5 yıl sonra ortaya çıkan skandal uygulamada tartışma bitmiyor. “Büyük skandalda” ikinci perde “radyasyona maruz kalan binlerce hastanın hesabını kim verecek?” sorusu ile devam ediyor.

Bu Skandal Örtbas Edilemez! Pamukkale Üniversitesi ‘Radyasyon Skandalı’nda tartışma sürüyor...

Pamukkale Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde 2014 yılında yapılan panaroik röntgen odasının yerinin değiştirilmesi ile 5 yıl sonra ortaya çıkan skandal uygulamada tartışma bitmiyor. “Büyük skandalda” ikinci perde “radyasyona maruz kalan binlerce hastanın hesabını kim verecek?” sorusu ile devam ediyor. PAÜ Diş Hekimliği Fakültesi’nde kapı ve camları radyasyona karşı kurşun kaplamalı olması gereken Röntgen odasının galvanizli saçla yapılması sonrası “kabul işleminin” İnşaat Mühendisleri Odası eski Başkanı ve dönemin PAÜ Yapı İşleri Daire Başkanı Hayri Ün ile İnşaat Kontrolü Yetkilisi Nezih Aru tarafından yapıldığı belirlenmişti.

PAÜ’de çok dikkatli ve titizlikle incelenerek yapılması gereken bir bölümün, maliyetten kısmak amacıyla işi alan firma tarafından radyasyona karşı hiçbir önlem içirmeyen malzeme ile yapılması Denizli’de tepkiyle karşılandı. Bu skandalın ortaya çıktığı tarihe kadar PAÜ Diş Hekimliği Fakültesi’nde röntgen çekim bölümüne uğrayan tüm hasta ve hasta yakınlarının “radyasyon riski” ile karşı karşıya kaldığını öne süren Denizlililer, “Bu hayati yanlışın hesabı mutlaka sorulmalı” görüşünü savunuyor.

BU SKANDAL ÖRTBAS EDİLEMEZ!

Fetullahçı Terör Örgütü’nün bir dönem kol gezdiği Pamukkale Üniversitesi’nde ‘PAÜ’ yeni bir skandal daha ortaya çıktı. FETÖ’cüler döneminde, 5 Mayıs 2014’te PAÜ Diş Hekimliği Fakültesi’ne panaromik röntgen odası yapımı için ihaleye çıkıldı. www.denizlihaber.com sitesinin haberine göre; yapı işleri Daire Başkanlığı tarafından ‘PAÜ Dişçilik Fakültesi Bina Bakım Onarım İşi’ ihalesini kazanan firma ile 29 Eylül 2014’te sözleşme imzalandı, yer teslimi 22 Ekim 2014 tarihinde yapıldı. İş bitirme süresi 4 ay olarak öngörülen ihale sonrası, hayati önem taşıyan röntgen odası kapılarının İnşaat Kontrolü Yetkilisi Nezih Aru ve harcama yetkilisi ve PAÜ Yapı İşleri Daire Başkanı Hayri Ün tarafından yapıldı, iş onaylandı ve teslim alındı.

PAÜ’DE, RADYASYON SKANDALI 5 YIL SONRA ORTAYA ÇIKTI

Pamukkale Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde 2014 yılında yapılan panaroik röntgen odasının yerinin değiştirilmesi büyük bir skandalı ortaya çıkardı. www.denizlihaber.com sitesinin haberine göre; röntgen odasının kapı ve camlarının radyasyona karşı kurşun kaplamalı olması gerekirken, galvanizli saçla yapıldığı belirlendi.

Fetullahçı Terör Örgütü’nün bir dönem kol gezdiği Pamukkale Üniversitesi’nde ‘PAÜ’ yeni bir skandal daha ortaya çıktı. FETÖ’cüler döneminde, 5 Mayıs 2014’te PAÜ Diş Hekimliği Fakültesi’ne panaromik röntgen odası yapımı için ihaleye çıkıldı. www.denizlihaber.com sitesinin haberine göre; yapı işleri Daire Başkanlığı tarafından ‘PAÜ Dişçilik Fakültesi Bina Bakım Onarım İşi’ ihalesini kazanan firma ile 29 Eylül 2014’te sözleşme imzalandı, yer teslimi 22 Ekim 2014 tarihinde yapıldı. İş bitirme süresi 4 ay olarak öngörülen ihale sonrası, hayati önem taşıyan röntgen odası kapılarının İnşaat Kontrolü Yetkilisi Nezih Aru ve harcama yetkilisi ve Daire Başkanı Hayri Ün tarafından yapıldı, iş onaylandı ve teslim alındı.

YILLARCA KULLANILDI

PAÜ Diş Hekimliği Fakültesi’nde kurulan panaromik röntgen odası faaliyete geçtiği 2014 yılından 2 ay öncesine kadar kullanıldı. Her gün onlarca hasta kabul edildi, röntgenleri çekildi, işlemleri yapıldı. Diş Hekimliği Fakültesi yönetimi, kısa süre önce röntgen odaları için yer değişimi kararı aldı. Röntgen odalarındaki tüm cihazlar söküldü, belirlenen yeni yerlerine taşındı. Ancak, radyasyona karşı korumalı olması gereken kapı ve pencereler söküldüğünde skandal ortaya çıktı. Söküm işlemini gerçekleştiren ekip, vahim olayı ortaya çıkardı. İhalenin şartnamesinde açık olarak belirtilmesine, kesilen faturada ve iş teslim tutanaklarında odadaki tüm kapı ve camların radyasyona karşı koruma sağlayan kurşun kaplamayla yapıldığının beyan edilmesine rağmen, firmanın kurşun yerine galvanizli saç kullandığı belirlendi.

DURUM YETKİLİLERE BİLDİRİLDİ

Yine www.denizlihaber.com’un haberine göre; teknisyenlerin ortaya çıkardığı skandal, zaman geçirilmeden PAÜ yetkililerine bildirildi. Yapılan kontrollerde de kurşun kaplama olması gereken kapılara daha ucuz ve standart dışı olan, radyasyona karşı koruma özelliği bulunmayan galvanizli saçların yapıldığı, camların da röntgen odaları için özel hazırlanan camlar yerine standart camlar olduğu belirlendi.

SORUŞTURMA AÇILDI

PAÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, skandalın ardından dönemin Yapı İşleri Daire Başkanı Hayri Ün ve inşaat kontrolörü Nezih Aru başta olmak üzere tüm ilgililer hakkında soruşturma başlattı. Rektörlük, adli soruşturma için de şikayette bulundu.

İŞ KABULÜ NASIL YAPILDI?

Skandalın ortaya çıkmasının ardından birçok soru gündeme geldi. Bunların başında da, röntgen odası gibi kritik hizmet verilen yerdeki çalışmanın kontrol edilip edilmediği, iş teslimi ve ödeme öncesinde kontrol prosedürlerinin neden yerine getirilmediği soruları yer alıyor. Kamu kurumlarında ihaleyle yapılan işlerin teslimi sırasında titiz davranılıp davranılmadığı da bu örnekle bir kez daha gün yüzüne çıktı.

5 YIL BOYUNCA KAÇ KİŞİ RADYASYONA MARUZ KALDI?

Skandalın ardından ortaya çıkan en kritik soru ise kurşun kaplama yerine galvanizli saçla korunan röntgen odalarında 5 yıl boyunca kaç kişinin radyasyona maruz bırakıldığı oldu. İnsan sağlığını doğrudan etkileyen skandal nedeniyle röntgen odalarında görevli teknisyenler, öğrenciler, hastalar ve bunların refakatçileri yıllarca radyasyona maruz bırakıldı.

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2019, 10:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER